KONKURSY POLONISTYCZNE!
KATARZYNA KUBACKA otrzymała TYTUŁ LAUREATA w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE HUMANISTYCZNYM 2012 zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Uczennica ta zajęła II miejsce, uzyskując 178 pkt. na 180 pkt. możliwych do zdobycia. Natomiast Lidii Ignaszak, uczęszczającej do kl. I a, przyznano dyplom wyróżnienia.
Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymają następujący uczniowie: Paulina Grochala, Kamila Kaźmierczak, Piotr Klimowicz z kl.Ia, Izabela Bała z kl.II, Martyna Bajer, Paulina Brycka, Natalia Milik, Anna Taraska i Agnieszka Sądel z kl.III gimnazjum.
Zadania konkursowe obejmowały swoim zakresem dodatkowo zagadnienia związane z kulturą i sztuką i były testami wielokrotnego wyboru. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szczególnie Kasi Kubackiej, która otrzyma oprócz dyplomu laureata, nagrodę książkową
Kasia również zdecydowała się na udział w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dramaturgów-„Szukamy Polskiego Szekspira”,wysyłając sztukę pt. ”Nie dokuczaj” oraz "Winni"
STYPENDIADA POLONISTYCZNA
W dniach od 27-29 marca 2012 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Ogólnopolskim Stypendialnym Projekcie Edukacyjnym: STYPENDIADA POLONISTYCZNA. W ramach projektu odbyły się trzy konkursy przedmiotowo-tematyczne z zakresu edukacji polonistycznej:
Wzięli w nim udział następujący uczniowie: Lidia Ignaszak, Kamila Kaźmierczak, Marta Mróz, Albert Pietras, Martyna Bajer, Paulina Brycka, Katarzyna Kubacka i Natalia Milik.
-
Konkurs czytelniczy „I Ty bądź czytelny”, w którym należało wykazać się znajomością treści wybranych utworów literackich.
-
Konkurs Ortograficzny „ Ortograf” – zróżnicowany dla poszczególnych klas 1-3, sprawdzał znajomość reguł ortograficznych. Przystąpili do niego :Lidia Ignaszak, Piotr Klimowicz, Martyna Bajer, Paulina Brycka oraz Katarzyna Kubacka.
-
Konkurs rysunkowy „ Kreska” – uczestnicy mieli za zadanie wykonać w formacie A4, na podłożu papierowym, techniką dowolną, autorską ilustrację do wybranej książki (P. Brycka i K. Kubacka –przedstawiły ilustrację do „Córki Czarownic”.
W całym Projekcie Stypendialnym, czyli we wszystkich trzech konkursach „Stypendiady dla Gimnazjalistów” wzięły udział dwie uczennice kl. III – P. Brycka i K. Kubacka. Mają one szanse na zdobycie dodatkowych nagród. Wyniki poszczególnych konkursów ogłoszone będą 18 maja 2012 roku.
TURNIEJ RECYTATORSKI „STROFKA”
Organizatorem tej imprezy był Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury im. K. Prillowej w Kcyni, przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy. Do konkursu tego przystąpili dwaj uczniowie z kl. I a – recytując wiersze K. J. Gałczyńskiego pt. „Rozmowa liryczna” – Piotr Klimowicz oraz Szymon Zawielak – „Bajka o drewnianej głowie”.
Skorzystaliśmy również z zaproszenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni do udziału w gminnym konkursie literackim „ KCYNIA – MOJE MIASTO”, związanym z obchodami 750 – lecia tego miasta.
Uczennice kl. III gimnazjum zaprezentowały swoje utwory pisane wierszem i prozą. Informujemy, że AGNIESZKA SĄDEL otrzymała II wyróżnienie za wiersz, który niżej prezentujemy.
„MOJE MIASTO”
Położona na wzgórzu miejscowość mała
jest tylko z pozoru cicha i ospała.
Latem w zieleni drzew spowita.
Jesienią mgłami okryta.
Zimą warstwą białego puchu przykryta.
Wiosną wszystko do życia się budzi,
na ulicach można zobaczyć uśmiechniętych ludzi.
