Ważna informacja!
Informacja od Pani Pedagog!
Drodzy Rodzice! Kochani Uczniowie!
Piszę do Was, aby zachęcić Was do zaglądania do nowej zakładki, która pojawiła się na naszej stronie internetowej „Pedagog-informacje”. Niech stanie się ona naszym nowym sposobem na komunikację. Co pewien czas (średnio raz w tygodniu) będę w niej zamieszczać informacje, podsyłać pomysły i linki do filmików, które mam nadzieję przydadzą się Wam w obecnej sytuacji.
Pozdrawiam Emilia Masiakowska
pedagog
Ważna informacja!
Drodzy Uczniowie!
Bardzo prosimy, abyście przysyłając e-mailem wykonane zadania, w tytule wiadomości wpisali koniecznie swoje imię i nazwisko. To bardzo ważne! Wielu z Was wysyła zadania z adresów, które nic nam nie mówią np. "abc123@gmail.com", nie podpisując ich, ani nawet nie dopisując nazwiska w treści wiadomości.
Spróbujmy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie nieco ułatwić sobie pracę. Prosimy również o staranność wykonanych prac, zwłaszcza tam, gdzie piszecie ręcznie. Tam, gdzie istnieje możliwość, wykonujcie prace komputerowo.
Starajcie się również w miarę możliwości przysyłać zadania w wyznaczonych dniach.
Próbny egzamin ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.
- Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji– podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
Arkusze do egzaminu próbnego
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:
- 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
- 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
- 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Zasady oceniania zadań
CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazanewyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.
Poinformowanie uczniów i rodziców
Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.
- w pliku w edytorze tekstów;
- na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
- korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
- na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
Kontakt z nauczycielem
Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.
- w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;
- podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;
- w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.
Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).
Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów
Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.
Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.
Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
- arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
- arkuszeegzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji NarodowejW związku z powyższym, każdego dnia po godzinie 9:00 otrzymacie drodzy uczniowie drogą mailową arkusze oraz formę w jakiej będziecie udzielać odpowiedzi.
Pozdrawiam Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. M. Uleryka w Dziewierzewie - Rafał Leśniarek
Zajęcia zdalne od 26.03.2020r. w naszej szkole.
Drodzy Państwo, w związku z wejściem w życie Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które to będzie obowiązywało od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. Opracowaliśmy indywidualny plan zajęć zdalnych dla poszczególnych klas na okres od 26.03.2020r. do 10.04.2020r. Zakładka zajęcia zdalne. W tabelkach znajdują się treści/zadania oraz daty ich wykonania, tak aby uczniowie byli równomiernie obciążeni nauką każdego dnia. Sposób oceniania wybranych prac będzie znajdował się zaraz przy danym temacie zajęć. Przypominam, iż od 26 marca będziemy w miarę możliwości realizować nowe treści programowe - o ich doborze będą decydować indywidualnie nauczyciele. Proszę rodziców uczniów klas 0-IV o pomoc dzieciom, ponieważ jest to dla nich sytuacja nowa, a obecność rodzica wprowadzi większy spokój w pracę dziecka. Do 25 marca obowiązuje materiał oraz sposób jego przekazywania, wskazany w zakładce - zdalne zajęcia. Przerwa w zajęciach potrwa do 10 kwietnia 2020r.
Zapoznaliśmy się z portalem www.eduelo.pl - otrzymałem od nauczycieli naszej szkoły pozytywne opinie dotyczące tego portalu. W związku z tym będziemy z niego korzystać, jako uzupełnienie do tego co znajduje się w tabelkach nauczania zdalnego - to w jakim stopniu będzie wykorzystywany w/w portal zdecydują nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Wychowawcy założą klasy i wprowadzą tam dane uczniów oraz roześlą w starszych klasach do uczniów w młodszych do rodziców loginy i hasła do logowania się na www.eduelo.pl.
