Uwaga!
Po raz kolejny organizujemy akcję zbierania cukierków dla naszych afrykańskich rówieśników w Czadzie. Słodkości można przynosić do 27 marca 2013r. (do pokoju nauczycielskiego). Podziel się sercem i spraw trochę radości czadyjskim dzieciom!
Uwaga!
Po raz kolejny organizujemy akcję zbierania cukierków dla naszych afrykańskich rówieśników w Czadzie. Słodkości można przynosić do 27 marca 2013r. (do pokoju nauczycielskiego). Podziel się sercem i spraw trochę radości czadyjskim dzieciom!
W dniach 11-12-13 marca 2013r. uczniowie naszej szkoły przeżywali REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. To jakże ważny dla wszystkich czas, czas zatrzymania się, zastanowienia nad swoium życiem i co najważniejsze - czas zbliżenia się do Pana Boga.
Tegoroczne rekolekcje były dla wielu z nas wyjątkowe. Stało się tak, dzieki uczniom gimnazjum, którzy wraz z paniami katechetkami przygotowali program artystyczny p.t. "Tajemnica księdza Jana... i moja tajemnica". Główną myślą programu było dotykanie tajemnicy, którą w swojej poezji zawarł ks. Jan Twardowski. Natchnienie, życie i w końcu przemijanie obecne w wierszach kapłana - poety stanowią dla każdego z nas piękną lekcję. Ks. Jan na zawsze pozostanie nauczycielem prostoty, przypominał bowiem o tym, aby dorastając nie utracić dziecięcego ducha, który Bogu jest przecież najmilszy.
Autorem scenariusza jest ks. dr Sylwester Warzyński - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.
GODZINY KURSOWANIA AUTOBUSU SZKOLNEGO PODCZAS REKOLEKCJI 11,12,13 MARCA 2013r.
Rano 15 min. później tj.:
6.55 – Kcynia
7.00 – Malice
7.05 – Miastowice
7.15 – Dziewierzewo
7.25 – Górki Dąbskie
7.30 – Górki Zagajne
7.35 – Żarczyn
7.45 – Dziewierzewo
Powrót:
10.00 – odjazd do Górek Zagajnych, Górek Dąbskich, - Żarczyna
-Dziewierzewo-Miastowice – Malice – Kcynia ok. 10.45
GIMNAZJUM
7.35 – Głogowiniec
7.40 – Palmierowo
7.45 – Żurawia
7.50 - Włodzimierzewo
Informujemy, że w zakładce "Dla rodziców" znajduje się nowa podstrona "Gotowość szkolna".
Po otwarciu jej i kliknięciu w podany link otworzy się prezentacja multimedialna na temat gotowości szkolnej.
Zachęcamy do lektury!
SPEKTAKL TEATRALNY „CENA SUMIENIA: MIEĆ CZY BYĆ?”
W dniu 20 lutego 2013r. uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w imprezie edukacyjnej pt. „Cena sumienia: mieć czy być?” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Przedstawienie odbyło się w Sali Szubińskiego Domu Kultury przy ulicy Kcyńskiej 13. Jego głównym tematem był powszechny i uniwersalny motyw winy i kary. Aktorzy opowiedzieli o życiu we współczesnym świecie, w którym panuje coraz większa znieczulica, a pieniądze i pogoń za nimi przesłaniają to, co naprawdę ważne i bezcenne.
W doskonały sposób przypomniano młodym widzom o tym, co w życiu najistotniejsze, o miłości, przyjaźni, rodzinie, która nawet zraniona naszymi błędami, daje drugą szansę.
Spektakl przedstawia historię młodego, zdolnego karierowicza, który w pogoni za sukcesem, zatraca swoje człowieczeństwo….
Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek powinien dokonywać wyboru, dlatego właśnie rozmawiano z młodzieżą o konsekwencjach błędów młodości, o odpowiedzialności za przyszłość, o wyborach, które kształtują jej całe życie.
Narodowy teatr Edukacji we Wrocławiu zaprosił nas na sztukę , w której próbowano wskazać tę właściwą drogę, a także podpowiadano młodzieży jak należy żyć, by niczego nie żałować.
