Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek
W dniu 29 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w stolicy polskiego bookcrossingu- Bydgoszczy w obchodach 21. edycji Święta Wolnych Książek.
Idea tego święta narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. Bookcrossing to działanie polegające na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych- tzw. „półkach bookcrossingowych”
Tegoroczne bydgoskie obchody Święta Wolnych Książek rozpoczęły się od przemarszu uczestników w asyście orkiestry dętej z ulicy Świętej Trójcy na Wyspę Młyńską. Przed Młynami Rothera odbył się happening. Inauguracja obchodów uświetniona została wystrzałem z wiwatówki przez Kurkowe Bractwo Strzelców z Gdyni. Następnie odbyło się czytanie plenerowe w wykonaniu między innymi prezydenta Bydgoszczy p. Rafała Bruskiego, pisarki p. Joanny Jagiełło, a także głównej inicjatorki idei bookcrossingu p. Jolanty Niwińskiej oraz zaproszonych znanych i lubianych bydgoszczan.
Nie zabrakło również Alei Książek Uwolnionych- miejsca, gdzie nastąpiła wymiana książek. Ponadto uczniowie naszej szkoły mieli możliwość podziwiania eksponatów oraz obrazów znanego polskiego malarza, grafika i rysownika- Leona Wyczółkowskiego. Artysta ten to jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. Po krótkiej przerwie udaliśmy się do Salonu Hoffman KP- CK, gdzie uczestniczyliśmy w spotkaniu z p. Joanną Jagiełło- autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej najważniejsze utwory to: „Kawa z kardamonem”, „Zielone martensy”, „Zbój”, „Najukochańsza”, „Wielkie Trio i potwór z Loch Nees”. Autorka za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniona m. in. W Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Patronat honorowy nad obchodami Święta Wolnych Książek sprawował Prezydent Bydgoszczy p. Rafał Bruski, natomiast organizatorem festiwalu była Fundacja Bookcrossing Polska, Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina. Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska i serwis Nasze Miasto.
Serdecznie dziękuję p. Jolancie Niwińskiej za zaproszenie na tegoroczne obchody, natomiast paniom Annie Ososko, Kindze Słapek i Katarzynie Orzechowskiej za pomoc w opiece nad uczestnikami wyjazdu, a uczniom za udział w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek.
Do zobaczenia w przyszłym roku- organizator wyjazdu- Zofia Świerc
66
BIEG O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY!
Jak co roku z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole dnia 03.06.2024 r. odbędzie się "Bieg o puchar Dyrektora Szkoły", wszyscy uczniowie, którzy chcą wziąć udział proszeni są o dostarczenie (w poniedziałek) zgody na powyższy bieg bezpośrednio do Pani Aleksandry Kubackiej.
Warunkiem udziału w biegu jest zgoda podpisana przez rodzica lub opiekuna prawnego!
Poniżej załączamy wzór zgody do pobrania.
Dzieci z klas I-III świętowały Dzień Matki ♥️
Jest takie święto, które bez cienia przesady możemy nazwać najpiękniejszym i najbardziej wzruszającym świętem w roku. Święto, które jest ważne dla wszystkich, niezależnie od wieku. To święto to oczywiście Dzień Matki.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 27 maja odbyła się uroczystość, podczas której najmłodsze dzieci gościły w szkole wyjątkowych gości – swoje kochane mamy. Było uroczyście i wzruszająco. Odświętnie ubrani uczniowie wyrażali miłość i wdzięczność swoim drogim mamusiom poprzez recytację wierszy i brawurowe wykonanie piosenek o mamie. Nie obyło się bez życzeń i własnoręcznie wykonanych prezentów. Publiczność była zachwycona, o czym świadczyły gromkie brawa po zakończonym występie dzieci. Na twarzach mam malowało się wzruszenie, ale również duma ze swoich zdolnych pociech.
Zgromadzonym gościom serdeczne życzenia złożyła również Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie Pani Lucyna Bursztynowicz.
