Drodzy rodzice i uczniowie!
W zakładce "Spis podręczników" znajdują się nowe wykazy podręczników na rok szkolny 2011/2012, obowiązujące w szkole podstawowej i gimnazjum!
Drodzy rodzice i uczniowie!
W zakładce "Spis podręczników" znajdują się nowe wykazy podręczników na rok szkolny 2011/2012, obowiązujące w szkole podstawowej i gimnazjum!
W dniu 27 czerwca 2011 roku dzieci z klas 0– III uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Poznania. Celem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, poznanie zwierząt zamieszkujących poznańskie ZOO, roślin egzotycznych w Palmiarni oraz rozwijanie u dzieci chęci podróżowania i pogłębiania wiedzy nt. polskich miast i ich zabytków. Wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Palmiarni, która jest jedną z największych w Europie. Dzieci mogły podziwiać wspaniałe rośliny z całego świata, egzotyczne gatunki ryb, rośliny wodne. W każdym pawilonie panował inny mikroklimat.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Starówki. Największą radość sprawiło dzieciom spotkanie z „koziołkami”, z którymi mogły się przywitać i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Następnie pojechaliśmy do Nowego ZOO. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po „małym zoo”, gdzie dzieci mogły z bliska obserwować, a nawet pogłaskać kózki. Widziały tam również osły, kuce, króliki i pawia z pięknie rozłożonym ogonem.
Największym zainteresowaniem cieszyły się słonie i tygrysy syberyjskie. Wycieczka do zoo sprawiła nam wiele radości, przeżyliśmy tego dnia wiele przyjemnych chwil.
Wycieczkę zorganizowały panie: Elżbieta Harmaczyńska, Izabela Świtniewska, Renata Murawska, Agnieszka Marczak.
Więcej zdjęć z wycieczki w abumie fotograficznym.
Dnia 13 czerwca 2011 r., uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Ptaszyńskiej, p. Kluczyńskiej oraz p. Ososko wyruszyli na ciekawą wycieczkę. Wygodny autobus wiózł nas przez teren naszego powiatu wprost do Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach. Dzieci przeżyły ciekawą lekcję fizyki. Dowiedziały się jak zbudowana jest nasza galaktyka, Droga Mleczna, jak wyglądają poszczególne planety i gdzie jest koniec Wszechświata. Później uczniowie mogli samodzielnie obserwować niebo. Obejrzeli kratery na Księżycu, zobaczyli, z czego zbudowane są pierścienie Saturna i dowiedzieli się, dlaczego Mars jest czerwony. Poznali też historię powstania Mgławicy i Dużej Niedźwiedzicy. Najwspanialsze w tym wszystkim było to, że mogły tego wszystkiego doświadczyć na własne oczy. Nadszedł jednak czas na powrót do domu, a dzieciom szkoda było wracać, bo wycieczki są przecież bardzo przyjemne.
25 maja b.r. mieliśmy okazję przeżyć w naszej szkole niesamowitą lekcję. Była to lekcja astronomii. Od wczesnego rana zagościli u nas pracownicy Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach. W specjalnym namiocie odbyły się projekcje - prezentacje świata gwiazd i planet.
Dowiedzieliśmy się między innymi z czego zbudowane są planety?, jak wygląda księżyc?, dlaczego gwiazdy świecą?, jak wyglądają gwiazdozbiory?... Było to dla wszystkich uczniów bardzo ciekawe przeżycie. Pani Hani Ptaszyńskiej dziękujemy za zorganizowanie pokazów.
10 maja b.r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Uzależnieniach dla uczniów gimnazjum. Konkurs ten przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie uczniowie przystąpili do testu wiedzy. Następnie odbyły się przedstawienia scenek, w których młodzież ukazywała negatywne skutki nałogów. Jury przyznało I miejsce uczniom naszego gimnazjum. Zwycięzcom gratulujemy. Pani Emilii Masiakowskiej - pedagogowi szkolnemu dziekujemy za przygotowanie uczniów do tego konkursu.
"Byłeś Człowiekiem,
Byłeś Poetą,
Byłeś Mistykiem,
Byłeś Papieżem z woli Bożej!
Będziesz świętym z Bożej łaski!
Wielki Synu Wadowic!
Polski...
Świata..."
Tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli program artystyczny poświęcony największemu z Polaków - papieżowi Janowi Pawłowi II. 1 maja 2011r. to dzień, w którym Papież - Polak został ogłoszony Błogosławionym.