Mimo zwykłej pogody,
tu jest zawsze widok niecodzienny, pełen urody.
Kcynia jako miasto istnieje 750 lat.
Niewiele takich widział świat.
Wiele razy musiała walczyć o swą wolność i istnienie,
w swej historii ma blaski zwycięstw i porażek cienie.
Ma swój herb z orłem w tle,
któremu koronę komuniści zdjąć nie odważyli się.
Ma zabytkowe kamienice,
które tak dumnie zdobią kcyńskie ulice.
Tutaj znajduje się Cudownego Pana Jezusa figura,
która swą opieką mieszkańców otula.
Tutaj jest pomnik Powstańców Wielkopolskich,
którzy walczyli o niepodległość Kcyni i całej Polski.
To miejsce, gdzie łza się w oku kręci,
miejsce bolesnych wspomnień, dumnej pamięci.
Znam Kcynię jak własną kieszeń.
Tu się smucę, tu się cieszę.
Znam każdy kamień, każdy zakątek.
Tu nastał mego życia początek.
Kcynia jest mym aniołem,
tutaj chodzę z podniesionym czołem.
To miasto zawsze mnie obroni,
przed śmiertelnym strzałem osłoni.
Tu każdy mieszkaniec drzwi otworzy przed wędrowcem.
To miasto serdeczne, bliskie, nikomu nieobce.
Oprócz Agnieszki w konkursie wzięły udział: Martyna Bajer, Paulina Brycka i Katarzyna Kubacka.
KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY
„Prawdziwa wymowa polega na tym, aby powiedzieć wszystko, co trzeba i tylko to co trzeba”
KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY, którego patronem był Jan Miodek odbył się w dn.28.02.2012r.
W I etapie uczestniczyły trzy uczennice z kl. III gimnazjum: Anna Taraska, Natalia Milik, Katarzyna. Kubacka oraz Eryk Piechowiak – uczeń kl. I b.
Do kolejnego etapu zakwalifikowała się Katarzyna Kubacka. W dniu 28 lutego 2012 r. jako jedyna reprezentowała naszą gminę w eliminacjach rejonowych, które odbyły się w CEN we Włocławku. Konkurs składał się z dwóch części, pierwszej – pisemnej, w której wszyscy uczestnicy rozwiązywali zadania testowe. Kasia uzyskała wysoki drugi wynik – II miejsce, natomiast w następnym tygodniu odbyły się eliminacje ustne, podczas których uczniowie udzielali odpowiedzi na wylosowane tematy. Kasi szczególnie gratulujemy, bo była jedną z trzech uczestników, którzy mieli odwagę stanąć „oko w oko” z kamerą TV regionalnej we Włocławku.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI
MARTYNA BAJER , KATARZYNA KUBACKA I AGNIESZKA SĄDEL wzięły udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM dla uczniów szkół gimnazjalnych – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW pod hasłem „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Patronat honorowy nad tym konkursem sprawował Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Śląski i Śląski Kurator Oświaty. Konkurs miał na celu zachęcenie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Pomagał odkryć wrażliwość, zachęcał do formułowania własnych sądów, opinii, ocen. Rozwijał także umiejętności językowe, zmuszając uczestników do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótki komunikat. A ponadto uświadamiał młodzieży możliwość wykorzystania zdobyczy techniki dla celów artystycznych.
Jak poradziły sobie nasze uczennice? Ich prace prezentujemy poniżej:
„ Człowiek jest jak wiatr:
na początku to lekki powiew świeżości,
na otwartym terenie nabiera prędkości,
po upływie czasu traci swą siłę,
wpada w otwartą mogiłę”.
Agnieszka Sądel
„Jesteśmy głównymi bohaterami książki pt. „Życie ludzi ”,której autorem jest Bóg. Przychodzimy – powstajemy z Jego wyobraźni. Zmierzamy ku przyszłości”.
Martyna Bajer
„Cóż za rzecz przedziwna...… Czytanie!”
Cyprian Norwid
Wojewódzki Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”
o Puchar Kanclerza Wyższej Szkoły Gospodarki
w Bydgoszczy
Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bydgoszczy.