Po części oficjalnej na mamy czekała jeszcze niespodzianka w postaci kawy, tortu i słodkich ciasteczek.
Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
26
Niespodzianki dla przedszkolaków! 🎁
Dzień 27 maja bieżącego roku dla przedszkolaków z grup "Biedronki" i "Motylki" od samego rana był pełen niespodzianek.
Po raz kolejny dzięki współpracy z Państwem Bryzik - Panią Małgorzatą i Panem Łukaszem nasze przedszkole otrzymało wsparcie finansowe od firmy Florian Centrum, które przeznaczyliśmy na zakup gier zręcznościowych dla dzieci.
Pięknie dziękujemy firmie Florian Centrum oraz Państwu Bryzik za stałą współpracę! Za okazane nam serce! Pani Małgorzata i Pan Łukasz zawsze odpowiadają na nasze prośby, ale również sami wychodzą z inicjatywą i wspierają działania podejmowane w naszej placówce.
Kolejną niespodziankę zawdzięczamy Mamom z trójek grupowych. Nasza piaskownica została doposażona w nowe zabawki. Pozwoliły na to zwroty pieniążków z Rady Rodziców dla obu grup przedszkolnych. Dziękujemy również Pani Malwinie Ciszewskiej za zakup zestawów do lodów.
Jest nam niezmiernie miło, że każdy z Państwa z tak wielkim zaangażowaniem włącza się w życie przedszkola i ma na uwadze dobro naszych dzieci!
Ależ dziś była zabawa! Wszystkie zabawki zostały już wypróbowane. Śmiech i radość ogarnęły cały ogród przedszkolny!
20
Dzień Rodziny ♥️ w wykonaniu przedszkolaków!
W dniu dzisiejszym tj. 24 maja spotkaliśmy się w sali gimnastycznej naszej szkoły, by wspólnie z zaproszonymi gośćmi celebrować jedno z najpiękniejszych świąt - Dzień Mamy i Taty.
Uroczystość rozpoczęliśmy od powitania gości - Radnej Rady Miejskiej w Kcyni, Sołtys Dziewierzewa Pani Doroty Czerwińskiej, Wiceprzewodniczącej Rady Rodziców Pani Moniki Szymkowiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie Pani Lucyny Bursztynowicz oraz Rodziców. Gromkimi brawami przywitaliśmy naszych małych aktorów. Zaprosiliśmy publiczność do obejrzenia przedstawienia pt. "Rodzinne wczasy" z serii na przedszkolnej scenie, autorstwa Sylwii Bacewicz. Podczas występu dzieci zaprezentowały przygody pewnej rodziny, która wybrała się na egzotyczne wakacje w wielopokoleniowym składzie. Mama, tata, syn, córki, babcia, dziadek, ciotka i wujek. Historia opowiadana przez narratorów była dosłownie z życia wzięta. Przesłanie jej było niezwykle piękne i prawdziwe. Więź łącząca rodzinę przetrwa wszystko. Jak w słowach z wygłaszanych ról. Nawet gdy zdarzą się sprzeczki małe, kiedy wolimy być całkiem sami, to w rodzinie bywają też piękne chwile. W gruncie rzeczy, to właśnie o to chodzi, by mieli dla siebie czas starsi i młodzi...
Dzieci wystąpiły w układzie tanecznym i zaśpiewały wzruszające piosenki dla swoich rodziców. Następnie wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty.
Dziękujemy wszystkim gościom za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością!