Pozostaję do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 516-128-931.
Pozdrawiam Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor.Marka Uleryka w Dziewierzewie Rafał Leśniarek.
Zajęcia zdalne od 26 marca w naszej szkole.
Drodzy Państwo, w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które to będzie obowiązywało od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. jesteśmy wraz z nauczycielami w trakcie ustalania sposobu zdalnej nauki oraz oceniania dla dzieci naszej szkoły. Do 25 marca obowiązuje materiał oraz sposób jego przekazywania, wskazany w zakładce - zdalne zajęcia. Najpóźniej do 24 marca wypracujemy i poinformujemy Państwa oraz was drodzy uczniowie o sposobie dalszej naszej wspólnej pracy. Przerwa w zajęciach potrwa do 10 kwietnia 2020r.
Pozdrawiam Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor.Marka Uleryka w Dziewierzewie Rafał Leśniarek.
Zajęcia zdalne - ważne!
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowaliśmy dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły zadania do realizacji w okresie przerwy związanej z pojawieniem się koronawirusa w naszym kraju. Zadania do realizacji znajdują się w zakładce "ZAJĘCIA ZDALNE" na naszej stronie internetowej (od 12-13.03). Proszę rodziców uczniów klas młodszych (I-IV) o pomoc dzieciom w zaznajomieniu się z komunikatem nauczycieli. Nauczyciele naszej szkoły pozostają do dyspozycji zarówno uczniów jak i rodziców pod swoimi służbowymi adresami mailowymi, swoimi numerami telefonów (znajdują się w zakładce "ZAJĘCIA ZDALNE") oraz za pośrednictwem naszego dziennika elektronicznego. Telefonicznie proszę kontaktować się z nauczycielami w godzinach 9:00-12:00.(pon-pt). Pracę należy rytmicznie rozłożyć sobie na cały okres przerwy tj. do 25.03.2020r.
Drodzy rodzice, gdyby z różnych przyczyn Państwa dziecko nie miało dostępu do komputera lub posiadaliby Państwo taką informację proszę o kontakt ( Rafał Leśniarek. Tel. kom 516-128-931), ponieważ istnieje możliwość udostępnienia sprzętu szkolnego w w/w przypadkach.
W najbliższym czasie Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikuje rozporządzenie regulujące pracę oraz ocenianie zdalne w szkołach. Informację o nowych wytycznych umieścimy na naszej stronie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie - Rafał Leśniarek
Jest decyzja o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli
Szkoły, żłobki i przedszkola zostaną zamknięte na dwa tygodnie, od poniedziałku - 16.03.2020r. do środy 25.03.2020r. Rządzący zalecają jednak, by dzieci już w czwartek zostały w domu. - Przyrost chorych na koronawirusa jest bardzo gwałtowny, konieczna jest izolacja - mówił premier. Minister zdrowia Łukasz Szumowski - Apelował do tych, którzy nie będą uczęszczać do szkół czy uczelni. - To nie są ferie. To czas kwarantanny, czas, który powinniśmy spędzić w domu - mówił. Następnie Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, powiedział, że od czwartku zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Dodał, że jeśli rodzice nie mają, co zrobić z dziećmi, mogą zostawić je w placówkach. Nie będą jednak prowadzone zajęcia. - Decyzja nie wpływa na terminarz roku szkolnego - zaznaczył.
W dniach 12-13.03.2020r. w naszej szkole będą prowadzone zajęcia opiekuńcze, autobus będzie kursował bez zmian. Zajęcia kończyć się będą o godzinie 12:25.
Na wszelkie pytania odpowiem osobiście - dyrektor szkoły Rafał Leśniarek. Tel. kom 516-128-931
WIĘCEJ INFORMACJI NT. KORONAWIRUSNA W ZAKŁADCE "KORONAWIRUS"
PROSZĘ WSZYSTKICH RODZICÓW ORAZ UCZNIÓW O CODZIENNE ODWIEDZANIE NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ I ŚLEDZENIE BIEŻĄCYCH INFORMACJI NT.MIĘDZY INNYMI ZDALNEJ EDUKACJI.