Patronat honorowy nad konkursem sprawowali:
-
Pan Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego
-
Pani Ewa Mes - Wojewoda Kujawsko – Pomorski
-
Pan Rafał Bruski – Prezydent Miasta Bydgoszczy
-
Pani Anna Łukaszewska – Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty
Celem konkursu było rozbudzanie pasji czytania, motywowanie do czytelnictwa oraz doskonalenie kultury żywego słowa.
11 kwietnia 2012 roku dwie uczennice reprezentowały naszą szkołę i jednocześnie gminę w eliminacjach wojewódzkich o tytuł Finalisty Konkursu Pięknego Czytania o Puchar Kanclerza WSG. Były to Kamila Kaźmierczak i Anna Taraska
Uczestnicy czytali losowo wybrany fragment prozy (1 z 3 zaproponowanych przez organizatorów). Oceniano między innymi płynność, poprawność, biegłość i wyrazistość czytania. Nasze uczennice zaproszone zostały do kolejnego konkursu przez panią Jolantę Niwińską na:
Bydgoski festiwal pięknego, głośnego czytania młodzieży gimnazjalnej
im. Kazimierza Hoffmana – III edycja
Patronat honorowy nad konkursem sprawowali:
-
Pan Rafał Bruski – Prezydent Miasta Bydgoszczy
-
Pani Anna Łukaszewska – Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty
-
Pan Jerzy Zastępowski - Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
-
Pani Ewa Pronobis-Sosnowska - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
Organizatorem festiwalu było Gimnazjum nr 20 im. Królowej Jadwigi, partnerami: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Bydgoski oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bydgoszczy. Patroni medialni: Radio Gra, Wiadomości Głosy Rozmowy o Szkole.
Celem konkursu było:
-
Popularyzowanie książki i czytelnictwa wśród młodzieży, propagowanie idei pięknego i głośnego czytania.
-
Podniesienie poziomu czytelnictwa wśród młodzieży, rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
-
Wzmocnienie roli szkół jako placówek kulturotwórczych.
-
Promocja miasta pod hasłem „Czytająca Bydgoszcz”.
Uczestnicy festiwalu rywalizowali o tytuł mistrza i wicemistrza pięknego czytania oraz statuetkę bydgoskiej Łuczniczki - symbolu miasta.
17 kwietnia, w Gimnazjum nr 20 im. Królowej Jadwigi, odbyły się eliminacje konkursu pięknego czytania młodzieży gimnazjalnej. Uczestnicy czytali jeden z czterech obowiązujących fragmentów prozy: Stanisława Lema, Joanny Chmielewskiej, Małgorzaty Adamczyk-Gutowskiej oraz Barbary Jędrzejewskiej.
Festiwal stanowił okazję do przybliżenia sylwetki i dorobku Kazimierza Hoffmana, bydgoskiego księcia poetów. Prezentacja wierszy poety przez Wandę i Eugeniusza Rzyskich, jak i wspomnienie o poecie uatrakcyjni festiwal, zmotywował młodzież do głębszego poznania twórczości poety.
Organizatorem festiwalu była biblioteka Pisarzy i Poetów Regionu w Gimnazjum nr 20 im. Królowej Jadwigi, natomiast głównym inicjatorem Pani Jolanta Niwińska - nauczyciel bibliotekarz, która prowadzi bibliotekę im. Pisarzy i Poetów Regionu, radomianka, z Bydgoszczą związana od 1977 roku. Koordynator ruchu boocrossingowego w Polsce, inicjator i współorganizator corocznego Święta Uwalnianych Książek. Pani Jolancie składamy serdeczne podziękowania za życzliwość i zaproszenie, a naszym uczennicom Ani i Kamili gratulujemy udanego występu w tym konkursie.
"Składam podziękowania uczniom gimnazjum za ogromne zaangażowanie oraz gratuluję uczestnikom wszystkich konkursów humanistycznych, życząc dalszych sukcesów polonistycznych również w szkołach średnich.
Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach już wkrótce! Z. Świerc
Gratulujemy wszystkim uczniom, jak również p. Zofii Świerc - nauczycielce j. polskiego w gimnazjum.