Ogromne podziękowania należą się rodzicom, którzy zadbali o wyśmienite słodkości, pomogli w organizacji, zadbali o wystrój sali do poczęstunku oraz wsparli nas finansowo! Pani Małgorzata Bryzik, Pani Malwina Ciszewska, Pani Jolanta Czechowska, Pani Paulina Demska, Pani Kamila Gogola, Pani Martyna Goździk, Pani Monika Jachim, Pani Aleksandra Kont, Pani Dagmara Kujawa, Pani Katarzyna Łochińska, Pani Agnieszka Makowiecka, Pani Zofia Maławy, Pani Sandra Paś, Pani Anna Patalas, Pani Dajana Piątkowska, Pani Katarzyna Piątkowska, Pani Magdalena Piątkowska, Pani Jolanta i Pan Kamil Reiwer, Pani Katarzyna i Pan Mateusz Taraska, Pani Aleksandra Tonn, Pani Anna Urbaniak, Pani Jagoda Wojciechowska. DZIĘKUJEMY!
Równie pięknie dziękujemy Pani Kindze i Pani Małgosi, które wspierały nas we wszystkich działaniach!
Życzymy wszystkim Rodzicom tego, co w życiu najcenniejsze - zdrowia i tego, co najważniejsze - każdej wolnej chwili spędzonej w gronie bliskich sercu osób!
43
Wycieczka klas I-III do Szkoły Leśnej na Barbarce w Toruniu. 🌿🐌
W tym roku szkolnym uczniom klas I-III wyjątkowo udało się wziąć udział w dwóch wycieczkach! Przypomnijmy, że 9 maja zameldowaliśmy się w Centrum Edukacji Ekologicznej w bydgoskim Myślęcinku, a dzisiaj, czyli 22 maja, w Szkole Leśnej na Barbarce w Toruniu.
Głównym celem tego miejsca jest prowadzenie edukacji przyrodniczo - ekologicznej w oparciu o zasoby naturalne terenów Barbarki, czyli kompleksu leśnego o powierzchni prawie 4ha.
Nasz pobyt obejmował zajęcia przyrodnicze, polegające na bezpośrednim kontakcie uczniów z przyrodą, oraz warsztaty plastyczne. Zaopatrzeni w lornetki i w przypadku starszych dzieci - karty pracy, wyruszyliśmy w teren. Załączone zdjęcia tylko częściowo oddają urok tego miejsca. W dodatku wszystko nam sprzyjało: na brzegu stawku pływał zaskroniec; kijanki, abyśmy mogli przyjrzeć im się dokładnie, dały się złowić do pojemnika; dzięcioł duży postanowił się odezwać (nie mylić ze stukaniem), a nawet przelecieć w pobliżu naszej grupy, a kaczka krzyżówka ze swoimi dziewięcioma pisklętami przepłynęła dosłownie na wyciągnięcie ręki. Kukała kukułka, latały ważki świtezianki, husarze i nimfy (tak nazywał je nasz przewodnik, więc dajemy mu wiarę), a żaby pięknie kumkały, choć niestety nie chciały się pokazać. Pan sozolog, czyli specjalista zajmujący się zagadnieniami ochrony przyrody, cierpliwie odpowiadał na całkiem liczne pytania uczestników. Niezwykły widok tworzyły drzewa rosnące w wodzie dzięki tamie zbudowanej przez bobry na maleńkiej strudze. Uczniowie klas II-III dodatkowo musieli zmierzyć się z zadaniami, które czekały na nich podczas wędrówki po lesie. Rozwiązywali je z wielkim zapałem i poradzili sobie wyśmienicie. Długo by opowiadać….
Po powrocie z leśnej ścieżki trzeba było uzupełnić kalorie zabranymi z domów przysmakami oraz obowiązkowo lodami ze sklepiku na terenie kompleksu.
Kolejną aktywnością przygotowaną dla nas przez instruktorów leśnej szkoły były warsztaty plastyczne. Na ekologicznych jednokolorowych torbach na zakupy, za pomocą markerów do tkanin oraz kredek, pojawiły się sikorki, zimorodki, kowaliki oraz inne malowidła, w zależności od wyobraźni twórców. Z taką torbą przyjemnie będzie wybrać się na zakupy!
