-
Regulamin wyboru Patrona szkoły
-
ZESPÓŁ SZKÓŁ W DZIEWIERZEWIE
WYBÓR PATRONA SZKOŁY
Regulamin wyboru patrona szkoły
I. Podstawy prawne:
Podstawy prawne nadania szkole imienia: §1 ust 4 ramowego statutu publicznego szkoły, stanowiącego załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001r. Nr 61, poz.624 z późniejszymi zmianami) oraz art.7 ust.1 pkt.8 i art.18 ust 2, pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. nr 142 poz. 1591 tekst jednolity).
II. Informacje ogólne o szkole:
Zespół Szkół w Dziewierzewie to placówka, która ma wiele osiągnięć. Funkcjonuje od 1999r. Powstanie szkoły podstawowej, która wchodzi w skład zespołu datuje się na 1840 rok. Uruchomiono wtedy pierwszą z izb lekcyjnych w budynku po plebani ewangelickiej (tzw. duża szkoła).
Najnowsza historia to zlikwidowane szkoły w Miastowicach, Żarczynie, Górkach Zagajnych
i przyłączenie tych wsi do obwodu szkoły w Dziewierzewie, reforma oświaty w 1999r., powołanie oddzielnych placówek w postaci Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dziewierzewie, a wreszcie
1 września 2006r. - utworzenie Zespołu Szkół. Bliska historia to również chwile radości, w 1998r., kiedy to zostaje oddany do użytku łącznik, a w 1999r sala gimnastyczna.Historia naszej szkoły jest imponująca, bogata i ciekawa.
Wszyscy nasi absolwenci kontynuują naukę w szkołach wyższego stopnia. Wielu z nich ukończyło studia wyższe i uzyskało tytuły naukowe.
Nasi obecni uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, o czym świadczą liczne trofea. Poza tym możemy pochwalić się wspaniałymi, oddanymi szkole rodzicami. Świadczy o tym zapis w kronice z roku 1937 poczyniony przez jednego z dyrektorów, a który dosłownie brzmi:
„...ze strony miejscowego społeczeństwa zaznałem wiele serca, spotykałem się na każdym kroku ze współpracą tak, że dzieło wychowania i nauczania było realizowane ku ogólnemu zadowoleniu. Oczywiście nie obyło się bez pewnych małych zgrzytów, były to jednak wobec rezultatów pracy znikome przeszkody, zresztą pochodzące tylko od nielicznych jednostek”
Obecnie do obwodu szkół należą wsie: Dziewierzewo, Miastowice, Górki Zagajne, Górki Dąbskie, Żarczyn; dodatkowo do obwodu gimnazjum należą wsie: Włodzimierzewo, Żurawia, Palmierowo, Głogowiniec. Trafiają do nas również dzieci z Ruśca i Malic.
III. Cele wyboru patrona szkoły
Poprzez nadanie imienia szkoła:
1) uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół,
2) promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania,
3) w naturalny sposób pozyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem,
4) wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów (np. organizacji wycieczek, wakacyjnej wymiany dzieci i młodzieży),
5) może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i ogólnie uznawanych przez społeczność,
6) wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem.
IV. Zasady:
1) Imię szkole nadaje organ prowadzący w drodze uchwały, na wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
2) W wyborach bierze udział cała społeczność szkoły (uczniowie, rodzice, nauczyciele).
3) Wszyscy realizujemy projekt pod nazwą "Nadanie Imienia Szkole"
4) Terminy realizacji poszczególnych etapów wyboru patrona ustala zespół koordynujący w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
5) Dyrektor w porozumieniu z zespołem koordynującym wyznacza osoby odpowiedzialne za realizację zadań szczegółowych.
6) Dyrektor kontroluje sprawny przebieg poszczególnych etapów i rozlicza odpowiedzialnych za ich realizację.
7) Protokoły z realizacji projektu „Nadanie Imienia Szkole” wraz z propozycją imienia dla szkoły wyłonioną drogą wyborów oraz wniosek o nadanie szkole imienia zostaną skierowane do Rady Miejskiej w Kcyni.
8) Szkoła oczekuje na werdykt Władz Gminy Kcynia.
