• Co musisz wiedzieć...

• Przypominam również, że jeżeli NIE odczuwają Państwo objawów choroby, ALE w ciągu ostatnich 14 dzni podróżowli Państwo do miejsc/krajów gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub mięli Państwo kontakt zosobami zakażonymi powinni Państwo skontaktować się z Stacją Epidemiologiczno-Sanitarną w Nakle n/Not. pod numerem telefonu 603-500-377.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Powoduję gorączkę kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie.

Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Jak zapobiegać zakażeniu?

Często myj ręce, używając mydła i wody, bądź środka odkażającego na bazie alkoholu.

Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałes kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznei o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Pamiętaj!

W przypadku kiedy istnieje podejrzenie zakażenia ale nie masz jeszcze objawów pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji.

Nie zgłaszaj sie sam do przychodni POZ (chyba że zostaniesz o to poproszono w określonym terminie) ani nie udawaj sie do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia gdzire masz się zgłosić i czy jest to potrzebne.

Jeden chory pacjent moze byc źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!

W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo)

Bądź odpowiedzialnym rodzicem i nie posyłaj do szkoły, czy przedszkola chorego dziecka. Nie narażaj innych dzieci na niepotrzebne infekcję.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku zamknięcia szkoły rodzicowi dziecka do 8. roku życia należy się zasiłek opiekuńczy (art.32 ust.1 lit.a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U.2017, poz.1368).

Szczegółowe informacje na stronach:

Materiały do zapoznania:

plakat_do_aptek_kolor-4.pdf