Serdeczne podziękowania za bezpłatny dowóz uczniów składamy p. Annie Ososko oraz p. Andrzejowi Bonk.
Organizatorem wyjazdu była p. Zofia Świerc
Dnia 15.02.1013 r. odbyła się kolejna już wycieczka do lasu, w której brało udział 5 uczniów z klasy V szkoły podstawowej i 5 uczniów z klasy IIb gimnazjum. Wyjazd był nagrodą dla uczniów za dobre wyniki w nauce.
Około godziny 9.00, zaprzyjaźnieni z naszą szkołą myśliwi - pan prezes Jerzy Grobelski, pan Patryk Czarnecki i pan Maciej Skuza przyjechali po młodzież, która wraz z opiekunami - panią Jolantą Karmowską i panem Wojciechem Majewskim pojechała do okolicznych lasów dokarmiać zwierzęta. Szczególnie teraz, zimą musimy zadbać o leśne zwierzęta.
Po przyjeździe na miejsce, wszyscy z radością zabrali się do pracy. Myśliwi miele ze sobą dużą ilość karmy dla zwierząt między innymi: żołędzie, kukurydzę, ziemniaki i suchary, które wcześniej zostały pokruszone przez uczniów naszego gimnazjum. Wszystkie te przysmaki zostały przez uczniów rozpakowane i rozsypane do karmisk. W czasie dokarmiania wszyscy świetnie się bawili, śmiali, robili zdjęcia i z ciekawością słuchali panów myśliwych, którzy opowiadali o swojej pracy w czasie zimy.
Oprócz tego, uczniowie widzieli ślady zwierząt na śniegu, dzięki którym dowiedzieli się jaka zwierzyna zamieszkuje nasze lasy. W drodze powrotnej wszystkich zafascynowały zwierzęta, które biegały po lesie w poszukiwaniu jedzenia. Były to między innymi: sarny i dziki. Po trzech godzinach spędzonych w lesie zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.
W środę, 20 lutego b.r. uczniowie klasy IV i V szkoły podstawowej wzięli udział w niezwykłym przedsięwzięciu. Otóż o godz. 10.00 dzieci oglądały musical "Ania z Zielonego Wzgórza" na żywo z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Za pomocą łącza internetowego mogły poczuć się jak na prawdziwej widowni i tak, jak ich rówieśnicy z Poznania na żywo obejrzeć przedstawienie.
Do udziału w przedsięwzięciu, nasza szkoła została zaproszona przez Telewizję Polską, Oddział w Bydgoszczy. Telewizja realizuje bowiem projekt: Internetowy Teatr TVP dla szkół, którego ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie. Program skierowany jest głównie do uczniów z małych miejscowości, dla których dostęp do placówek teatralnych jest często utrudniony.
Uczniowie byli zachwyceni przygodami niesfornej, rudowłosej Ani, słynącej z gadulstwa i błyskotliwości. "Było bardzo wesoło", "troszkę się wzruszyłam", "było śmiesznie", "super"... to tylko niektóre opinie naszych uczniów po obejrzeniu musicalu.
Liczymy na podobne przedsięwzięcia w przyszłości.
Pokaz dla dzieci zorganizowała p. Maria Kamińska.
Dnia 7 stycznia 2013 r. do naszej szkoły myśliwi dostarczyli kartony wypełnione paczkami, w których znajdowały się suchary. Zadaniem uczniów, było rozpakowanie i rozkruszenie owych sucharów. Tego zadania podjęły się dwie klasy gimnazjalne : IIa i IIb. Wszyscy zgodnie pracowali i włożyli w to sporo pracy. Suchary te zostaną przeznaczone dla zwierząt leśnych, aby w czasie zimy nie zginęły z głodu i mogły ją przetrwać.
W ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa o tematyce odmrożeń, w dniu 12 lutego 2013 r. obyła się lekcja z udziałem p. Ewy Grewling, która uczestniczyła w żeńskiej wyprawie na Spitsbergen.
Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard, który jest częścią norweskiej prowincji w Arktyce. 60% tego obszaru pokrywa lodowiec. Najwyższy szczyt to Newtontoppen- 1713 m n. p. m.