V. Organizacja
1. Powołanie zespołu do przeprowadzenia kampanii mającej na celu wybór patrona szkoły.
Zadaniem zespołu jest koordynowanie działań podjętych w szkole, mających na celu wybór patrona oraz opracowanie harmonogramu tych działań i ustalenie etapów realizacji projektu pod nazwą „Wybór Patrona Szkoły”.
W skład zespołu wchodzą:
1. Grzegorz Kruś - koordynator obchodów 175-lecia szkoły
2. Maria Kamińska - koordynator nadania imienia szkole
3. Anna Ososko – nauczyciel
4. Elżbieta Harmaczyńska – nauczyciel
5. Joanna Rybarczyk– nauczyciel
6. Opiekun Samorządu Uczniowskiego - SP
7. Opiekun Samorządu Uczniowskiego - G
8. Janina Wiśniewska - przedstawiciel pracowników szkoły
9. Dorota Czerwińska - przedstawiciel Rady Rodziców
Zespołem kieruje pedagog szkoły: pani Emilia Masiakowska
Rzecznikiem prasowym jest pani Zofia Świerc
2. Procedury
1. W procesie wyboru imienia uczestniczą nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi rodzice i uczniowie Zespołu Szkól w Dziewierzewie oraz społeczność lokalna.
2. Każda społeczność przedstawia swojego kandydata.
3. Dyrektor szkoły ma prawo zgłosić swojego kandydata na patrona szkoły.
4. Nad przebiegiem wyboru patrona przez rodziców czuwa dyrektor, zespół koordynujący oraz przewodniczący Rady Rodziców.
5. Nad przebiegiem wyboru patrona przez nauczycieli i pracowników czuwają p. Anna Ososko i Janina Wiśniewska.
6. Nad wyborem kandydatów na patrona szkoły przez uczniów czuwają wychowawcy klas, Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna SU.
7. Propozycje zgłaszane przez środowisko lokalne i rodziców gromadzi p. Grzegorz Kruś.
8. W przypadku wyłonienia w I etapie, w głosowaniu tajnym tego samego kandydata na patrona szkoły przez wszystkie społeczności szkolne (uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły) w danym typie szkoły, zostaje on wybrany jej patronem.
ETAP I
Od 1 września 2013 do 15 grudnia 2013r
1. Wybory kandydata na patrona przez uczniów
1) Wychowawcy przeprowadzą lekcje wychowawcze np. na temat: W poszukiwaniu autorytetu: Kto może być patronem szkoły?
2) Zespół koordynujący będzie prowadził kampanię reklamującą akcję wybierania kandydatów na patrona szkoły.
3) Na godzinach wychowawczych odbędą się dyskusje, prezentacje kandydatów na patrona szkoły.
4) Uczniowie każdej klasy wytypują jednego kandydata, który uzyskał największą ilość głosów w tajnym głosowaniu klasowym. Gospodarz klasy sporządzi protokół z głosowania (formularz protokołu przygotuje opiekun SU) i uzasadni wybór.
5) Wyniki głosowania klas zgromadzi opiekun SU
6) Uczniowie mogą zgłaszać swoje indywidualne propozycje do opiekuna SU. Samorząd Uczniowski spośród zgłoszonych propozycji wyłoni do 15 grudnia trzy kandydatury, które uzyskają największą ilość głosów.
2. Wybory kandydata na patrona przez nauczycieli i pracowników
1) Panie Anna Ososko i Janina Wiśniewska zbiorą propozycje kandydatur z uzasadnieniem od nauczycieli i pracowników do 31 marca 2014r.
2) Lista kandydatów z uzasadnieniem zostanie wywieszona w pokoju nauczycielskim i pokoju pracowników w dniu 12 kwietnia 2014r.
3) Drogą tajnego głosowania i większością głosów odbędą się wybory spośród propozycji nauczycieli i pracowników (każda grupa osobno i głosuje na swoich kandydatów) do 30 kwietnia 2014r.
4) Jeżeli taką samą liczbę głosów uzyska kilku kandydatów, głosowanie zostanie powtórzone. Spośród kandydatur z największą ilością głosów wybrany zostanie jeden, który uzyska najwięcej głosów.