Informacje zarówno dla rodziców jak i uczniów będą również przekazywane za pomocą dziennika elektronicznego.
więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
UWAGA!!! Jednocześnie informuję, że najbliższe uroczystości szkolne tj. kiermasz wielkanocny, wycieczki szkolne, rekolekcje wielkopostne zostają odwołane. Informacje dotyczące wycieczek zaplanowanych na końcówkę maja oraz czerwiec jak i rocznicę śmierci patrona naszej szkoły będziemy przekazywali w późniejszym terminie.
Dyrektor szkoły Rafał Leśniarek
List Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty do uczniów
Drodzy Uczniowie,
zanim przystąpicie do ostatnich zmagań o jak najlepsze wyniki Waszej pracy w szkole, zanim przystąpicie do egzaminów zewnętrznych, zostajecie poddani niezwykle ważnemu egzaminowi z odpowiedzialności za siebie i za innych. Tak bowiem należy traktować 14-dniowy okres zawieszenia zajęć edukacyjnych. Choć dla wielu z Was jawi on się jako przyjemny czas odpoczynku od szkoły, i z pewnością taki też będzie, to warto zastanowić się, jak go wykorzystać z pożytkiem dla siebie i innych. Ci z Was, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w kontaktach online ze swoimi nauczycielami, mają wiele możliwości, by nie zaprzestawać nauki czy też samokształcenia.
Jednak najważniejszą sprawą jest Wasze zdrowie. Dbając o nie, zadbajcie też o zdrowie innych. Stąd mój gorący apel o unikanie większych skupisk ludzkich, typu centra handlowe. Miejcie na uwadze fakt, że możecie być nosicielami koronawirusa, który z Wami, młodymi i zdrowymi ludźmi, obejdzie się łagodnie, ale przekazany przez Was osobom starszym i schorowanym może stać się przyczyną ich poważnej choroby, a nawet śmierci. Bądźcie roztropni w zagospodarowywaniu tego „wolnego czasu”. Niech Wasza odpowiedzialna postawa sprawi, że rozprzestrzenianie się koronawirusa zostanie powstrzymane. Życzę Wam zdania tego egzaminu.
Marek Gralik
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
Doradztwo zawodowe i informacje dla ósmoklasistów!
Drodzy Uczniowie!
Stajecie przed ważną decyzją wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Wiedząc, że to niełatwa decyzja zachęcam do śledzenia ofert szkół ponadpodstawowych oraz podaję strony internetowe, na których możecie pozyskać informację o zawodach:
www.doradztwo.ore.edu.pl, zakładka Wybieram zawód
Informator o zawodach szkolnictwa zawodowego,
http://www.koweziu.edu.pl/wybor-zawodu
wyszukiwarki zawodów występujących na rynku pracy,
e-Gazetki o zawodach,
http://doradztwo.ore.edu.pl/e-gazetki-o-zawodach
Poza tym podaję informację o warunkach naboru do szkół w roku szkolnym 2020/2021
Rekrutacja
Informujemy, iż trwa rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2020/2021.
Chodzi o rekrutację dzieci 3-letnich (rocznik 2017), dzieci 4-letnich (rocznik 2016) i dzieci 5-letnich (rocznik 2015).
Wnioski i wszystkie informacje znajdziecie Państwo w zakładce: Rekrutacja. Można też pobrać wnioski
w sekretariacie szkoły.
Zapraszamy do dokonywania zapisów Państwa dzieci.