Podróżniczka zrelacjonowała niezwykłą przygodę, która rozpoczęła 15 marca 2012 r. Przez 17 dni, z 60 kg ekwipunku musiała pokonać 150 km dążąc do założonego celu – zdobyć Newtontoppen. Warunki atmosferyczne były bardzo surowe, silny wiatr, śnieg i bardzo niskie temperatury, powodujące odmrożenia.
Młodzież klasy III naszego gimnazum wysłuchała relacji z niezwykłym zaciekawieniem. Uczniowie uczestniczyli w lekcji aktywnie, zadając mnóstwo pytań.
W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół w Dziewierzewie składam serdecznie podziękowania p. Ewie Grewling za poświęcony czas dla dobra naszych gimnazjalistów.
Katarzyna Kluczyńska
14 lutego b.r. odbył się w naszej szkole konkurs pt. „Pięknie czytam baśń H. Ch. Andersena”. Był on skierowany do uczniów kl. II-III szkoły podstawowej, a polegał na przeczytaniu wcześniej przygotowanego fragmentu wybranej baśni. Dzieci miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności i talenty, a także porównać je z umiejętnościami innych uczestników. Wysłuchaliśmy fragmenty utworów: „Krzesiwo”, „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Calineczka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami” oraz „Królowa śniegu”.
Jury nagrodziło następujące osoby:
I miejsce – Wiktoria Wełnicka, kl. III
II miejsce – Marta Wilczyńska, kl. II
II miejsce – Jakub Śliwiński, kl. II
II miejsce – Piotr Czyż, kl. II
III miejsce – Mateusz Nowak, kl. III
III miejsce – Natalia Jurek, kl. III
III miejsce – Piotr Wekwerth, kl. II
III miejsce – Andrzej Kamiński, kl. II
Wyróżnienia otrzymali: Weronika Kruszka, kl. II oraz Dominik Karaś, kl. II.
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Konkurs zorganizowała p. Romualda Zając.
Dnia 6 lutego 2013 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury im. K. Prillowej w Kcyni odbył się konkurs recytatorski „Raport z Powstania”, którego organizatorem był Urząd Miejski w Kcyni. Zorganizowano go na okoliczność 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Kcynia. Każdy z uczestników przygotował do recytacji jeden wiersz poświecony Powstaniu Wielkopolskiemu, obowiązkowo z antologii J. Ratajczaka „Krople wrzącej krwi. Powstanie Wielkopolskie w poezji i pieśni.”
Laureatkami tego konkursu zostały uczennice naszego gimnazjum, które zajęły kolejno:
I miejsce – Irena Wosicka, recytując utwór T. Śmiełowskiego „Etiuda powstania”
II miejsce – Julia Ososko, M. Paruszewska „W dzień zaduszny”
III miejsce – Paulina Damazyn – F. Fenikowski „Grudniowa etiuda”
W konkursie uczestniczyła również Marta Piątkowska, która recytowała wiersz M. Paruszewskiej „W pierwszą rocznicę wolności”.
Wszystkie laureatki zaprezentowały swoje utwory podczas uroczystości gminnych obchodów 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Zespole szkół ogólnokształcących, podczas których otrzymały również dyplomy oraz nagrody.
Uczennice przygotowywała do konkursu p. Zofia Świerc. Gratulujemy sukcesów!
11 lutego 2013 r. dzieci z klas 0 – III udały się na niezwykłą wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Uczestniczyły w spektaklu Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino” p.t. „Brzydkie Kaczątko”.
„Brzydkie Kaczątko” zastało zrealizowane z zachowaniem realiów stworzonych przez Andersena. Opowiada wzruszającą historię małego łabędzia, który nim dorośnie i zmieni się w królewskiego ptaka musi sprostać wielu upokorzeniom.
Aktorzy na scenie posługiwali się „żyworękimi” lalkami, a niektóre elementy scenografii do spektaklu miały nawet po 100 lat. Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję się dowiedzieć, że świat to nie tylko nowoczesne sprzęty i futurystyczne budynki, ale, że było jeszcze coś przedtem. Mali widzowie żywo reagowali na przeplatające się na scenie chwile radości i smutku. Na koniec nagrodzili aktorów gromkimi oklaskami.