5) Komisje skrutacyjne przeliczą głosy i sporządzą protokół z wyborów, wskazując jednego kandydata nauczycieli i jednego kandydata pracowników, który uzyskał przewagę większością głosów. Przewodniczący komisji przekaże protokół z nazwiskiem kandydata nauczycieli oraz kandydata pracowników do zespołu koordynującego.
3. Wybory kandydata na patrona przez rodziców i społeczność lokalną
1) Pani Maria Kamińska jest odpowiedzialna za umieszczenie na tablicy ogłoszeń w miejscowości i na stronie internetowej szkoły informacji o realizacji przez szkołę projektu „Wybór Patrona Szkoły”. Społeczność lokalna będzie mogła uczestniczyć w wyborze patrona poprzez przedstawienie swoich propozycji.
2) Kandydatury będzie można zgłaszać do 15 kwietnia 2014r. na adres szkoły, na adres e-mailowy bądź osobiście w kancelarii szkoły.
3) Wychowawcy klas poinformują rodziców o realizacji projektu „Nadanie imienia szkole” i różnych możliwościach zgłaszania kandydatur.
4) Rodzice mogą przekazać swoje propozycje bezpośrednio do wychowawców oraz tak jak społeczność lokalna.
5) Zespół pod kierunkiem p. Grzegorza Krusia spośród kandydatur zgłoszonych przez środowisko lokalne i rodziców wybierze jedną, najczęściej powtarzającą się propozycję.
6) Na zebraniu Rad Klasowych Rodziców w kwietniu 2014, dyrektor poinformuje o kandydaturach zgłoszonych przez uczniów, nauczycieli i pracowników oraz rodziców i społeczność lokalną.
7) Rada Rodziców pod kierunkiem Przewodniczącego Rady Rodziców, w tajnym głosowaniu, wybierze jedną kandydaturę, spośród przedstawionych przez dyrektora lub innych zgłoszonych w trakcie zebrania. Protokół z wyborów sporządzi Przewodniczący Rady Rodziców.
ETAP II
do 25 maja 2014 roku
1. Prezentacja kandydatów
1) Zespół koordynujący we współpracy z wychowawcami i Samorządem Uczniowskim przygotuje prezentacje co najwyżej pięciu kandydatów wybranych przez rodziców(1), nauczycieli(1) i uczniów(3).
2) Uczniowie pod opieką wychowawców przygotują plakaty informacyjne i gazetki w salach i na korytarzach, nauczyciele wygłoszą prelekcje oraz przeprowadzą lekcje wychowawcze.
3) W bibliotece będzie wystawa prezentująca kandydatów. Działania te mają przybliżyć całej społeczności szkolnej sylwetki kandydatów na patrona.
2. Ogólnoszkolne wybory
1) 22 maja 2014 odbędą się ogólnoszkolne, tajne wybory patrona szkoły. Uczestniczyć będą uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice. Nad procedurą głosowania czuwać będzie Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.
2) Uczniowie, nauczyciele i pracownicy będą oddawać głosy do przygotowanej urny w godzinach od 9 do14.
3) Rodzice mogą oddać swoje głosy w godzinach 16 – 18 udając się na spotkania z wychowawcami.
3. Wybór patrona
1) Drogą tajnego głosowania wybrany zostanie ten kandydat, który uzyska zdecydowaną większość głosów.
2) Przeliczeniem głosów i sporządzeniem protokołu z wyborów zajmie się komisja skrutacyjna w składzie: dyrektor, przedstawiciel nauczycieli, przedstawiciel rodziców i przedstawiciel uczniów.
3) Jeżeli taką samą lub zbliżoną liczbę głosów uzyska kilku kandydatów, głosowanie zostanie powtórzone. Spośród kandydatur z największą ilością głosów wybrany zostanie jeden, który uzyska najwięcej głosów.
ETAP III
od 01.09.2014r.
1. Przygotowanie wniosku o nadanie szkole imienia do Rady Miejskiej w Kcyni.
Po przeprowadzeniu głosowania i publicznym ogłoszeniu wyniku wyborów patrona, dyrektor sporządzi dokument/protokół z realizacji w Zespole Szkół w Dziewierzewie projektu „Nadanie Imienia Szkole”. Dokument ten zostanie przekazany do Rady Miejskiej w Kcyni. Znajdzie się w nim także wyczerpująca prezentacja sylwetki patrona lub uzasadnienie imienia opracowane przez zespół koordynujący pod kierunkiem Emilii Masiakowskiej.
