14 października obchodzony jest Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku nasza szkoła była gospodarzem gminnych obchodów tego święta. Do uroczystości tej nasza szkoła przygotowywała się w zasadzie do rozpoczęcia roku szkolnego.
W godzinach przedpołudniowych w murach naszej szkoły zaczęli pojawiać się liczni goście, którymi byli nauczyciele, emeryci, uczniowie, radni samorządu gminnego, powiatowego, sejmiku wojewódzkiego, przedstawiciele Związków Zawodowych. Wśród przybyłych gości była także Poseł na Sejm Iwona Kozłowska.
Uroczystość rozpoczęła sie od wystąpienia Dyrektora Zespołu Szkół - Rafała Leśniarka, który serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości. Okolicznościowe życzenia nauczycielom oraz pracownikom szkół przekazał Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie reformy organizacji oświaty.
Podczas uroczystości zostały wręczone „Nagrody Burmistrza”, które otrzymali wymienieni dyrektorzy i nauczyciele: Rafał Leśniarek, Antoni Kalka i Marzena Wessołowska, Joanna Biernacka-Kozerewicz, Tomasz Suty, Joanna Krzoska, Ewa Mochocka, Julita Rybacka-Stróżyk.
Następnie Dyrektor Szkoły – Rafał Leśniarek wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły „Nagrody Dyrektora”. Otrzymali je: Zofia Świerc, Renata Murawska, Izabela Świtniewska, Aleksandra Kubacka, Anna Ososko, Joanna Szymańska i Marek Sobczak.
Nagrodzeni pracownicy administracji i obsługi to: Milena Żychowska, Bogumiła Solecka, Janina Wiśniewska, Katarzyna Kubalewska, Katarzyna Zielińska, Krzysztof Chmielowski i Zbigniew Ciesielski.
Z okazji 50- lecia pracy w Związku Nauczycielstwa Polskiego odznakę okolicznościową otrzymała pani Janina Hemmerling.
Dzień Edukacji Narodowej był okazją do publicznego przekazania życzeń. Z mównicy skorzystali: Poseł na Sejm RP Iwona Kozłowska, dr Sławomir Hinc Prorektor WSPiA w Poznaniu, który na ręce włodarza Kcyni przekazał medal okolicznościowy z okazji 10 lecia istnienia Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu. Głos zabrała również p. Maria Łyszczarz, która w imieniu Rady Sołeckiej wsi Dziewierzewo oraz Stowarzyszenia „Razem dla Dziewierzewa” przekazała na ręce Pana Dyrektora Rafała Leśniarka pamiątkowy obraz.
Były także życzenia od przewodniczących Organizacji Związkowych, działających w naszej gminie.
Niesamowite emocje i chwile radości zapewnili w dalszej części uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali się w programie artystycznym. Niemal realistyczne dialogi „sprzątaczek” (w ich role wcieliły się Julia Ososko i Marta Piątkowska) w kulisach pracy w szkole rozbawiły do łez zgromadzonych gości. Było bardzo muzycznie i tanecznie. Wystąpił: Szymon Paterka z klasy IV, Anna Piątkowska i Julka Sowińska z towarzyszeniem chórku dziewcząt, orkiestra dęta oraz Błażej Świtniewski z klasy I, który na zakończenie programu zagrał dla wszystkich gości 100 lat. Na parkiecie szkoły zaprezentowały się dzieci z klasy II ubrane w krakowskie stroje ludowe. Skoczne tańce, kolorowe stroje i rytmiczna muzyka podniosły z krzeseł gości.
Program artystyczny (pod czujnym okiem dyrektora szkoły – p. Rafała Leśniarka) przygotowały panie: Zofia Świerc, Anna Ososko, Maria Kamińska. Oprawę plastyczną zapewniła p. Iwona Klejdysz oraz p. Krzysztof Chmielowski.
Więcej zdjęć w naszym albumie foto!
Tekst: M. Kamińska, foto: A. Duda-Nowicka