Z tej właśnie okazji przygotowano uroczystą akademię. Odbyła się ona w piątek - 29 kwietnia b.r. Młodzież przypomniała postać Jana Pawła II, jak również Jego najważniejsze słowa, wypowiedziane podczas pielgrzymek do Polski. Mogliśmy też usłyszeć odtworzone fragmenty przemówień papieskich. Duże wrażenie zrobiła na oglądających prezentacja multimedialna, ukazująca w skrócie życie nowego Błogosławionego. Cały program dostarczył nam wielu wzruszeń.
W sam dzień Beatyfikacji - 1 maja o godz. 20.00 został on powtórzony w parafialnym kościele.
Program przygotowały panie katechetki - Anna Ososko i Maria Kamińska.
W niedzielę 10 kwietnia 2011 r. w całym kraju obchodziliśmy uroczyście I rocznicę tragedii, która przed rokiem wydarzyła się pod Smoleńskiem. Dla społeczności naszej wsi, a przede wszystkim szkoły była to okazja do upamiętnienia absolwenta tutejszej placówki - podporucznika Marka Uleryka, który 10 kwietnia 2010 r., wraz z Parą Prezydencką – Marią i Lechem Kaczyńskimi i wieloma polskimi osobistościami zginął pod Smoleńskiem. Jako funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu zapewniał ochronę p. Marii Kaczńskiej.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele. Po mszy świętej uczestnicy zebrali się przed budynkiem szkoły, gdzie w krótkim montażu zaprezentowali się nasi uczniowie. W programie (przygotowanym przez nauczyciela historii p. Grzegorza Krusia oraz nauczyciela muzyki - Marię Kamińską) wspominali nie tylko o Zbrodni Katyńskiej, której rocznicowe obchody zawiodły delegację 96 osób do Smoleńska, ale także samą katastrofę oraz osobę Marka Uleryka. Uczniowie przypomnieli go jako człowieka pełnego pasji, sportowca, sumiennego funkcjonariusza BOR, mieszkańca Dziewierzewa, społecznika, członka straży pożarnej oraz instruktora spadochroniarstwa.
Następnie ojciec ś.p. Marka – Stanisław Uleryk dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej naszego absolwenta. Poświęcenia jej dokonał proboszcz ks. Alfred Lugiert.
W dalszej kolejności głos zabierali goście, którzy licznie przybyli na naszą uroczystość: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Franciszek Sobiechowski.
Głos zabrała również p. dyrektor Lucyna Bursztynowicz, która podkreśliła, iż "odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marka Uleryka – absolwenta Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie sprawi, że pamięć o nim zostanie zachowana w naszej społeczności przez kolejne pokolenia".
Na naszym holu szkolnym została również przygotowana wystawa zdjęć prezentująca podporucznika Marka Uleryka podczas pracy, pełnienia służby, a także podczas spędzania czasu wolnego m.in. skoków spadochronowych.
Wykonawcą pamiątkowej tablicy poświęconej śp. Markowi Ulerykowi był pan Marian Domżalski z Kcyni.
W dniu 18.03.2011r. w Zespole Szkół w Dziewierzewie odbyło się spotkanie profilaktyczno - sportowe dla uczniów kl. III a i b naszego Gimnazjum . Jego głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia, aktywności ruchowej jako sposobu spędzania wolnego czasu, przeciwdziałanie uzależnieniom, kształtowanie postaw zdrowej rywalizacji, kreatywnej postawy uczniów oraz współpracy z rodzicami. Podczas spotkania zaprezentowano filmy o tematyce profilaktycznej, przeprowadzono konkursy na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą szkodliwości środków uzależniających na nasze zdrowie, oceniano także plakaty reklamujące zdrowy styl życia, wcześniej przygotowaną przez uczniów piosenkę oraz wiersz. W imprezie tej uczestniczyli nie tylko rodzice i uczniowie, ale również p. Lucyna Bursztynowicz - dyrektor Zespołu Szkół w Dziewierzewie i p. Maria Kamińska - zastępca dyrektora. Po wspólnych zabawach związanych z ułożeniem puzzli, rozwiązywaniem rebusów, roszypanek wyrazowych i krzyżówek, uczestnicy imprezy udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się konkursy sportowo - integracyjne. Wszyscy aktywnie, w ogromnym zaangażowaniu uczestniczyli w różnych konkurencjach. Na zakończenie uczniowie otrzymali nagrody (owoce i słodkie upominki).
Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni, a także za napoje firmie General Bottlers w Żninie.
Organizatorzy spotkania
wychowawcy kl. IIIa i b - Grzegorz Kruś i Zofia Świerc
Pod takim hasłem w dniu 30 marca 20011r. z Zespole Szkół w Dziewierzewie odbyła się impreza charytatywna, której celem było wsparcie finansowe dla ucznia klasy IIIb - Rolanda Twardysko.
Zgodnie z programem najpierw odbył się kiermasz prac uczniów, wszyscy uczestnicy mogli też zakupić wyśmienite ciasta domowe, przygotowane specjalnie na to spotkanie między innymi przez panie z Górek Zagajnych i Dąbskich. Następnym punktem programu była aukcja, którą z ogromnym zaangażowaniem przeprowadziła Przewodnicząca Rady Rodziców - p. Dorota Czerwińska. Podczas spotkania zaprezentowane zostały dwie kompozycje piosenek ułożone i wykonane przez samego Rolanda, a także wzruszające wiersze, które recytowały uczennice klasy IIIa i b - Monika Czerwińska, Angelika Mróz i Marta Pietras.
Inicjatorem imprezy było kółko M.A.K.A. wraz z Radą Rodziców Zespołu Szkół w Dziewierzewie.
Dziękujemy wszystkim tak licznie przybyłym na to spotkanie osobom - ludziom o "wielkim sercu".
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi - powtarzał często Jan Paweł II.
Zdjęcia z imprezy w naszym albumie fotograficznym.
Corocznie w ramach Projektu "Za rękę z Einsteinem - edycja II" odbywają się w naszym gimnazjum pokazy z przedmiotów: chemia, fizyka i matematyka. W tym roku, 29 marca zagościli u nas studenci z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy. Największą popularnością cieszyły się pokazy chemiczne. Studenci pokazali różne typy reakcji chemicznych, w których otrzymali substancję do złudzenia przypominającą krew, czy też obfite ilości piany, niekoniecznie do wykorzystania w kąpieli.
Pokazy były przeprowadzone w miłej i sympatycznej atmosferze. "Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie uczestniczyć w zajęciach tzn. dotykać, wąchać, dokonywać pomiarów czy też być ochotnikami, by bezpośrednio uczestniczyć w doświadczeniach chemicznych".
Zdjęcia z pokazów w naszym albumie fotograficznym.
Z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie gimnazjum uczestniczyli w Międzyklasowym Turnieju Wiosennym, zorganizowanym przez p. Ptaszyńską i p. Karmowską.
W ramach turnieju odbyło się wiele konkursów, takich jak przebranie za Panią Wiosnę, najciekawszy wiersz i piosenka o wiośnie, najładniejsza Marzanna, najciekawszy wystrój klasy oraz dzień kolorów. Młodzież stanęła na wysokości zadania, aby przygotować się do uroczystości.
Były piosenki, wiersze, a uczniowie zaprezentowali z humorem swoje uczucia, jakie towarzyszą im z nastaniem wiosny. Na zakończenie turnieju wszyscy wybrali się na wiosenny spacer, aby pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Wszyscy bawili się znakomicie. Atmosfera wiosenna jaka panowała w naszej szkole na pewno była alternatywą dla wagarów w tym dniu.
Więcej zdjęć z turnieju w albumie fotograficznym.
21 marca przychodzi do nas długo wyczekiwana wiosna. Co roku obchodzimy ten dzień bardzo radośnie i kolorowo.
Tradycją naszej szkoły stały się wielobarwne korowody. Najmłodsze dzieci naszej szkoły - z Punktu Przedszkolnego przygotowały Marzanny - symbol odchodzącej zimy.
Dzieci z klas 0 - III wykonały zaś kolorowe kwiaty i gałązki.
Nastrój tego dnia udzielił się także naszym starszym uczniom. Gimnazjaliści przygotowali kolorowe Marzanny, a nawet swoimi wiosennymi strojami zaznaczyli przyjście długo oczekiwanej pory.
Następnie wszyscy wyruszyliśmy korowodem ulicami Dziewierzewa. W drodze towarzyszyły nam okrzyki „Precz zimo zła!” i „Witaj wiosno”. Dopisała nam pogoda i humory. Pożegnaliśmy zimę i z utęsknieniem czekamy na przyjście wiosny do ogrodu i parku, byśmy mogli więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.
Więcej zdjęć z pierwszego dnia wiosny w albumie fotograficznym.