Dodatkową atrakcją wyjazdu było uczestnictwo naszych uczniów w lekcji teatralnej , która odbyła się zaraz po zakończonym spektaklu.
Opiekunami wyjazdu były: Renata Murawska, Elżbieta Harmaczyńska, Romualda Zając i Izabela Świtniewska.
W dniu 5 lutego 2013 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla dzieci z klas 0 - III. Rzędy kolorowych balonów, kwiatów i łańcuchów zmieniły codzienny wystrój sali gimnastycznej na salę balową. Wszystkie dzieci zaprezentowały wspaniałe, kolorowe i pomysłowe stroje. Można było spotkać anioły, czarownice, królewny, wróżki, biedronki. Nie zabrakło też rycerzy, kowbojów, strażaków, czy różnych zwierząt. Wszystkie przebrania były pomysłowe, estetyczne i ciekawie wyeksponowane. Po prezentacji klas oraz wspólnym zdjęciu rozpoczęła się zabawa. Niektórzy ujawnili prawdziwe talenty taneczne. Inni nieco się wstydzili i próbowali swoich sił w grupie. Tańce przeplatane były konkursami, w których każdy chciał brać udział. Oczywiście sztandarowe „Taniec z balonem, czy „Taniec z miotłą” dostarczyły najwięcej emocji. Pociąg utworzony przez wszystkich uczestników, przy, a jakże, piosence „Jedzie pociąg z daleka” wypełzł na korytarz, więc było nas słychać i widać w całej szkole. Nie zabrakło też hitu zespołu Weekend „Ona tańczy dla mnie”. Wszystkie dzieci doskonale znały słowa i z wielkim entuzjazmem śpiewały tę piosenkę. Jak na prawdziwy bal przystało, były słodycze i napoje, dzięki którym tańczący mieli siły do zabawy.
Mamy nadzieję, że zabawa dostarczyła dzieciom wielu miłych wrażeń i zmęczone, ale zadowolone wróciły do domów. Szkoda tylko, że to, co miłe i przyjemne tak szybko się kończy.
Bal przygotowały panie: Romualda Zając, Izabela Świtniewska, Elżbieta Harmaczyńska i Renata Murawska. Duże podziękowania należą się uczniom klasy I naszego gimnazjum za udekorowanie sali.
Więcej zdjęć z balu w naszej fotogalerii!
5 lutego b.r. uczniowie klasy V przeżyli niecodzienną lekcję. A wszystko to za sprawą dziewierzewskiego muzyka - p. Rafała Świtniewskiego, który przyjął zaproszenie p. Marii Kamińskiej do udziału w "lekcji z intrumentami na żywo". Pan Rafał, znany wielu jako organista w naszej parafii, przyniósł ze sobą instrumenty, na których gra: saksofon tenorowy, akordeon i gitarę. Uczniowie poznali budowę każdego z nich oraz usłyszeli brzmienie poszczególnych instrumentów w znanych, współczesnych przebojach. Dużą frajdą był śpiew poznanych piosenek przy akompaniamencie pianina i akordeonu. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w lekcji. O zadowoleniu świadczyły gromkie brawa po każdym zaprezentowanym utworze.
Panu Rafałowi dziękujemy za wprowadzenie nas w magiczny świat instrumentów!
Śpiewajcie i grajcie Mu!
31 stycznia 2013r. w klasach I-III odbył się konkurs na najpiękniej zaśpiewaną kolędę. Wystąpiło 16 uczestników, którzy przy akompaniamencie wybranego przez siebie utworu, mogli sprawdzić swoje umiejętności i talenty muzyczne. W tym roku miłą niespodzianką były występy w duecie ze swoją mamą lub babcią.
Jury nagrodziło następujące osoby:
I miejsce – duet: Marta Wilczyńska kl. II i mama Zofia Wilczyńska (Gdy śliczna Panna)
II miejsce – Karolina Wierzchosławska kl. I (Przybieżeli do Betlejem)
II miejsce –Szymon Paterka kl. II (Gdy śliczna Panna)
III miejsce –Wiktor Hak kl. I (Pójdźmy wszyscy do stajenki)
III miejsce –Kinga Chełminiak kl. II i babcia Danuta Chełminiak
Wyróżniono:
Klaudię Pilas kl. III (Gdy śliczna Panna), Dominikę Wilczyńską kl. III ( Mędrcy świata), Zuzannę Makowiecką kl. I (Przybieżeli do Betlejem) oraz duet: Dominika Karasia i mamę Monikę Karaś
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Konkurs przygotowała i przeprowadziła wychowawczyni klasy III - Izabela Świtniewska.
