W miniony poniedziałek obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z najstarszych klas (VI-VIII) przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony wszystkim Paniom. W sposób humorystyczny odnieśli się do płci pięknej co wzbudziło uśmiechy wśród wszystkich zebranych na sali. Przedstawili m.in. modę kobiecą oraz podejście do mężczyzn. Na koniec nie zabrakło życzeń wszystkiego naj… dla wszystkich Pań. Do życzeń chłopcy dołączyli słodki upominek.
Przekaż swój 1%
Rodzice, Nauczyciele, Przyjaciele Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Szanowni Państwo,
dążąc do zdobycia dodatkowych środków finansowych na działalność statutową szkoły, Rada Rodziców przystąpiła do programu: Przekaż 1% podatku na działalność swojej szkoły. Program umożliwi pozyskiwanie przez radę rodziców - za pośrednictwem Fundacji „Rodzice Szkole”, Organizacji Pożytku Publicznego nr KRS: 0000268115 – kwot wartości 1% od Państwa podatku dochodowego..
Polecając tę formę gromadzenia funduszy, przeznaczanych na poprawę warunków nauczania naszych dzieci, prosimy także o zainteresowanie nią Państwa przyjaciół i znajomych oraz poinformowanie ich, że mogą tą drogą wspomóc szkołę i jej uczniów
Celem dokonania ww. operacji każdy z darczyńców powinien wpisać w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2019:
„RR Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie .”
Dzieki Państwa pomocy w zeszłym roku, na rzecz szkoły wpłynie 614,30 zł z funduszy pozyskanych z 1%. Serdecznie dziękujemy :)
W imieniu rady rodziców Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Przewodnicząca Rady Rodziców Monika Tomaszek
Szczegółowe informacje o działalności Fundacji Rodzice Szkole” znajdują się na stronach internetowych: www.rodziceszkole.edu.pl i www.radyrodzicow.pl
Wygrać siebie, jakie to ważne!
Dnia 9 marca 2020r. uczniowie klas V-VIII dzięki współpracy z Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni, wzięli udział w spektaklu wychowawczo- profilaktycznym pt. „Wygrać siebie” zaprezentowanym przez Teatr Kurtyna z Krakowa. Przedstawienie dotyczyło wielu istotnych tematów takich jak: relacje z rówieśnikami i rodzicami, poczucie odrzucenia, presja otoczenia, depresja i wynikające z niej myśli samobójcze.
Poniżanie, zastraszanie, wykluczenie wpływa na głównego bohatera. Chłopak zaczyna się izolować, zamykając się w sobie. Ma wrażenie, że jest gorszy od innych. Z powodu złego traktowania przez rówieśników czuje się odrzucony i niezrozumiany, popada w depresję. Długotrwały stres wzmaga napięcie, z którym nie potrafi sobie poradzić. Zaczyna okaleczać swoje ciało, aby choć na chwilę poczuć ulgę. Według niego to jedyny sposób, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami. Nikt, oprócz jednego z kolegów, nie zauważa problemu, ponieważ główny bohater na zewnątrz nie daje poznać tego, jaki wewnątrz jego serca rozgrywa się dramat. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie on może mieć problemy, które wpływają na jego funkcjonowanie w środowisku rówieśniczym. Problemy chłopaka pogłębia sytuacja rodzinna – rozwód rodziców. Czy chłopak podjął walkę o swoje życie pomimo wszystko, a rodzice pod wpływem tragedii swego dziecka, otrząsnęli się i zmienili swoje dotychczasowe życie? Na te i inne pytania odpowiedziała uczniom fabuła spektaklu traktująca o bardzo ważnych i trudnych zarazem sprawach dotyczących relacji z rówieśnikami i rodzicami we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że ta niekonwencjonalna lekcja pozostanie w sercach i umysłach naszych wychowanków i będzie drogowskazem, jak żyć z innymi.
