• Historia

        • Powołanie szkoły w Dziewierzewie datuje się na rok 1840. Założycielem ówczesnej Szkoły Elementarnej w Dziewierzewie był Starosta Mateusz Moszczyński właściciel Dziewierzewa. Dostępne dokumenty mówią o kwocie 400 talarów jako o kosztach utworzenia szkoły. Budynek szkolny mieścił się wtedy na ulicy Żurawskiej. W szkole były tylko 2 pomieszczenia z tego 1 - to klasa, a 2 - to mieszkanie dla nauczyciela. Budynek był gliniany, ale stoi do dnia dzisiejszego (u Pana Żędkowskiego). Do obwodu szkoły należały wsie: Dziewierzewo, Graboszewo, Włodzimierzewo, Rusiec, Miastowice i Żarczyn. Dwie ostatnie miejscowości w późniejszym czasie odłączyły się i funkcjonowały w nich odrębne szkoły. Do 1899 roku w dziewierzewskiej szkole uczyli się wspólnie Ewangelicy i Polacy. Po 1899r. w Dziewierzewie wybudowano szkołę ewangelicką (tzw. obecnie mała szkoła), a w 1912 r. w ciągu 6 miesięcy wybudowano szkołę dla Polaków w Ruścu. Powszechna Szkoła Katolicka w Dziewierzewie funkcjonowała do 1937 roku w Ruścu. W tym właśnie roku dzięki staraniom grupy mieszkańców Dziewierzewa szkołę ewangelicką przeniesiono do Ruśca, a polską do Dziewierzewa. Za te działania część inicjatorów zginęła zaraz po wybuchu II Wojny Światowej. Historia szkoły w Dziewierzewie, która początkowo spisywana była w języku niemieckim, a od 1919r w języku polskim przeplata się z historią naszej Ojczyzny, i tak np. w styczniu 1919r. w szkole mieli swą bazę powstańcy i wojsko. W zapisach z tego roku można również przeczytać, że od stycznia do kwietnia zajęcia w szkole były odwołane z powodu braku opału. Kiedy w kwietniu podjęto naukę czytania, realizowano ją na księgach „Historii Świętej” z powodu braku podręczników. Liczba uczniów w szkole systematycznie rosła w roku szkolnym 1930/31 było ich 93, 1938/39 -173, 1946 -238 uczniów. Początkowo była to szkoła 4,5 klasowa, później 6,7, a w końcu 8-klasowa. W latach 30 i późniejszych w szkole prowadzono kursy wieczorowe dla dorosłych i młodzieży. Na kursach zajęcia prowadzili nie tylko nauczyciele, ale np. zajęcia z rolnictwa prowadziła m.in. hrabina Dzieduszycka.

          Jak podaje kronika szkolna 1.09.1939r. podobnie jak w całej Polsce nie rozpoczął się nowy rok szkolny, z powodu wybuchu wojny szkoła została objęta nakazem ewakuacyjnym. Nauczyciele po krótkiej ucieczce i tułaczce pod koniec września powrócili do Dziewierzewa. Szkoła jak to zapisano wtedy w kronice „była ta sama, ale już nie polska” W październiku 39 r. na konferencji w Żninie niemiecki starosta żniński przypisał nauczycielstwu polskiemu winę za wypadki wojenne, rozwiązał stosunek służbowy i nałożył na nauczycieli areszt domowy.

          Niemcy opuścili Dziewierzewo 27 stycznia 1945r., a już 1 lutego uruchomiono polską szkołę. Zapisało się do niej 81 uczniów, a 1 maja było ich już 180. Uruchomiono wtedy pierwszą z izb lekcyjnych w budynku po plebani ewangelickiej (tzw. duża szkoła).

          Najnowsza historia to zlikwidowane szkoły w Miastowicach, Żarczynie, Górkach Zagajnych i przyłączenie tych wsi do obwodu szkoły w Dziewierzewie, reforma oświaty w 1999r. i utworzenie Zespołu Szkół, a w końcu powołanie oddzielnych placówek w postaci Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dziewierzewie. Bliska historia to również chwile radości, w 1998r., kiedy to zostaje oddany do użytku łącznik, a w 1999r sala gimnastyczna.

          Historia naszej szkoły jest imponująca, bogata i ciekawa. Od 1 września 2006 r. ponownie powstaje Zespół Szkół.

           Wszyscy nasi absolwenci kontynuują naukę w szkołach wyższego stopnia. Wielu z nich ukończyło studia wyższe i uzyskało tytuły naukowe.

          Nasi obecni uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, o czym świadczą liczne trofea. Poza tym możemy pochwalić się wspaniałymi, oddanymi szkole rodzicami. Ale tak było zawsze świadczy o tym zapis w kronice z roku 1937 poczyniony przez jednego z dyrektorów, a który dosłownie brzmi:

          „...ze strony miejscowego społeczeństwa zaznałem wiele serca, spotykałem się na każdym kroku ze współpracą tak, że dzieło wychowania i nauczania było realizowane ku ogólnemu zadowoleniu. Oczywiście nie obyło się bez pewnych małych zgrzytów, były to jednak wobec rezultatów pracy znikome przeszkody, zresztą pochodzące tylko od nielicznych jednostek”

           Obecnie do obwodu szkół należą wsie: Dziewierzewo, Miastowice, Górki Zagajne, Górki Dąbskie, i Żarczyn; dodatkowo do obwodu gimnazjum należały wsie: Włodzimierzewo, Żurawia, Palmierowo, Głogowiniec. Trafiają do nas również dzieci z Ruśca i Malic.

          1 września 2016r. Szkoła Podstawowa otrzymała Patrona - ppor. Marka Uleryka.

          Od roku szkolnego 2019/2020, po wprowadzeniu reformy oświaty, Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie jest szkołą ośmioklasową.