Niestety czas pobytu w Leśnej Szkole na Barbarce szybko minął. Zabraliśmy ze sobą wspomnienia, wiele nowych wiadomości i zdjęcia w naszych telefonach. To był owocnie i ciekawie spędzony czas.
58
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Profilaktyce Uzależnień
Dnia 21 maja odbyła się XVIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Profilaktyce Uzależnień organizowana przez KPP w Nakle nad Notecią.
Tradycyjnie nie mogło w niej zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły, którą godnie (biorąc udział po raz pierwszy) reprezentowały Lena Karmowska, Wiktoria Sokołowska i Antonina Nowaczewska.
Konkurs, jak zwykle zgromadził uczestników z całego powiatu, więc konkurencja była niemała.
Pytania też nie należały do łatwych.
Z tym większą przyjemnością informujemy, że III miejsce zajęła w nim Lena Karmowska!
Gratulujemy!
Dwie pozostałe uczestniczki również dały z siebie wszystko i mają szansę razem z Leną stanąć w szranki w przyszłym roku.
Raz jeszcze wielkie brawa dla Leny!
1
Mamy laureatów w Gminnym Konkursie Plastycznym! 🎨🖌️
20 maja 2024 r. w Kcyni miały miejsce Wojewódzkie Obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Podczas uroczystości wręczono nagrody w Gminnym Konkursie Plastycznym „Czerwone maki spod Monte Cassino”.Fundatorem nagród był Wojewoda Kujawsko-Pomorski.
Miło nam poinformować, iż trzy uczennice z naszej szkoły zostały laureatkami, a jeden uczeń otrzymał wyróżnienie w tym konkursie.
I tak, w kategorii klas IV-V, laureatką konkursu została Lena Nowak z klasy V, a wyróżnienie otrzymał Oliwier Iskra, także z klasy V.
Natomiast w kategorii klasy VI-VIII i szkoła ponadpodstawowa, laureatkami zostały:
Karina Kurczyna z klasy VII i Paulina Kubalewska z klasy VI.
Koleżankom i koledze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
ZIELONA SZKOŁA
W dniach od 14 do 16 maja 2024 r. uczniowie klasy szóstej naszej szkoły przebywali na Zielonej szkole w Grzybowie k. Kołobrzegu. Wyjazd zorganizowała i sfinansowała dla uczniów klas VI naszej gminy GKPiRPA. Uczniowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych, poznali zalety czynnego wypoczynku i zdrowego stylu życia, walory przyrodnicze i turystyczne naszego wybrzeża oraz mieli możliwość integracji z rówieśnikami z innych szkół gminy Kcynia. Podczas wycieczki do Kołobrzegu dzieci zobaczyły latarnie morską, Pomnik Zaślubin z Morzem, Pomnik Sanitariuszki, były na molo i promenadzie nadmorskiej, płynęły statkiem po morzu. Piękna pogoda zachęcała do spacerów i zabaw na plaży.
Pobyt w Grzybowie dał naszym uczniom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Przedszkolaki w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią! 🛖🌤️
Dnia 16 maja bieżącego roku dzieci z dziewierzewskiego przedszkola pod opieką Pani Renaty Murawskiej, Pani Kingi Słapek oraz Pani Oliwii Kędziory wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.
Do skansenu udaliśmy się na warsztaty wyrobu mydła i ziołowej soli do kąpieli, połączone z lekcją na temat dawnych metod dbania o higienę osobistą na wsi.
Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Chałupy z Kałądka z I połowy XIX w., gdzie dzieci dowiedziały się, jakich sprzętów używano do prania, maglowania i prasowania. Jakie środki dostępne w przyrodzie stosowano dawniej do higieny ciała, zanim zaczęto wykorzystywać mydło. Poznali też składniki, z których sporządzano domowe mydła na wsi. Następnie dzieci mogły całą zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, robiąc pranie przed chałupą.