12
Na przeciw wymogom Rynku pracy - Targi INNOFORM Bydgoszcz 2020
W miniony czwartek (5 marca 2020r.) uczniowie klasy ósmej wraz z pedagogiem szkolnym w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili bydgoskie Targi INNOFORM.
Podczas spotkania z przedstawicielami Bydgoskiego Klastra Przemysłowego mieli możliwość zapoznanie się z jego działalnością, zapotrzebowaniem na pracowników i oczekiwaniami pracodawców z naszego regionu. Mieli również okazję zobaczyć na czym polega praca przy użyciu niektórych maszyn związanych z przetwórstwem oraz uzyskać informację jakie należy posiadać kwalifikacje, aby ową pracę wykonywać. Jesteśmy przekonani, że wyjazd był nie tylko pouczający, ale również stanie się jednym z drogowskazów na trudnej drodze wyboru dalszego kształcenia.
W tym miejscu życzymy naszym uczniom, aby obrali ścieżkę dla siebie jak najbardziej korzystną. Ścieżkę, która sprawi, że będą wykonywać zawód, który jest ich zawodem wymarzonym.
Dbamy o higienę!
Dbanie o higienę to bardzo ważna sprawa. Przypominamy zatem jak właściwie dbać o swoje ciało, by uniknąć różnego rodzaju chorób.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest higiena rąk! A jak je myć poprawnie? Oto kilka wskazówek:
Pamiętajmy również o regularnej kontroli stanu czystości naszych głów.
Niech towarzyszy nam każdego dnia powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”!
Konkurs "Święci i błogosławieni z Włoch"
Na początku grudnia 2019r. został ogłoszony Diecezjalny Konkurs "Święci i błogosławieni z Włoch". Przedmiotem konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat jednego świętego lub błogosławionego z Włoch.
Miło nam poinformować, iż uczeń klasy VI Błażej Świtniewski zdobył w konkursie II miejsce (za prezentację o Św. Franciszku z Asyżu). Błażejowi serdecznie gratulujemy!
Święto Żołnierzy Niezłomnych!
2 marca 2020r. uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
To święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Szkolne obchody tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się od spotkania w klasach z panią Marią Kowalską, członkiem Młodzieżowej Organizacji Niepodległościowej „Powrót” z Kcyni oraz z panem Marcinem Lisieckim, nauczycielem historii, który jest autorem publikacji na temat tej organizacji.
Najpierw Pan Marcin, krótko wprowadził nas w tematykę Żołnierzy Niezłomnych, a następnie nasz wyjątkowy Gość, pani Maria opowiedziała nam o tym, jak mając tylko 16 lat zaangażowała się w walkę o niepodległą Polskę. Jej zadaniem było pisanie ulotek i rozwieszanie w różnych miejscach naszej okolicy. Zawarte w nich teksty krytykowały ustrój, który w naszym kraju wprowadzili sowieci po II Wojnie Światowej. Pani Kowalska wraz z innymi członkami organizacji utworzonej w 1949 roku nie godziła się na taką Polskę. Młodzi dawali temu wyraz w niewinny byśmy dzisiaj powiedzieli sposób, ale za tę działalność skazywani byli na długie lata więzienia. Nasza bohaterka została skazana na 7 lat. Aresztowano ją w nocy i jak bandytę długo przesłuchiwano zanim zapadł wyrok. Pani Maria opowiedział nam o tym trudnym doświadczeniu więzienia, o ciężkiej pracy, głodzie, tęsknocie za rodziną i przyjaźniach, które się tam zrodziły. Tym co nas urzekło w naszym gościu to niesamowita skromność oraz to, że niczego nie żałuje i nie ma do nikogo żalu. Nasz gość dał nam nie tyko piękną lekcję historii, ale także lekcję wychowawczą. Jest obecnie emerytowaną nauczycielką języka polskiego i jak prawdziwy pedagog zachęcała nas do zdobywania wykształcenia, byśmy w przyszłości wykonywali zawód, który pokochamy. Jej udało się to w bardzo trudnych warunkach i pomimo różnych przeciwności. My możemy to zrobić jeśli tylko będziemy chcieli się uczyć. Dzięki takim ludziom jak pani Kowalska żyjemy w wolnym kraju.
