• Kształcenie na odległość-informacja dla ucznia oraz rodzica

        • Witam, postanowiliśmy opracować dla Państwa kilka przydatnych informacji nt. kształcenia na odległość.

          Między innymi:

          - jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu,

          - jak motywować i wspierać dziecko do systematycznego uczenia się w domu

          - jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

          Drogi Rodzicu ! pewnie zadajesz sobie pytanie: Jak organizować dziecku warunki do nauki, jak motywować go do systematycznej pracy w domu?

          Oto kilka wskazówek.

           Chcąć przysłużyć się swym dzieciom podczas nauki w domu warto:
          – stworzyć im odpowiednie warunki pacy wydzielając w mieszkaniu własny kąt lub pokoik oraz określić stałe godziny pracy;
          – stworzyć w domu odpowiedni klimat poszanowania nauki, przekonać dziecko, że nauka to ich bogactwo;
          – nie zmuszać dziecka do pracy ponad siły;
          – nie odrabiać lekcji za dziecko;
          – pomoc w nauce, gdy sytuacja tego wymaga;
          – pozostawać w stałym kontakcie z nauczycielem celem uzyskania wsparcia w razie potrzeby oraz ujednolicenia działań

           

          10 kroków – jak motywować dziecko do działania

          1. UCZ PRZEZ ZABAWĘ

          Nic tak bardzo nie demotywuje dziecka, jak siedzenie nad książką czy rozwiązywanie wciąż tych samych zadań. Nauka, by była przyjemniejsza i wciągała dziecko, musi być interesująca i zaskakująca. Jako rodzice wspólnie z nauczycielami możemy zadbać o ciekawe rozwiązania edukacyjne.

          2. NIE ZBYWAJ, NIE ZNIECHĘCAJ, NIE WYRĘCZAJ

          Dziecka zadaje dużo pytań dziennie. Nic dziwnego, że zmęczeni odpowiadaniem – często na błahe pytania – jako rodzice czasem się poddajemy i zbywamy je lub odwracamy jego uwagę od trapiącego go problemu, byle już o nic nie pytał. Niestety, tłumiąc ciekawość dziecka, tłumimy w ten sposób również chęci poznawcze. Motywacja do tego, by dziecko zadawało kolejne pytania, zaczyna się osłabiać. Może ono uznać, że nie ma sensu pytać, skoro i tak nie dostanie odpowiedzi. Zniechęca się je w ten sposób do powiększania swojej wiedzy, co może mieć zgubny wpływ na jego szkolną przyszłość.

          3. CHWAL I NAGRADZAJ

          Trzeba to robić z dużą rozwagą. Nie na wszystkie dzieci działa motywacja negatywna. Niektóre na kary reagują zniechęceniem do podejmowania dalszych prób i buntem przeciw nauce. Niektóre dzieci nagrody z czasem zaczynają traktować jak codzienność i domagają się ich za każdym razem, gdy coś im się udało. By nie popaść w te skrajności, należy rozważnie dysponować karami i nagrodami.

          4. ROZWIJAJ PASJE

          Każdy z nas wykonuje i uczy się z przyjemnością tego, co lubi. Tak samo jest w przypadku dzieci. Wiedzę o zainteresowaniach i pasjach dziecka warto wykorzystać w motywowaniu

          5. NIE KRYTYKUJ

          Dla dziecka nie ma nic gorszego niż wyśmiewanie jego niepowodzeń czy piętnowanie ich.  Jeśli zależy nam na wychowaniu młodego człowieka, który będzie pełny wiary we własne możliwości, nie możemy podcinać mu skrzydeł. Krytykowanie nie jest żadnym hartowaniem charakteru, szczególnie u wrażliwego dziecka. Zamiast motywować dziecko do wytężonej pracy, może osłabić jego zapał i przede wszystkim zranić je. Nauka w tej sytuacji może wydawać się dziecku czymś złym, niepotrzebnym, a utraconą wiarę w siebie trudno odbudować.

          6. POBUDŹ OGÓLNĄ MOTYWACJĘ DO NAUKI

          Warto wzbudzać w dziecku ogólną motywację do nauki. Dziecko powinno zrozumieć, po co w ogóle się uczy. Trzeba wyjaśnić mu, do czego przyda mu się wiedza. Nasza pociecha powinna mieć świadomość, że edukacja jest praktyczna i czyni nasze życie łatwiejszym.

          7. KOCHAJ I AKCEPTUJ

          Dziecko wyrastające w miłości i akceptacji jest silniejsze i łatwiej radzi sobie w życiu. Ma świadomość, że ktoś je dopinguje i w razie potrzeby mu pomoże. Dziecko, które czuje się kochane, traktuje kochające je osoby jak autorytet, dlatego dzięki temu łatwiej wpłynąć jest nam na dziecięcą postawę i zmotywować do działania. Takie dziecko również łatwiej nabiera wiary w siebie, a ta przecież potrafi czynić cuda.

          8. POKAZUJ AUTORYTETY

          Dla każdego z nas największą motywacją do działania bywają osiągnięcia innych osób, szczególnie tych, które znamy. Uczniom również przydają się takie wzorce. Ale tylko te atrakcyjne z ich punktu widzenia. Bardziej niż najlepszy uczeń z klasy zdobywający najwyższe stopnie do nauki przekona ich np. ulubiony sportowiec, który skończył studia i zna języki obce.