Gdy poznaliśmy już mydlarską historię, rozbudziliśmy naszą wyobraźnię, byliśmy gotowi do eksperymentowania z formą, kolorem, kształtem, fakturą oraz zapachem mydła i ziołowej soli do kąpieli. Dzieci podczas warsztatów starannie wykonywały wszystkie polecenia, tworząc od podstaw mydło, a następnie ziołową sól do kąpieli. Podczas zajęć stymulowaliśmy nasze zmysły: wzroku, dotyku, a szczególnie węchu. W chacie unosiły się istnie rajskie zapachy suszonych kwiatów: płatków róż, chabrów, nagietka, lawendy oraz olejków aromatycznych: kwiatu bzu, maliny, jabłka. To było cudowne doświadczenie, które śmiało możemy nazwać ucztą dla naszych zmysłów.
Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie kontynuowaliśmy zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Poznaliśmy historię wybranych chałup i tętniącego w nich niegdyś życia. Zwiedziliśmy pomieszczenia. Najbardziej zaciekawiła dzieci chałupa, w której mieściła się klasa szkolna, która nie przypominała naszej kolorowej i wypełnionej zabawkami sali. Dużym zaskoczeniem był też wygląd zabawek dla dzieci i niewielka ich ilość. Podziwialiśmy ogromne wiatraki, kolorowe ule. W obejściu przyjrzeliśmy się maszyną rolniczym, niektóre z nich służą w skansenie po dzień dzisiejszy, jak podkreśliła pani przewodnik do uprawy ziemi.
Świat z XIX i XX wieku mieszczący się w bramach tego muzeum zapoznał nas z wieloma tajemnicami i ciekawostkami z życia naszych przodków. Na pytanie „Czy chcielibyście choć na jeden dzień przenieść się w te czasy?” Dzieci odpowiedziały zdecydowanie i jednogłośnie – nie. Postęp i dorobek naszej cywilizacji przyzwyczaił nas już do zupełnie innego życia.
Dziękujemy za żywą i wartościową lekcję historii. Za miłe i ciepłe przyjęcie nas w skansenie. To było niezwykłe doświadczenie.
68
TRÓJBÓJ LEKKOATLETYCZNY
10 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej w Palmierowie odbyły się gminne zawody w trójboju lekkoatletycznym dla klas IV i młodszych.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Halina Ćwik, Oliwia Pawłowska, Zuzia Pawłowska, Paulina Kruszka, Nicole Janowiak i Elisabeth Tonn [ wszystkie uczennice kl. III ] oraz drużyna chłopców w składzie: Marcel Makowiecki, Leon Ratkowski, Kacper Kiliński, Mikołaj Łosiński, Paweł Wierzchosławski [uczniowie kl. IV], Kacper Ciesielski i Kacper Demski [uczniowie kl. III]. Każdy zawodnik brał udział w trzech konkurencjach; bieg na dyst. 60 m, rzut piłką palantową i skok w dal.
W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie [ zarówno dziewczęta jak i chłopcy] zajęli III miejsce.
Indywidualnie medale zdobyli:
Oliwia Pawłowska – I miejsce w biegu na dyst. 60 m
Kacper Kiliński – II miejsce w rzucie piłką palantową
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Organizacja pracy szkoły w dniach 14-16.05.2024 r.
W dniach 14 - 16 maja 2024 r. odbywać się będzie Ogólnopolski Egzamin Ósmoklasisty.
Dla uczniów z klas I-VII są to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, natomiast dzieci z oddziałów przedszkolnych bez zmian przychodzą na zajęcia.
Przyjazd autobusem na zajęcia do szkoły pozostaje bez zmian, natomiast odwóz dzieci z oddziałów przedszkolnych przedstawiamy poniżej:
wtorek,środa i czwartek
12:30 SP Dziewierzewo
12:35 Żarczyn (przystanek I)
12:38 Żarczyn (przystanek II)
12:46 Górki Zagajne I
12:47 Górki Zagajne II
12:50 Górki Dąbskie
13:00 SP Dziewierzewo
13:05 Miastowice
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły.