Po spotkaniu z naszymi gośćmi rozpoczął się Apel upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku poświęciliśmy go młodej dziewczynie, sanitariuszce i łączniczce – Danucie Siedzikównie, pseudonim Inka, która służyła pod dowództwem majora Zygmunta Szyndzielarza „Łupaszki”. Podobnie jak nasz gość, Inka była młoda i pragnęła wolnej Polski ale niestety mając niespełna 18 lat została skazana na karę śmierci.
Nasz program artystyczny przeplatany scenkami z przesłuchań Inki, wzruszającą muzyką, pieśniami patriotycznymi, filmami i wierszami w wykonaniu uczniów naszej szkoły przybliżył wszystkim zgromadzonym historię tej bohaterki. Oto jeden z wierszy:
Gdy poznawałam Twą historię przechodziły mnie ciarki,
łzy do oczu napływały czytając kolejne kartki
teraz gdy mówię ten wiersz, mocno bije me serce
chociaż tyle mogę zrobić, to dla Ciebie w podzięce
Wolałaś zginąć, niż zdradzić i przeżyć
wolałaś oddać życie za Wyklętych Żołnierzy
choć robiono z Was bandytów, prawda zwyciężyła
komunistyczna propaganda ludziom umysłów nie przyćmiła
przypomnę Twoje słowa jeszcze nieraz
zawsze gdy mówić będę o Bohaterach:
"Jest mi smutno, że muszę umierać.
Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba!"
Na zakończenie odśpiewaliśmy wszyscy „Modlitwę obozową”, pieśń która powstała w 1939 roku w obozie dla internowanych w Rumunii i stała się hymnem – modlitwą Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.
Apel został przygotowany pod okiem pani Aleksandry Kubackiej, Marii Kamińskiej i Anny Ososko.
Po apelu zostały rozdane nagrody w II szkolnym konkursie plastycznym o Żołnierzach Niezłomnych
Oto wyniki konkursu:
Kategoria - klasy IV - VI
Oskar Wierzchosławski I miejsce
Karolina Adamczewska II miejsce
Tomasz Szymkowiak III miejsce
Hubert Kiliński Wyróżnienie
Wiktoria Jacek Wyróżnienie
Natalia Pawlak Wyróżnienie
Danuta Rak Wyróżnienie
Kategoria – klasy VII - VIII
Karolina Wierzchosławska I miejsce
Katarzyna Bachnicka II miejsce
Emilia Łyszczarz III miejsce
Anna Marszałek III miejsce
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast wyróżnione osoby otrzymały nagrody ufundowane przez sponsora, któremu bardzo dziękujemy.
20
Konkurs na „Najpiękniejszy zeszyt” rozstrzygnięty!
Celem konkursu, który trwał 4 miesiące było zachęcenie uczniów do starannego i estetycznego prowadzenia zeszytów, dbałości o poprawny kształt liter i pracy nad kształtowaniem własnego charakteru pisma. W konkursie brali udział uczniowie klas I-III. Wszystkie zeszyty były bardzo ładne, staranne i kolorowe, dlatego bardzo trudno było wybrać ten NAJ! Po dokładnej obserwacji zeszytów wyłoniono zwycięzców. Otrzymali oni dyplomy i nagrody rzeczowe.
I miejsce: Maja Michalak, Lena Nowak, Paulina Kubalewska, Lena Osial
II miejsce: Anna Szymkowiak, Zofia Jachim, Wiktoria Sądel, Tosia Nowaczewska
III miejsce: Lena Ślężak, Martyna Jacek, Julia Pilas, Aleksandra Maćkowiak, Lena Karmowska
Gratulujemy !