Baby, ach te baby człek by je łyżkami jadł…
W miniony poniedziałek obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z najstarszych klas (VI-VIII) przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony wszystkim Paniom. W sposób humorystyczny odnieśli się do płci pięknej co wzbudziło uśmiechy wśród wszystkich zebranych na sali. Przedstawili m.in. modę kobiecą oraz podejście do mężczyzn. Na koniec nie zabrakło życzeń wszystkiego naj… dla wszystkich Pań. Do życzeń chłopcy dołączyli słodki upominek.
13
Przekaż swój 1%
Rodzice, Nauczyciele, Przyjaciele Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Szanowni Państwo,
dążąc do zdobycia dodatkowych środków finansowych na działalność statutową szkoły, Rada Rodziców przystąpiła do programu: Przekaż 1% podatku na działalność swojej szkoły. Program umożliwi pozyskiwanie przez radę rodziców - za pośrednictwem Fundacji „Rodzice Szkole”, Organizacji Pożytku Publicznego nr KRS: 0000268115 – kwot wartości 1% od Państwa podatku dochodowego..
Polecając tę formę gromadzenia funduszy, przeznaczanych na poprawę warunków nauczania naszych dzieci, prosimy także o zainteresowanie nią Państwa przyjaciół i znajomych oraz poinformowanie ich, że mogą tą drogą wspomóc szkołę i jej uczniów
Celem dokonania ww. operacji każdy z darczyńców powinien wpisać w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2019:
„RR Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie .”
Dzieki Państwa pomocy w zeszłym roku, na rzecz szkoły wpłynie 614,30 zł z funduszy pozyskanych z 1%. Serdecznie dziękujemy :)
W imieniu rady rodziców Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Przewodnicząca Rady Rodziców Monika Tomaszek
Szczegółowe informacje o działalności Fundacji Rodzice Szkole” znajdują się na stronach internetowych: www.rodziceszkole.edu.pl i www.radyrodzicow.pl
Wygrać siebie, jakie to ważne!
Dnia 9 marca 2020r. uczniowie klas V-VIII dzięki współpracy z Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni, wzięli udział w spektaklu wychowawczo- profilaktycznym pt. „Wygrać siebie” zaprezentowanym przez Teatr Kurtyna z Krakowa. Przedstawienie dotyczyło wielu istotnych tematów takich jak: relacje z rówieśnikami i rodzicami, poczucie odrzucenia, presja otoczenia, depresja i wynikające z niej myśli samobójcze.
Poniżanie, zastraszanie, wykluczenie wpływa na głównego bohatera. Chłopak zaczyna się izolować, zamykając się w sobie. Ma wrażenie, że jest gorszy od innych. Z powodu złego traktowania przez rówieśników czuje się odrzucony i niezrozumiany, popada w depresję. Długotrwały stres wzmaga napięcie, z którym nie potrafi sobie poradzić. Zaczyna okaleczać swoje ciało, aby choć na chwilę poczuć ulgę. Według niego to jedyny sposób, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami. Nikt, oprócz jednego z kolegów, nie zauważa problemu, ponieważ główny bohater na zewnątrz nie daje poznać tego, jaki wewnątrz jego serca rozgrywa się dramat. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie on może mieć problemy, które wpływają na jego funkcjonowanie w środowisku rówieśniczym. Problemy chłopaka pogłębia sytuacja rodzinna – rozwód rodziców. Czy chłopak podjął walkę o swoje życie pomimo wszystko, a rodzice pod wpływem tragedii swego dziecka, otrząsnęli się i zmienili swoje dotychczasowe życie? Na te i inne pytania odpowiedziała uczniom fabuła spektaklu traktująca o bardzo ważnych i trudnych zarazem sprawach dotyczących relacji z rówieśnikami i rodzicami we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że ta niekonwencjonalna lekcja pozostanie w sercach i umysłach naszych wychowanków i będzie drogowskazem, jak żyć z innymi.
12
Na przeciw wymogom Rynku pracy - Targi INNOFORM Bydgoszcz 2020
W miniony czwartek (5 marca 2020r.) uczniowie klasy ósmej wraz z pedagogiem szkolnym w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili bydgoskie Targi INNOFORM.