~ Dzień Fryzur z Papieru 2024 ~ ✂️
Nasze przedszkole wzięło udział w Międzynarodowym Projekcie Artystycznym - Dzień Fryzur z Papieru 2024 realizowanym przez Przedszkole nr 2 oraz Przedszkole nr 85 w Lublinie.
Zadanie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu fryzur z różnorodnych materiałów papierniczych (np. kartki, krepa, bibuła, tektura, ulotki, gazety, rolki od papieru itp.). Dnia 10 maja bieżącego roku dzieci z grup przedszkolnych "Biedronki" i "Motylki" zaprezentowały swoje niepowtarzalne fryzury. Wśród chłopców dominował irokez, dredy, afro. Natomiast wśród dziewczyn upięcia, loki, fale, zdobione kolorowymi pasemkami. Każdy uczestnik podczas prezentacji fryzury opowiedział o użytych materiałach. Celem tego projektu było tworzenie dzieciom warunków do rozwijania aktywności twórczej i utrwalanie tak ważnego pojęcia, jak "recykling".
Przedszkolaki z grup "Biedronki" i "Motylki" otrzymały pamiątkowe dyplomy od koordynatorów za wzięcie udziału w projekcie.
Zwieńczeniem tego niezwykłego dnia dla naszych przedszkolaków była wspólna imprezka, na której nie zabrakło słodkości i naprawdę dobrej zabawy.
54
Klasy I-III w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej i Zoo w Myślęcinku. 🌱🐞🦋
9 maja 2024r. uczniowie klas I-III wybrali się na szkolną wycieczkę do Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej i ZOO w Myślęcinku.
Swoją wizytę w Myślęcinku rozpoczęli od Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie pod czujnym okiem pani instruktor oraz przy użyciu specjalistycznych urządzeń mieli możliwość zbadania jakości otaczającego nas powietrza. Prowadząca zajęcia, idąc z dziećmi w teren, w przystępny sposób przedstawiła najważniejsze pojęcia związane z właściwościami powietrza, a także podkreśliła zagrożenia dotyczące zanieczyszczeń powietrza, spowodowanych niewłaściwą działalnością człowieka. Dzieci skrupulatnie notowały swoje spostrzeżenia i próbowały wyciągnąć pouczające wnioski. Następnie mogły pobudzić swoją wyobraźnię, a także wykazać się sprawnością manualną, kreatywnością i pomysłowością, lepiąc z masy solnej różnego rodzaju zwierzątka. W krótkim czasie na tekturowych tackach pojawiły się dżdżownice, ślimaki, chrząszcze, pająki, ważki i motyle.
Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w ogrodzie zoologicznym. Sprzyjająca pogoda pozwoliła dzieciom zobaczyć wiele cennych gatunków zwierząt, zarówno tych żyjących w Polsce jak i egzotycznych, a także bezpośrednio zaobserwować ich zwyczaje i zachowania. Największe zainteresowanie wzbudził tygrys, niedźwiedź, żubr, lemur i kapibara.
Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki trwale zapisały się w pamięci dzieci. Wyprawa okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Pobyt w Myślęcinku zakończył się wspólnym posiłkiem i zakupem pamiątek. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.
40
Akcja - żywa reklama książki! 📚🦉
8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych. Święto to, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek.
Z tej właśnie okazji, nauczycielki bibliotekarki z naszej szkoły – p. Anna Ososko i p. Maria Kamińska zorganizowały akcję promującą czytelnictwo – „Żywa reklama książki”.
Uczniowie z klas III – VIII, przez cały dzień prezentowali społeczności szkolnej własnoręcznie przygotowane koszulki reklamujące swoje ulubione książki i ich bohaterów. Podczas wszystkich przerw spotykali się z rówieśnikami, by „zarażać” pasją czytania, zachęcać i namawiać do przeczytania właśnie ulubionej przez siebie pozycji książkowej. Zainteresowanie akcją było duże!