Wyjazd na Musical "Cudowna Lampa Aladyna"
Potrzeć cudowną lampę i wszystko mieć na zawołanie! Któż z nas choć raz o tym nie marzył? Któż nie podjąłby wszelkich koniecznych wysiłków, aby tę lampę zdobyć?
Dnia 19 II 2020r. uczniowie klas I-III pojechali do Multikina do Bydgoszczy. Tam Teatr Muzyczny „Forte” przygotował i przedstawił im musical profilaktyczny pt. „Cudowna lampa Aladyna” - opowieść pełną ciepła, pogody i magii. Opowieść o spełniających się marzeniach tym, którzy na to zasługują i tym, którzy, by je spełniać, podejmują wysiłek. Ci zaś, którzy wybierają drogę na skróty, kłamstwo i fałsz, kończą marnie, podobnie jak jeden z bohaterów widowiska. Dzieci miały możliwość wysłuchania wspaniałych piosenek, przebywania w niezwykle barwnej scenografii średniowiecznego Bagdadu oraz zachwycić się Dżinem wyłaniającym się z cudownej, magicznej lampy.
Przygotowany musical profilaktyczny to fajna alternatywą dla tradycyjnej ,,lekcji wychowawczej’’. Dzieci podczas występu otrzymały bowiem informację , aby nie ufać obcym, słuchać rodziców, nie oddalać się od domu bez wiedzy opiekunów i najważniejsze, aby spełniały swoje marzenia. Mamy nadzieję, że te przesłania na długo zostaną im w pamięci.
Szkolne Walentynki
W piątek, 14 lutego 2020r., w dniu świętego Walentego obchodziliśmy w szkole Walentynki. Z tej okazji uczniowie mogli skorzystać z poczty walentynkowej. Przygotowana przez Samorząd Uczniowski skrzynka walentynkowa wypełniona była po brzegi. Wielu uczniów otrzymało swoją walentynkę!
Tego dnia również uczniowie klas IV-VI wyjechali do kina w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”na film o miłości, niewyczerpanej miłości między rodzicami i dziećmi pod tytułem „Kocham Cię mamo”. Mamy nadzieję, że nawet po dniu świętego Walentego zdolni będziemy do okazywania tego uczucia innym.
Gdzie po szkole podstawowej?
Chcąc ułatwić uczniom z klasy VIII odpowiedź na to pytanie, p. Pedagog zorganizowała dla nich w minionym tygodniu spotkanie z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Podczas zajęć uczniowie mogli nie tylko zadawać nurtujące ich pytania, poznać plusy i minusy wszystkich typów szkół, ale przede wszystkim zbadać swoje predyspozycje i rozpocząć poważne dywagacje na temat własnej przyszłości edukacyjnej. Mamy nadzieję, że spotkanie przyniesie oczekiwane owoce.
Bal Karnawałowy 2020!
Jak co roku, przy współudziale Rady Rodziców odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. Już od samego rana na korytarzu szkolnym dało się zauważyć uczniów przebranych za postacie z bajek, co wprawiało nas w dobry nastrój. Pełnię szczęścia osiągnęli jednak wszyscy, gdy rozbrzmiały pierwsze takty muzyki. Bez wahania, najpierw młodsi a następnie starsi uczniowie ruszyli na parkiet. Zabawa była przednia a na twarzach naszych wychowanków pojawił się uśmiech. Zdolności taneczne uczniów zaś nas, nauczycieli wprawiały w zachwyt. Szkoda, że karnawał dobiega końca, a na kolejny bal będzie trzeba czekać cały rok :(
Doznania, które dane było przeżyć uczniom podczas tegorocznego balu na długo zostaną w ich pamięci i dodadzą siły na czas oczekiwania na kolejny Karnawał i wytężoną pracę w II semestrze.
A potwierdzeniem tego niech będą niepowtarzalne zdjęcia wykonane podczas zabawy, które najlepiej oddają panującą podczas balu atmosferę!
