- Statut szkoły
- Program Wychowawczo-Profilaktyczny
- Programy nauczania SP
- Kalendarz roku szkolnego
- Kalendarz uroczystości
- Kalendarz szkolny do konca I półrocza
- Plan pracy Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka
- Regulamin dowozów szkolnych
- Regulamin przyznawania stypendium motywacyjnego
- Procedura organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Regulamin pocztu sztandarowego
- Procedura wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły
- Procedura kontaktów z rodzicami
- Procedura przedłużenia okresu nauki
- Procedura przydziału dzieci do grup przedszkolnych
- Druki do pobrania
Procedura organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej
PROCEDURA
UDZIELANIA I ORGANIZACJI
POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. PPOR. MARKA ULERYKA W DZIEWIERZEWIE
PODSTAWA PRAWNA:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1591);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1578);
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 10 marca 2023 r. poz. 900 z późn. zm.).
- Statut Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie.
Rozdział I
INFORMACJE OGÓLNE
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.
- Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno - pedagogiczną w szkole wynika z:
- z niepełnosprawności
- niedostosowania społecznego;
- zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
- zaburzeń zachowania lub emocji;
- szczególnych uzdolnień;
- specyficznych trudności w uczeniu się;
- deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
- choroby przewlekłej;
- sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
- niepowodzeń edukacyjnych;
- zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
- trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom.
- Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor placówki.
- Pomocy psychologiczno - pedagogicznej udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej, w szczególności psycholog, pedagog, logopeda, doradca zawodowy.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
- rodzicami uczniów;
- poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, zwanymi dalej „poradniami”;
- placówkami doskonalenia nauczycieli;
- innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;
- organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży. Warunki współpracy szkoły z ww. podmiotami uzgadnia dyrektor szkoły.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana z inicjatywy:
- ucznia
- rodziców ucznia;
- dyrektora;
- nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty prowadzącego zajęcia z dzieckiem
- pielęgniarki;
- pomocy nauczyciela;
- asystenta nauczyciela lub asystenta wychowawcy świetlicy;
- pracownika socjalnego;
- asystenta rodziny;
- kuratora sądowego;
- organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
- Potrzebę objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną rodzic, nauczyciel, wychowawca, specjalista, itd. zgłasza Dyrektorowi Szkoły przez złożenie wniosku (załącznik nr 1).
- W przypadku, gdy uczeń posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, obejmuje się go pomocą psychologicznopedagogiczną bez konieczności składania wniosku.
Rozdział II
FORMY UDZIELANEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ
- W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:
- klas terapeutycznych;
- zajęć rozwijających uzdolnienia;
- zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
- zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
- zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu;
- zindywidualizowanej ścieżki kształcenia;
- porad i konsultacji;
- warsztatów.
- W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
- Porady, konsultacje i warsztaty dla uczniów oraz ich rodziców/prawnych opiekunów prowadzą nauczyciele, wychowawcy i specjaliści.
- Dyrektor organizuje wspomaganie placówki w zakresie realizacji zadań dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegające na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Przeznaczenie zajęć oraz liczebność grup uczniów na poszczególnych zajęciach:
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, a tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5.
- Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne (dawniej zajęcia socjoterapeutyczne) organizuje się dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10, chyba, że zwiększenie liczby uczestników jest uzasadnione potrzebami uczniów.
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze organizuje się dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.
- Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się organizuje się dla uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się.
- Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problem w funkcjonowaniu w przedszkolu lub szkole oraz aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola i szkoły. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10.
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia specjalistyczne prowadzą nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć.
- Czas trwania zajęć: Godzina zajęć rozwijających uzdolnienia, zajęć rozwijających umiejętności uczenia się, zajęć dydaktyczno - wyrównawczych, zajęć specjalistycznych oraz zajęć związanych z wyborem kierunki kształcenia i zawodu trwa 45 minut ( dopuszcza się prowadzeniem tych zajęć w czasie dłuższym lub krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć, jeżeli uzasadnione to jest jego potrzebami.
- Udział ucznia w formach, o których mowa w pkt 1, jest możliwy po wyrażeniu zgody przez jego rodziców. Zgodę na objęcie ucznia daną formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzic wyraża poprzez podpis złożony na odpowiednim druku.
- O zakończeniu udzielania danej formy pomocy decyduje dyrektor szkoły. Podstawę podjęcia decyzji stanowi ocena efektywności działań dokonana przez nauczyciela prowadzącego dane zajęcia.
- O zakończeniu udzielania danej formy pomocy uczniowi dyrektor informuje jego rodziców (załącznik nr 9).
ROZDZIAŁ III
ZINDYWIDUALIZOWANA ŚCIEŻKA REALIZACJI OBOWIĄZKOWEGO ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO ORAZ ZINDYWIDUALIZOWANA ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA
- Zindywidualizowana ścieżka kształcenia, zwana dalej „zindywidualizowaną ścieżką”, jest organizowana dla uczniów, którzy mogą uczęszczać do szkoły, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.
- Zindywidualizowana ścieżka kształcenia obejmuje wszystkie zajęcia edukacyjne, które realizowane są:
- wspólnie z oddziałem szkolnym;
- indywidualnie z uczniem.