2. Poznajemy patrona szkoły
1) Po dokonaniu wyboru patrona w szkole będzie realizowane zadanie „Poznajemy patrona szkoły”. Realizacja tego zadania ma na celu przybliżenie postaci patrona.
2) Szczegółowy plan działań zostanie ustalony po ogłoszeniu wyniku wyborów, ponieważ musi on uwzględniać dokonania wybranej osoby/instytucji.
3. Kampania informacyjna
1) Realizacji projektu, którego celem jest wybranie i poznanie patrona szkoły towarzyszyć będzie przez cały czas trwania akcja informacyjna.
2) We wszystkich salach, na korytarzach wyeksponowane zostaną gazetki i plakaty.
3) Nad ich aktualizacją czuwać będą: p. Elżbieta Harmaczyńska i p. Joanna Rybarczyk.
Harmonogram działań oraz inne związane z projektem informacje będą dostępne na internetowej stronie szkoły.
4. Uroczystość nadania imienia
1) Scenariusz uroczystości nadania imienia Zespołowi Szkół w Dziewierzewie zostanie opracowany po akceptacji wniosku przez Radę Miejską w Kcyni.
2) Planowany termin uroczystości nadania imienia – maj 2015r.
3) Projekt scenariusza opracują
Procedurę wyboru patrona i harmonogram działań przyjęto do realizacji w dniu:
Harmonogram pracy
ZESPÓŁ SZKÓŁ W DZIEWIERZEWIE
NADANIE IMIENIA SZKOLE
HARMONOGRAM PRACY
Etapy pracy
Działania
Termin
Odpowiedzialny
1.Wybór patrona
powołanie na posiedzeniu Rady Pedagogicznej zespołu do nadania imienia szkole
maj 2013
dyrektor szkoły
opracowanie i przedstawienie na radzie planu pracy nad nadaniem imienia, wytypowanie kandydatów na patronów
czerwiec 2013
Rada Pedagogiczna
stworzenie na stronie internetowej szkoły dodatkowej zakładki poświęconej pracom nad nadaniem imienia, publikowanie materiałów
wrzesień 2013
administrator strony internetowej, wszyscy nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne działania
prowadzenie gazetki poświęconej wyborowi patrona
czerwiec 2013
– wrzesień 2014
Wychowawcy klas
opracowanie scenariuszy godzin z wychowawcą:
„Nasza szkoła ma swoją historię”
„Postać patrona elementem symboliki szkolnej”
„Klasowa debata nad kandydatami”
„W poszukiwaniu autorytetu: kto może być patronem szkoły?”
czerwiec -wrzesień 2013
Wychowawcy klas
przeprowadzenie godzin wychowawczych według opracowanych scenariuszy
wrzesień - grudzień 2013
wychowawcy klas
powołanie sztabu wyborczego i przeprowadzenie kampanii w klasach, wybór 3 kandydatur
styczeń - marzec 2014
opiekun SU
wybory 1 kandydatury nauczycieli i pracowników
styczeń - marzec 2014
Anna Ososko
Janina Wiśniewska
wybory 1 kandydatury rodziców i społeczności lokalnej
styczeń - marzec 2014
Grzegorz Kruś
prezentacje 5 kandydatur na terenie szkoły (plakaty, gazetki, wystawy, strona internetowa…)
kwiecień 2014
Maria Kamińska
opiekun SU,
Elżbieta Harmaczyńska
Joanna Rybarczyk
ogólnoszkolne referendum związane z wyborem patrona
maj 2014
opiekun SU
posiedzenie Rady Pedagogicznej zatwierdzającej kandydata na patrona
maj 2014
dyrektor szkoły
skierowanie do organu prowadzącego wniosku o nadanie szkole imienia i sztandaru
wrzesień 2014
dyrektor szkoły, zespół powołany do nadania imienia szkole
wystosowanie pism do władz, instytucji i sponsorów z prośbą o współpracę
wrzesień 2014
dyrektor szkoły, zespół powołany do nadania imienia szkole
2. Popularyzacja patrona
wydanie jednodniówki prezentującej wyniki plebiscytu i przybliżającej postać patrona
październik 2014
opiekun SU