40
Uwaga! Zmiany w planie lekcji!
Poniżej znajduje się link do nowego planu lekcji, obowiązującego od 10 lutego b.r. Niewielkie zmiany w planie dotyczą przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie". W planie został również umieszczony projekt "Wyższa klasa". Prosimy o zapoznanie się ze zmianami.
Wyjazd na lodowisko do Nakła n/Not.
Tradycją naszej szkoły jest spędzenie pierwszego dnia ferii zimowych na lodowisku. Tak było oczywiście i w tym roku!
27 stycznia 2020r. ponad 60-osobowa grupa naszych uczniów pod opieką pań: Aleksandry Kubackiej, Anny Ososko, Marii Kamińskiej, Elżbiety Harmaczyńskiej i Izabeli Świtniewskiej udała się do Nakła nad Notecią, by spędzić 2 godziny na lodowisku.
Nowicjusze rozpoczynali swoją przygodę z łyżwami, posiłkując się pingwinkami, a stali bywalcy doskonalili swoje umiejętności. Wszystkim szło bardzo dobrze.
Jak zawsze nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy!
3
Zebrania klasowe
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców uczniów naszej szkoły na spotkania z wychowawcami klas.
Harmonogram spotkań z rodzicami 23.01.2020 r. (czwartek)
Klasy 0a, 0b - spotkania odbędą się po feriach zimowych
Klasy I - IV - godzina 17:15 (klasa III zebranie odbędzie się w innym terminie - nauczyciel nauczyciel nieobecny)
Klasy V - VIII - godzina 18:00
około godziny 18:30 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców sala nr 9
Serdecznie zapraszamy - Dyrektor szkoły, wychowawcy oraz przewodniczący Rady Rodziców.
Przedszkolaki w kinie!
22 stycznia 2020r. przedszkolaki pojechały do kina do Wągrowca na bajkę "Futrzaki ruszają na ratunek", w ramach projektu Kultura dla Malucha. Tym razem poznały kota Maksia, który marzył o karierze muzycznej i wielkiej sławie. Natura poskąpiła mu jednak talentu, a nieustanne ćwiczenie śpiewu pozbawiło go dachu nad głową. Wyrzucony przez swego pana, znajduje schronienie na leśnej wyspie u Bobo, bobra, który najbardziej na świecie ceni sobie ciszę i spokój. Wspólne mieszkanie jest uciążliwe dla obu futrzaków, szczególnie tak od siebie różnych. Jednak gdy staną w obliczu nieziemskiej katastrofy, ruszą na ratunek innym zwierzętom i przekonają się, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń i pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu!
Dzień 21 stycznia 2020r. był wyjątkowym dniem dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. W tym dniu bowiem najmłodsi uczniowie mogli wyrazić wdzięczność i miłość swoim babciom i dziadkom. Nasi kochani seniorzy zostali zaproszeni do świetlicy wiejskiej w Górkach Zagajnych, dzięki uprzejmości pana sołtysa Łukasza Jachima. Gdy wszyscy już przybyli, pan dyrektor Rafał Leśniarek przywitał gości, złożył wszystkim serdeczne życzenia z okazji ich święta a przedszkolaki rozpoczęły przygotowany na tę okazję program artystyczny. Były wiersze, piosenki i tańce. Na zakończenie dzieci obdarowały swoje babcie i dziadków przygotowanymi laurkami i prezentami. Występy dzieci każdorazowo zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku, przygotowanymi przez mamy dzieci. Spotkanie przebiegało w serdecznej i rodzinnej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi dziadkami.
Żyjcie nam 100 lat, słońce niech Wam świeci
Na co dzień i od święta,
tego Wam życzą kochające wnuczęta !!!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej imprezy i tym, na których zawsze możemy polegać. A także podziękowania dla pana sołtysa Łukasza Jachima za udostępnienie sali wiejskiej na naszą uroczystość.
Archiwum Aktualności