W dniach 16-18 maja uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. Jolantą Karmowską, p. Lucyną Bursztynowicz, p. Elżbietą Harmaczyńską oraz p. Joanną Szymańską uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Choć wyjazd odbywał się wcześnie rano, humory dopisywały! W autobusie panowała wesoła atmosfera, ponieważ wszyscy cieszyli się z wyjazdu i atrakcji, które na nas czekały.
Gdy dojechaliśmy do rodzinnej miejscowości Fryderyka Chopina, którym była Żelazowa Wola, szybko ruszyliśmy w stronę domu słynnego pianisty. Spacerując po parku na terenie muzeum, podziwialiśmy piękno przyrody i słuchaliśmy muzyki pianisty. Następnie ruszyliśmy w stronę Warszawy, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Po dotarciu na miejsce, nasz pobyt zaczęliśmy od spaceru po warszawskiej starówce. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy . Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Pani Przewodnik opowiedziała nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Wracając obok Placu Defilad oglądaliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Mogliśmy się przekonać, że Warszawa to niezwykłe miasto nie tylko ze względu na burzliwe losy lecz także ze względu na wyjątkowe piękno wielu miejsc.
Następnym punktem naszej wycieczki były Stare Powązki, czyli jeden z głównych polskich cmentarzy. Leżą tutaj najsłynniejsi Polacy, zasłużeni dla naszej kultury i nauki uczczeni przez wdzięcznych rodaków. Wystarczy wymienić tylko niektóre nazwiska, na które zwróciliśmy uwagę: Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Gieysztor, Cyprian Godebski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kieślowski, Maria Kownacka, Irena Kwiatkowska, Jerzy Petersburski, Władysław Podkowiński, Władysław Reymont, Leopold Staff, Henryk Wieniawski, Jerzy Waldorff, Czesław Niemen i Irena Jarocka. Są tu także nagrobki osób zasłużonych dla naszej niepodległości, jak: Władysław Grabski, Hugo Kołłątaj, Jan Kułakowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jan Kiliński (grób zniszczony w trakcie rozbudowy kościoła Św. Karola Boromeusza), czy ksiądz Stefan Niedzielak. Edukowani przez panią przewodnik mieliśmy możliwość zapoznać się z historią tego miejsca, obejrzeć zabytkowe dzieła sztuki i nacieszyć się atmosferą tego miejsca.
Kolejnym przystankiem w naszej podróży po stolicy było Planetarium wchodzące w skład Centrum Nauki Kopernik, gdzie wzięliśmy udział w niezwykle interesującym pokazie na żywo, wspieranym technologią 3D, pt. „ Na skrzydłach marzeń”. Wraz z innymi uczestnikami spektaklu, nie ruszając się z foteli, wybraliśmy się w podróż kosmiczną w poszukiwaniu miejsc we Wszechświecie, w których, być może, istnieje życie. W atrakcyjny i bardzo ekscytujący sposób uczniowie wzbogacili swoją wiedzę: zobaczyli, jak wygląda Układ Słoneczny, odbyli podróż międzyplanetarną i poznali inne galaktyki a także dowiedzieli się o pierwszych maszynach latających. Wszyscy byli zdziwieni i czuli pewien niedosyt, gdy się okazało, że czas pokazu dobiegł końca.
Tego dnia jechaliśmy także metrem do Galerii Wileńska, gdzie mogliśmy coś zjeść i zrobić zakupy. Pełni wrażeń po pierwszym dniu w stolicy udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego.
Kolejny dzień przywitał nas deszczem. Jednak nie popsuł on nam humorów, gdyż tego dnia czekała nas wizyta w Pałacu Prezydenckim, na którą czekaliśmy z niecierpliwością. Zwiedzanie jednak zaczęliśmy od Łazienek, które powitały nas słońcem. Podczas spaceru zobaczyliśmy cztery Ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński, a także usłyszeliśmy historię znajdujących się na terenie obiektów: m.in. Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz Amfiteatru. Udaliśmy się również pod malowniczo położony pomnik jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów - Fryderyka Chopina.
Następnie udaliśmy się do Wilanowa. To tutaj w przeszłości mieszkał wybitny polski król a zarazem hetman Jan III Sobieski. To stąd wyruszał on na wojnę do Wiednia. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.
O godzinie 14.20 udaliśmy się do Pałacu Namiestnikowskiego, inaczej zwanego Pałacem Prezydenckim. Byliśmy bardzo podekscytowani, gdyż nie co dzień składa się taką wizytę. Na miejscu czekała już na nas pani Marta – pracownik kancelarii prezydenta, która oprowadziła nas po pałacu. Przeszliśmy dokładną kontrolę i mogliśmy zacząć zwiedzać. Wnętrza pałacu wprost nas zachwyciły! Byliśmy nawet pod drzwiami kancelarii Prezydenta! Jednakże Pana Prezydenta nie było tego dnia w tym pałacu - wyjechał z wizytą do USA.
Kolejnym punktem naszego programu był Pałac Kultury i Nauki. Wjechaliśmy windą na najwyższe piętro pałacu i przy bardzo dobrej widoczności podziwialiśmy panoramę Warszawy. Pełni wrażeń opuściliśmy Pałac i wybraliśmy się na zakupy do centrum handlowego Złote Tarasy
Ostatnią atrakcją tego dnia by pobyt w kręgielni „Spin City”. Tutaj tez spotkaliśmy się z siostrą patrona naszej szkoły p. Aldoną Polcyn, z która mogliśmy porozmawiać i miło spędzić czas. Mimo zmęczenia wszyscy świetnie się tutaj bawili. Ach! Co to była za przygoda!
Piątek rozpoczęliśmy od wizyty na Warszawskich Targach Książki, które w tym roku odbywały się na Stadionie Narodowym. Niemal każdy z wystawców oferował interesujące książki, od literatury pięknej i beletrystyki, przez publicystykę, reportaż i literaturę faktu – po wydawnictwa albumowe, komiksy i książki dla dzieci. Była to dla nas wielka frajda, tym bardziej że mogliśmy posłuchać książek czytanych przez aktorów: Joannę Moro, Lucynę Malec, Krzysztofa Janczara, Artura Barcisia i Hannę Śleszyńską. Jednym z gości był znany młodzieży youtuber Janek Dąbrowsky. Niektórym udało się namówić go na wspólne pamiątkowe zdjęcie. Każdy znalazł tutaj cos dla siebie - jedni oglądali i kupowali książki, inni słuchali czytanych utworów.
Kolejną atrakcją w tym dniu była wizyta w Ogrodzie Botanicznym na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Stąd podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy z widokiem na Most Świętokrzyski, Wisłę, Pałac Kultury i Nauki oraz stadion Narodowy. Później udaliśmy się do Zamku Królewskiego.
Wycieczka należała do bardzo, bardzo udanych!!! Czekamy na kolejną wycieczkę, na którą zapraszamy wszystkich chętnych! Mamy już na nią pomysł! Kolejna wycieczka, która odbędzie się za rok to wycieczka w góry. Trasa: Wrocław – Karpacz – Szklarska Poręba – Praga a może jeszcze Drezno. Wszyscy chętni już dzisiaj mogą rezerwować miejsce u organizatorów / p.Karmowska. Liczba miejsc ograniczona / autobus ma ograniczoną ilość miejsc :)
Wiecej zdjęć w naszym albumie foto!