nawiązanie kontaktu i prowadzenie współpracy z innymi szkołami noszącymi to samo imię
październik – listopad 2014
zespół powołany do nadania imienia szkole
nakręcenie z uczniami filmu o naszej szkole i jej przyszłym patronie, zamieszczenie go na stronie internetowej
listopad 2014
Samorząd Uczniowski
Maria Kamińska
zakup do biblioteki pozycji książkowych związanych z patronem
listopad 2014
dyrektor
Anna Ososko
popularyzacja patrona na lekcjach i godzinach z wychowawcą
maj 2014
wszyscy nauczyciele i wychowawcy
zorganizowanie wycieczki szklakiem patrona i przygotowanie z niej dokumentacji
wrzesień 2014
wychowawcy klas
konkurs literacki poświęcony patronowi szkoły
styczeń 2015
nauczyciel polonista
konkurs plastyczny związany z patronem
luty 2015
nauczyciel plastyki
konkurs na komputerowe logo szkoły
marzec 2015
nauczyciel informatyki
konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o patronie
marzec 2015
nauczyciel informatyki
zaprezentowanie prac uczniów (albumów, prac plastycznych, filmu, prezentacji multimedialnych)
wrzesień – maj 2015
wszyscy nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne działania
Dzień Sportu Szkolnego popularyzujący patrona
czerwiec 2015
nauczyciele wychowania fizycznego
3. Przygotowanie do uroczystości nadania imienia szkole
wystąpienie do Urzędu Gminy, Rady Sołeckiej, Rady Rodziców i sponsorów z prośbą o pomoc w sfinansowaniu nadania imienia szkole
październik 2014
dyrektor szkoły
zaprojektowanie sztandaru szkoły, tablicy pamiątkowej, okolicznościowych odznak i zlecenie wykonania ich firmom
październik 2014
dyrektor szkoły
przygotowanie ściany patrona oraz gabloty do przechowywania sztandaru
listopad 2014
dyrektor szkoły
sporządzenie scenariusza przebiegu uroczystości nadania imienia szkole
marzec – kwiecień 2015
zespół powołany do nadania imienia szkole
przygotowanie części artystycznej na uroczystość
marzec – maj 2015
zespół powołany do nadania imienia szkole
wykonanie zaproszeń dla przedstawicieli władz, dyrektorów szkół gminy Kcynia, byłych dyrektorów naszej szkoły, przedstawicieli szkół noszących to samo imię, sponsorów, mediów itd.
kwiecień – maj 2015
Nauczyciel informatyki
Samorząd Uczniowski
urządzenie wystawy prac uczniowskich związanych z postacią patrona
maj 2015
Samorząd Uczniowski
przygotowanie dekoracji na uroczystość
maj 2015
Nauczyciel plastyki
zadbanie o uroczysty wystrój szkoły
maj 2015
dyrektor szkoły, zespół powołany do nadania imienia szkole
przygotowanie poczęstunku dla zaproszonych gości
maj 2015
dyrektor szkoły, zespół powołany do nadania imienia szkole
4. Uroczystość nadania imienia szkole
Msza św.; odsłonięcie tablicy pamiątkowej, uroczystość na boisku szkolnym lub w sali gimnastycznej połączona z częścią artystyczną, zwiedzanie szkoły, poczęstunek
maj 2015
dyrektor szkoły, zespół powołany do nadania imienia szkole,
Rada Rodziców
Zespół d.s. nadania imienia szkole
1. Grzegorz Kruś - koordynator obchodów 175-lecia szkoły
2. Maria Kamińska - koordynator nadania imienia szkole
3. Anna Ososko - nauczyciel
4. Elżbieta Harmaczyńska - nauczyciel
5. Olga Kaczmarek - opiekun SU Szkoły Podstawowej
6. Joanna Rybarczyk - opiekun SU Gimnazjum
7. Janina Wiśniewska - przedstawiciel pracowników szkoły
8. Dorota Czerwińska - przedstawiciel Rady Rodziców
Pracami zespołu kieruje p. Emilia Masiakowska
-