          9. UŁATW DZIECKU NAUKĘ

          Nawet najtrudniejsze rzeczy można w przystępny sposób wytłumaczyć. Można również łatwiej pewne rzeczy przyswoić. Niestety nie wiedzą tego dzieci, więc to do nas – dorosłych należy podpowiedź, jak to zrobić.

          10. DOBRZE ZORGANIZUJ CZAS DZIECKA

          Zadbajmy o to, by nasze dziecko uczyło się systematycznie. Zostawianie sobie nauki obszernego materiału na sam koniec, może okazać się ponad siły i możliwości dziecka, co z pewnością będzie działać na nie demotywująco. Wprowadzenie dyscypliny w edukacji ma swoje plusy – uczy systematyczności działania również w innych dziedzinach życia.
          Literatura:
          K. Nadolny „Jak pomagać dziecku w nauce szkolnej w domu i jak zadbać o jego prawidłowy wypoczynek?' [w:] „Vademecum dla rodziców' pod red. W. Pomykało.
          J. Zborowski „Nauka domowa uczniów' [w:] „Rodzina i szkoła' pod red. M. Ziemskiej.

          Poza tym:

          www.superkid.pl

          www.edukowisko.pl

          www.juniorowo.pl

          KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ

          Kształcenie na odległość co to takiego?
          Polega ono na braku bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem i innymi kształcącymi się (uczniami). Wiąże się z przygotowywaniem  materiałów i pomocy dydaktycznych przez nauczycieli oraz wykorzystywaniu przez nich informacji znajdujących się w Internecie na dany temat w procesie nauczania.
          Komunikowanie między nauczycielem a uczniem odbywa się przez Internet za pomocą m.in. poczty elektronicznej, Facebooka itp (utworzonych tam grup roboczych).
          Nauczyciel przygotowane materiały dydaktyczne, umieszcza w sieci lub przesyła bezpośrednio swoim uczniom, daje im wskazówki, przekazuje instrukcje, stwarzając warunki do pracy indywidualnej.
          Uczniowie komunikują się z nauczycielem w ten sam sposób.
          Komunikowanie się przez Internet może przebiegać w dwóch trybach:
          w czasie rzeczywistym (on-line) oraz poprzez wysyłanie komunikatów w różnym czasie (uczniom daje to możliwość przemyślenia problematyki zajęć i przygotowania odpowiedzi).
          W indywidualnych kontaktach nauczyciela i ucznia najlepiej sprawdza się poczta elektroniczna, daje ona możliwość dostosowania komunikatów do poziomu ucznia. Na równoczesne przesyłanie wiadomości między członkami grupy pozwala grupa dyskusyjna na portalu społecznościowym. Dzięki niej uczniowie porozumiewają się między sobą, a nauczyciel z całą klasą. Mogą wymieniać się doświadczeniami, pomysłami w rozwiązywaniu problemów. Korzystać z pomocy, gdy napotkają na trudności. Zaktywizowani uczniowie wspólnie dochodzą do właściwych rozwiązań w ten sposób utożsamiają się z grupą.

          W kształceniu zdalnym popularne strony WWW zawierają treści kształcenia, dlatego służą jako podręcznik, z których uczniowie mogą korzystać przy zdobywaniu wiedzy (należą do nich m.in. strony: www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/zadanelekcje, www.cke.gov.pl ). Komunikowanie w takiej formie wymaga ustalenia czasu i „miejsca spotkań” w sieci.  
          Podczas pracy zdalnej nie można jednk zapominać o podstawowych zasadach higieny pracy.
          W ciągu dnia należy znależć odpowiedni czas na  naukę, zajęcia ruchowe, ale także na rozrywkę i sen.
           Oto przeciętny wymiar godzin pracy umysłowej w zależności od wieku w ciągu dnia oczywiście z przerwami!:
          - dla dzieci 7-letnich powinien wynosić 4-4,5 godz.
          - dla dzieci 8-9-letnich - 5-6 godz.
          - dla dzieci 10-12-letnich - 6-7 godz.
          - dla dzieci 13-16-letnich - 8-9 godz.
          Zajęciom ruchowym poświęcać się powinno:
          - dzieci - 3,5 godz.
          - młodzież - 2,5 godz.
          Wskazane jest następujące rozłożenie odrabiania pracy domowej:
          -odrabianie na przemian zadań trudnych i łatwych, co zapobiegnie szybkiemu zmęczeniu,
          -przechodzenie do odrabiania zadań z następnego przedmiotu dopiero po dokładnym opracowaniu materiału z przedmiotu przygotowanego poprzednio.
          Podczas pracy domowej watro pamiętać o :
          - odrabianiu zadanych prac zawsze w tym samym czasie
           - równomiernym rozkładaniu pracy na poszczególne dni tygodnia
          - przed pracą przewietrzenie pokoju, przygotowanie miejsca do pracy (dobrze, gdy jest stałe), przygotowanie potrzebnych podręczników, zeszytów i przyborów
          - ustaleniu kolejności wykonania zadań, zaplanowaniu krótkich przerw między poszczególnymi zadaniami
          W celu bezpiecznego korzystania z Internetu warto pamiętać o:
          - instalacji programu antywirusowego i firewall-u.
          - nie instalowaniu programów niepewnego pochodzenia.
          - czytaniu uważnie komunikatów przeglądarki, a nie akceptowaniu wszystkiego w ciemno
          - wchodzeniu na strony polecane bezpośredni przez nauczycieli (będą to strony sprawdzone)

          Pozdrawiam pedagog szkolny - Emilia Masiakowska