Podczas spotkania z przedstawicielami Bydgoskiego Klastra Przemysłowego mieli możliwość zapoznanie się z jego działalnością, zapotrzebowaniem na pracowników i oczekiwaniami pracodawców z naszego regionu. Mieli również okazję zobaczyć na czym polega praca przy użyciu niektórych maszyn związanych z przetwórstwem oraz uzyskać informację jakie należy posiadać kwalifikacje, aby ową pracę wykonywać. Jesteśmy przekonani, że wyjazd był nie tylko pouczający, ale również stanie się jednym z drogowskazów na trudnej drodze wyboru dalszego kształcenia.
W tym miejscu życzymy naszym uczniom, aby obrali ścieżkę dla siebie jak najbardziej korzystną. Ścieżkę, która sprawi, że będą wykonywać zawód, który jest ich zawodem wymarzonym.
Dbamy o higienę!
Dbanie o higienę to bardzo ważna sprawa. Przypominamy zatem jak właściwie dbać o swoje ciało, by uniknąć różnego rodzaju chorób.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest higiena rąk! A jak je myć poprawnie? Oto kilka wskazówek:
Pamiętajmy również o regularnej kontroli stanu czystości naszych głów.
Niech towarzyszy nam każdego dnia powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”!
Konkurs "Święci i błogosławieni z Włoch"
Na początku grudnia 2019r. został ogłoszony Diecezjalny Konkurs "Święci i błogosławieni z Włoch". Przedmiotem konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat jednego świętego lub błogosławionego z Włoch.
Miło nam poinformować, iż uczeń klasy VI Błażej Świtniewski zdobył w konkursie II miejsce (za prezentację o Św. Franciszku z Asyżu). Błażejowi serdecznie gratulujemy!
Święto Żołnierzy Niezłomnych!
2 marca 2020r. uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
To święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Szkolne obchody tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się od spotkania w klasach z panią Marią Kowalską, członkiem Młodzieżowej Organizacji Niepodległościowej „Powrót” z Kcyni oraz z panem Marcinem Lisieckim, nauczycielem historii, który jest autorem publikacji na temat tej organizacji.
Najpierw Pan Marcin, krótko wprowadził nas w tematykę Żołnierzy Niezłomnych, a następnie nasz wyjątkowy Gość, pani Maria opowiedziała nam o tym, jak mając tylko 16 lat zaangażowała się w walkę o niepodległą Polskę. Jej zadaniem było pisanie ulotek i rozwieszanie w różnych miejscach naszej okolicy. Zawarte w nich teksty krytykowały ustrój, który w naszym kraju wprowadzili sowieci po II Wojnie Światowej. Pani Kowalska wraz z innymi członkami organizacji utworzonej w 1949 roku nie godziła się na taką Polskę. Młodzi dawali temu wyraz w niewinny byśmy dzisiaj powiedzieli sposób, ale za tę działalność skazywani byli na długie lata więzienia. Nasza bohaterka została skazana na 7 lat. Aresztowano ją w nocy i jak bandytę długo przesłuchiwano zanim zapadł wyrok. Pani Maria opowiedział nam o tym trudnym doświadczeniu więzienia, o ciężkiej pracy, głodzie, tęsknocie za rodziną i przyjaźniach, które się tam zrodziły. Tym co nas urzekło w naszym gościu to niesamowita skromność oraz to, że niczego nie żałuje i nie ma do nikogo żalu. Nasz gość dał nam nie tyko piękną lekcję historii, ale także lekcję wychowawczą. Jest obecnie emerytowaną nauczycielką języka polskiego i jak prawdziwy pedagog zachęcała nas do zdobywania wykształcenia, byśmy w przyszłości wykonywali zawód, który pokochamy. Jej udało się to w bardzo trudnych warunkach i pomimo różnych przeciwności. My możemy to zrobić jeśli tylko będziemy chcieli się uczyć. Dzięki takim ludziom jak pani Kowalska żyjemy w wolnym kraju.