Myślimy, iż każdy sposób jest dobry na promowanie książki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży! A zatem zapraszamy do szkolnej biblioteki, nie tylko po lektury!
21
Święta Majowe!
W miniony piątek, dnia 26 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony świętom majowym.
Zebranym na sali gimnastycznej uczniom przybliżona została historia związana z obchodami 1 maja Święta Pracy, 2 maja Dnia Flagi i oczywiście Święta Konstytucji 3 maja. Wszyscy obecni od przedszkolaków aż po klasę VIII z uwagą obejrzeli prezentację, po której wzięli udział w mini quizie na prezentowany temat. Z dumą informujemy, że wszystkie odpowiedzi naszych wychowanków były poprawne. Były również pieśni patriotyczne i w tak szczególnym czasie nie mogło zabraknąć wiersza "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy.
Na zakończenie Pani Dyrektor przekazała wszystkim informacje o ostatnich osiągnięciach uczniów naszej szkoły, wręczyła dyplomy i złożyła serdeczne gratulacje!
Jesteśmy pewni, że po takiej lekcji historii w oknach lub na balkonach domów naszych wychowanków w święta majowe powiewać będą flagi.
11
Konkurs Recytatorski poezji Jana Brzechwy i Juliana Tuwima dla przedszkolaków! 🦉📚
Dnia 26 kwietnia bieżącego roku w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski poezji Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Zorganizowany dla dzieci z grup "Biedronki" i "Motylki" w dwóch kategoriach wiekowych 3 - 4 latki i 5 - 6 latki.
Organizatorzy konkursu uroczyście powitali wszystkich obecnych w sali gości. Jury w składzie: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie - Pani Lucyna Bursztynowicz, Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców - Pani Monika Szymkowiak, Nauczyciel naszej szkoły - Pani Elżbieta Harmaczyńska. Rodziców dzieci biorących udział w konkursie, którzy przybyli do przedszkola na zaproszenie wychowawczyń. Uczestników, którzy z niecierpliwością czekali, by zaprezentować się w przygotowanych utworach literackich. Dzieci, które mocno ściskały kciuki za występy swoich koleżanek i kolegów.
Przedstawiono kolejność wystąpień oraz kryteria oceny każdej prezentacji i wyłonienia laureatów przez jury. Konkurs został uroczyście otwarty! Wszystkie dzieci stając przed niemałą widownią odważnie i pięknie deklamowały poezję Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Sceniczne charakteryzacje nawiązywały do recytowanych utworów. Każde wystąpienie publiczność nagradzała gromkimi brawami. Jury stanęło przed naprawdę trudnym zadaniem, wyłonienia laureatów spośród tylu wspaniałych wystąpień.
Werdykt prezentował się następująco:
W kategorii wiekowej 3 - 4 latki:
I miejsce zajęła Bianka Bryzik
II miejsce zajęła Antonina Piątkowska
III miejsce zajęła Julia Ciesielska
Dzieci wyróżnione za udział:
Ignacy Piątkowski, Anna Śliwińska, Helena Taraska oraz Nikodem Urbaniak.
W kategorii wiekowej 5 - 6 latki:
I miejsce zajęła Paulina Pawlak
II miejsce zajęła Adrianna Babula
III miejsce zajął Aleksander Reiwer
Dzieci wyróżnione za udział:
Julian Bryzik, Lilianna Ciszewska, Maja Demska, Iga Patalas, Sonia Straszewska, Jan Taraska, Wiktor Urbaniak.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Łącznie do konkursu przystąpiło 17 przedszkolaków.
Do głównych celów naszego konkursu należało popularyzowanie poezji dziecięcej oraz rozwijanie zdolności recytatorskich wśród najmłodszych.
Pięknie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie się do konkursu! Tym samym gratulując osiągniętych sukcesów!
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Organizatorzy: Renata Murawska, Kinga Słapek, Oliwia Kędziora
39
Archiwum Aktualności