Informujemy i przypominamy, że w dniu jutrzejszym - 7 lutego 2013r. w szkole podstawowej odbędzie sie fluoryzacja (uczniowie klas I - VI przynoszą szczoteczki). Poza tym wszyscy uczniowie zostaną poddani kontrolnemu przeglądowi czystości.
Tradycją naszej szkoły stały się wyjazdy organizowane dla uczniów podczas ferii zimowych. Już w poniedziałek grupa uczniów pojechała do Bydgoszczy na film "Hobbit". W czwartek zaś 44 miłośników "białego szaleństwa" pojechało na kryte lodowisko w bydgoskim Fordonie. Było jak zawsze - wesoło, sportowo, a co najważniejsze - bezpiecznie. Wszyscy uczniowie cali, zdrowi i zadowoleni wrócili do domu.
Wyjazd do kina zorganizowały panie: Zofia Świerc i Joanna Szymańska
Wyjazd na lodowisko zorganizowała pani Aleksandra Kubacka. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Ososko, Maria Kamińska i Romualda Zając.
Szkolna Kasa Oszczędności, to program edukacji finansowej dla dzieci. Najstarszy i najpopularniejszy szkolny system oszczędzania uczy dzieci dobrych nawyków: systematyczności, oszczędności i rozważnego wydawania pieniędzy. Książeczka SKO to pierwsze mini-konto, na którym dziecko odkłada swoje kieszonkowe.
W naszej szkole mamy 57 członków, z czego większość systematycznie wpłaca pieniążki.
Nasza szkoła i każdy oszczędzający uczeń, bierze udział w corocznym konkursie „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym”. Mamy szansę na wyjątkowe i atrakcyjne nagrody.
Bierzemy udział w konkursie „Oszczędny film”. Obejrzeć go można na stronie www.skowsgb.pl/movies. Każdy może oddać nam swój głos. W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim, którzy do tej pory aktywnie uczestniczyli w głosowaniu i prosimy o dalsze wsparcie.
Poza tym organizujemy konkursy na szczeblu szkolnym. Do tej pory odbyły się trzy konkursy plastyczne:
1. „Pieniądz przyszłości”
2. „Moneta”
3. „Skarbonka”
oraz quiz wiedzy z historii bankowości spółdzielczej.
Jolanta Karmowska, Iwona Klejdysz
Dnia 21.12.2012r. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, odbyło się przedstawienie jasełkowe „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu dzieci z klas 0-I. Mali aktorzy grali role bajkowych postaci, które przyszły do Małego Jezusa przynosząc dary oraz wskazywały przykłady właściwego postępowania w życiu. Rodzice z wielkim wzruszeniem oglądali przygotowany dla nich występ.
Po zakończeniu Jasełek dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane upominki bożonarodzeniowe, same zaś zostały obdarowane prezentami od Gwiazdora. Pani dyrektor w imieniu własnym i nauczycieli złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.
Jasełka przygotowały R. Murawska i E. Harmaczyńska.
6 stycznia - to jak wszyscy wiemy Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana Świętem Trzech Króli. W tym dniu cały Kościół obchodzi Misyjny Dzień Dzieci. Członkowie Ogniska Misyjnego, działającego w naszej szkole, podzieleni na cztery grupy wyruszyli na misyjne kolędowanie, by zbierać ofiary przeznaczone w tym roku dla misji w Wietnamie.
Hojność mieszkańców Dziewierzewa i Żarczyna była duża. Kolędnicy zebrali w sumie 750 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli dzieło misyjne, dziękujemy też odważnym i wytrwałym "małym misjonarzom". którzy mimo niesprzyjającej pogody dotarli z kolędą do wielu domów.
Powered by aSc EduPage