Po spotkaniu z naszymi gośćmi rozpoczął się Apel upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku poświęciliśmy go młodej dziewczynie, sanitariuszce i łączniczce – Danucie Siedzikównie, pseudonim Inka, która służyła pod dowództwem majora Zygmunta Szyndzielarza „Łupaszki”. Podobnie jak nasz gość, Inka była młoda i pragnęła wolnej Polski ale niestety mając niespełna 18 lat została skazana na karę śmierci.
Nasz program artystyczny przeplatany scenkami z przesłuchań Inki, wzruszającą muzyką, pieśniami patriotycznymi, filmami i wierszami w wykonaniu uczniów naszej szkoły przybliżył wszystkim zgromadzonym historię tej bohaterki. Oto jeden z wierszy:
Gdy poznawałam Twą historię przechodziły mnie ciarki,
łzy do oczu napływały czytając kolejne kartki
teraz gdy mówię ten wiersz, mocno bije me serce
chociaż tyle mogę zrobić, to dla Ciebie w podzięce
Wolałaś zginąć, niż zdradzić i przeżyć
wolałaś oddać życie za Wyklętych Żołnierzy
choć robiono z Was bandytów, prawda zwyciężyła
komunistyczna propaganda ludziom umysłów nie przyćmiła
przypomnę Twoje słowa jeszcze nieraz
zawsze gdy mówić będę o Bohaterach:
"Jest mi smutno, że muszę umierać.
Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba!"
Na zakończenie odśpiewaliśmy wszyscy „Modlitwę obozową”, pieśń która powstała w 1939 roku w obozie dla internowanych w Rumunii i stała się hymnem – modlitwą Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.
Apel został przygotowany pod okiem pani Aleksandry Kubackiej, Marii Kamińskiej i Anny Ososko.
Po apelu zostały rozdane nagrody w II szkolnym konkursie plastycznym o Żołnierzach Niezłomnych
Oto wyniki konkursu:
Kategoria - klasy IV - VI
Oskar Wierzchosławski I miejsce
Karolina Adamczewska II miejsce
Tomasz Szymkowiak III miejsce
Hubert Kiliński Wyróżnienie
Wiktoria Jacek Wyróżnienie
Natalia Pawlak Wyróżnienie
Danuta Rak Wyróżnienie
Kategoria – klasy VII - VIII
Karolina Wierzchosławska I miejsce
Katarzyna Bachnicka II miejsce
Emilia Łyszczarz III miejsce
Anna Marszałek III miejsce
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast wyróżnione osoby otrzymały nagrody ufundowane przez sponsora, któremu bardzo dziękujemy.
20
Konkurs na „Najpiękniejszy zeszyt” rozstrzygnięty!
Celem konkursu, który trwał 4 miesiące było zachęcenie uczniów do starannego i estetycznego prowadzenia zeszytów, dbałości o poprawny kształt liter i pracy nad kształtowaniem własnego charakteru pisma. W konkursie brali udział uczniowie klas I-III. Wszystkie zeszyty były bardzo ładne, staranne i kolorowe, dlatego bardzo trudno było wybrać ten NAJ! Po dokładnej obserwacji zeszytów wyłoniono zwycięzców. Otrzymali oni dyplomy i nagrody rzeczowe.
I miejsce: Maja Michalak, Lena Nowak, Paulina Kubalewska, Lena Osial
II miejsce: Anna Szymkowiak, Zofia Jachim, Wiktoria Sądel, Tosia Nowaczewska
III miejsce: Lena Ślężak, Martyna Jacek, Julia Pilas, Aleksandra Maćkowiak, Lena Karmowska
Gratulujemy !
Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych
Archiwum Aktualności