Uczniowie klasy III naszej szkoły każdej zimy regularnie dokarmiają ptaki. Mają więc doskonałą okazję z bliska obcować z przyrodą, bo widok za oknem chmary skrzydlatych głodomorów przy karmnikach to naprawdę piękny widok. Mimo, że wiedza najmłodszych uczniów o ptakach jest już całkiem spora, to dzisiaj miały okazję spotkać się z prawdziwym fachowcem. Wspólnie z panią Agnieszką Dobosz-Idzik, naszą już dobrą znajomą z KPODR w Minikowie, w ramach realizowanego w szkole projektu TROP Natury, do klas I-III zawitał ornitolog, pan Dawid Kilon.
Pan Dawid jest bardzo znaną i niezwykle cenioną postacią w środowisku przyrodników. Uczestniczy w wielu projektach związanych z ptakami, obrączkuje je, prowadzi różne akcje dla miłośników przyrody i w dodatku przepięknie je rysuje ołówkiem i pastelami. Jego prace znaleźć można w wielu ulotkach, broszurach i materiałach dydaktycznych. Nasz dzisiejszy gość z wielkim zaangażowaniem przekazywał wiedzę o ptakach wodnych, drapieżnikach a także innych, rzadziej spotykanych gatunkach. Opowiadał o ich zwyczajach, sposobach gniazdowania i opiece nad potomstwem. Dowiedzieliśmy się na przykład, dlaczego zimorodek połyka ryby od głowy, a nurogęś porywa pisklęta innej nurogęsi. Przy okazji prezentował rysunki własnego autorstwa i fascynujące fotografie (min. śmieszek, kaczek krzyżówek, kormoranów, łabędzi, nurogęsi, zimorodka, myszołowa, bielika, bąka, uszatki, kulika wielkiego i wielu innych ptaków), wykonane w najbliższej okolicy, czyli nad Notecią, Brdą, w Bydgoszczy, a nawet w Nakle przy ścieżce rowerowej i to wcale, jak podkreślał, nie w niezwykłych miejscach, bo taka np. uszatka siedziała sobie spokojnie na brzozie, na jednym z bydgoskich placów zabaw.
Nasz gość nie miał najmniejszych problemów z nawiązaniem kontaktu z uczniami. Nie tracąc cierpliwości i dobrego humoru chętnie odpowiadał na wszystkie, często bardzo dociekliwe pytania młodych słuchaczy.
Jak każde ciekawe spotkanie, które dotyczy ptaków, tak i to było stanowczo za krótkie. Uzgodniliśmy zatem, że już w marcu pojawimy się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Minikowie i ruszymy w teren, aby przy fachowej pomocy pana Dawida poobserwować ptaki w ich naturalnym środowisku i jeszcze lepiej poznać ich zwyczaje.
Tekst i foto: R. Zając