Dnia 17 marca 2011 r. w naszej szkole został przeprowadzony Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Odbiorcami byli uczniowie klas: od III szkoły podstawowej do III gimnazjum. Konkurs miał na celu rozwijanie umiejętności matematycznych, czytania ze zrozumieniem i logicznego myślenia, ale przede wszystkim wyłonienie najlepszych matematyków naszej szkoły i nie tylko.
Do zmagań z matematyką przystąpiło 6 uczniów. Większość świetnie poradziła sobie z nietypowymi zadaniami, co sugeruje, że nasi uczniowie potrafią logicznie myśleć i samodzielnie rozwiązywać różne ,,zagadki” matematyczne.
Do Kangura przygotowywały uczniów panie: Jolanta Karmowska i Hanna Ptaszyńska
Choć od 1 września 2010r. Lidia Kowalewska i Marta Maćkowska nie są już uczennicami Gimnazjum w Dziewierzewie, to do naszej szkoły docierają jeszcze nagrody dla nich.
W ubiegłym roku szkolnym dziewczyny brały udział w ogólnopolskim konkursie „Wojenne losy”, który organizował Zarząd Główny Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Zakład Historii Ruchu Ludowego przy udziale Fundacji „Polsko – Niemieckie Pojednanie”.
Lidka za swoją zwycięską pracę otrzymała liczne nagrody książkowe, a na Martę czeka dyplom za uczestnictwo. Zapraszamy do szkoły i życzymy podobnych sukcesów w nowych szkołach.
Mamy finalistkę WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO!
KATARZYNA KUBACKA - uczennica klasy II naszego Gimnazjum uzyskała ten tytuł, uczestnicząc 5.03.2011r. w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu w zmaganiach młodych humanistów, które składały się z dwóch części - pisemnej pracy stylistycznej oraz ustnej interpretacji głosowej i literackiej wybranego utworu, odpowiedzi na pytania dotyczące lektur, a także prezentacji utworu literackiego.
Przypominamy! To kolejny sukces polonistyczny Kasi. Gratulujemy!
1 marca 2011r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej w Kcyni odbył się Turniej Recytatorski "Strofka". Jury przyznało I miejsce Monice Czerwińskiej, uczennicy kl. IIIa w Dziewierzewie. To ona będzie reprezentować rejon Kcyni w finale wojewódzkim, który odbędzie się 28.03.2011r. w Bydgoszczy. Monice życzymy powodzenia!
8 marca chłopcy z klasy I przygotowali dla swoich mam i koleżanek z klasy krótkie przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. We własnoręcznie wykonanych strojach pięknie recytowali wiersze, które były połączone z prezentacją multimedialną, wyświetloną na tablicy. Na koniec chłopcy zaśpiewali sto lat, wręczyli zrobione przez siebie kwiatki i laurki oraz poczęstowali pysznymi ciastkami. Ten miły akcent sprawił naszym gościom dużo radości.
Uwaga! Rodzice dzieci z rocznika 2005 i 2006!
W dniu 17 marca 2011r. (czwartek) w godz. od 12.00 do 15.00 w budynku tzw. „małej szkoły” odbędą się zapisy dzieci, które od września rozpoczną obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne (roczniki 2005 i 2006).
Dotyczy to jedynie tych dzieci, które nie uczęszczają w bieżącym roku szkolnym do Punktu Przedszkolnego.
Prosimy o zgłaszanie się rodzica/ów z dzieckiem (zabrać Nr PESEL dziecka).
Informujemy, iż 7 marca powróciła do pracy (po urlopie macierzyńskim) pani mgr Emilia Masiakowska - nasz pedagog szkolny. Godziny pracy p. Pedagog znajdują się w zakładce "Informacje" - Pedagog!
We wtorek, 1 marca w klasie I odbyły się zajęcia o tematyce karnawałowej. Głównym punktem tych zajeć było wykonanie przez dzieci kolorowych kanapek ozdobionych wesołymi znaczkami. Wszyscy z zaangażowaniem i zapałem podeszli do wykonania swojej pracy. Nastepnym zadaniem było zrobienie wesołych, karnawałowych masek, w których uczniowie pod koniec zajęć zatańczyli przy piosence "Bale w karnawale". Na koniec dzieci mogły skosztować wykonanych przez siebie kanapek. Dzień upłynął w radosnej i miłej atmosferze.
Więcej zdjęć w naszym albumie!
mgr Agnieszka Marczak
Powered by aSc EduPage