- Objęcie ucznia zindywidualizowaną ścieżką wymaga opinii publicznej poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie. Do wniosku o wydanie opinii, o której mowa w ust. 3, dołącza się dokumentację określającą:
- trudności w funkcjonowaniu ucznia w przedszkolu lub szkole;
- w przypadku ucznia obejmowanego zindywidualizowaną ścieżką ze względu na stan zdrowia – także wpływ przebiegu choroby na funkcjonowanie ucznia w szkole oraz ograniczenia w zakresie możliwości udziału ucznia w zajęciach edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym;
- w przypadku ucznia uczęszczającego do szkoły – także opinię nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, o funkcjonowaniu ucznia w szkole.
- Uczeń objęty zindywidualizowaną ścieżką realizuje w danej szkole programy nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, w szczególności potrzeb wynikających ze stanu zdrowia.
- Na wniosek rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły ustala, z uwzględnieniem opinii, o której mowa w ust. 3, tygodniowy wymiar godzin zajęć wychowania przedszkolnego lub zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem, uwzględniając konieczność realizacji przez ucznia podstawy programowej wychowania przedszkolnego i podstawy programowej kształcenia ogólnego.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem objętym zindywidualizowaną ścieżką podejmują działania ukierunkowane na poprawę funkcjonowania ucznia w szkole.
- Zindywidualizowanej ścieżki nie organizuje się dla:
- uczniów objętych kształceniem specjalnym;
- uczniów objętych indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym albo indywidualnym nauczaniem.
Rozdział IV
PROCEDURA ORGANIZACJI POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ
- Nauczyciele, wychowawcy lub specjaliści rozpoznają odpowiednio indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz indywidualne możliwości psychofizyczne uczniów, w tym ich zainteresowania i uzdolnienia.
- Do zadań nauczycieli, wychowawcy, wychowawców grup przedszkolnych i specjalistów należy:
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;
- określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów;
- rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu szkoły;
- podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi kompetencji oraz potencjału uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania;
- współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym.
- Nauczyciele, wychowawcy i specjaliści prowadzą w szczególności obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami mającą na celu rozpoznanie u uczniów:
- trudności w uczeniu się, w tym przypadku uczniów klas I – III szkoły podstawowej deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych oraz ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się, a także potencjału ucznia i jego zainteresowań;
- szczególnych uzdolnień;
- predyspozycji uczniów wpływających na wybór kierunku kształcenia.
- W przypadku stwierdzenia, że uczeń/dziecko ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychoruchowe wymaga objęcia pomocą psychologicznopedagogiczną, nauczyciel lub specjalista niezwłocznie udzielają uczniowi tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym wychowawcę.
- Wychowawca klasy informuje innych nauczycieli lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem, jeżeli stwierdzi taką potrzebę, oraz we współpracy z nauczycielami oraz specjalistami planuje i koordynuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną w ramach zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów oraz bieżącej pracy z uczniem.
- Wymiar godzin poszczególnych form oraz długość okresu udzielania uczniom pomocy psychologiczno - pedagogicznej ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę określoną w arkuszu organizacji szkoły odpowiednio liczbę godzin zajęć z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej oraz innych zajęć wspomagających proces kształcenia lub liczbę godzin zajęć prowadzonych przez nauczycieli.
- Wychowawca klasy oraz nauczyciele lub specjaliści, planując udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno - pedagogicznej, współpracują z rodzicami/prawnymi opiekunami ucznia oraz - w zależności od potrzeb - z innymi nauczycielami i specjalistami, prowadzącymi zajęcia z uczniem, poradnia itp. ( załącznik nr 2).
- W przypadku, gdy uczeń był objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną, wychowawca klasy i specjaliści udzielający uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej wspierają nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dostosowaniu sposobów i metod pracy do możliwości psychofizycznych ucznia.
- Nauczyciele i specjaliści udzielający pomocy psychologiczno - pedagogicznej uczniowi w formach, o których mowa w rozdziale II pkt 1, oceniają efektywność udzielonej pomocy i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia.
- W przypadku gdy uczeń był objęty pomocą psychologiczno - pedagogiczną w szkole, wychowawca klasy, planując udzielanie pomocy psychologiczno - pedagogicznej, uwzględnia wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia.
- W przypadku, gdy z wniosków, o których mowa w pkt 10 wynika, że mimo udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno pedagogicznej w szkole nie następuje poprawa funkcjonowania ucznia w szkole, dyrektor szkoły, za zgodą rodziców/prawnych opiekunów ucznia, występuje do publicznej poradni z wnioskiem o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia.
- Wniosek o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia, zawiera informacje o:
- rozpoznanych indywidualnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, możliwościach psychofizycznych ucznia oraz potencjale rozwojowym ucznia;
- występujących trudnościach w funkcjonowaniu ucznia w szkole lub szczególnych uzdolnieniach ucznia;
- działaniach podjętych przez nauczycieli i specjalistów w celu poprawy funkcjonowania ucznia w szkole, formach pomocy psychologicznopedagogicznej udzielanej uczniowi w szkole, okresie ich udzielania oraz efektach podjętych działań i udzielanej pomocy;
- wnioskach dotyczących dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia.
* Przepisy pkt 3-10 stosuje sie odpowiednio do uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinię poradni, z tym, że przy planowaniu udzielania uczniom pomocy psychologiczno - pedagogicznej uwzględnia się także zalecenia zawarte w orzeczeniach lub opiniach poradni psychologicznopedagogicznych.
- Nauczyciele, wychowawcy i specjaliści udzielający uczniom pomocy psychologiczno - pedagogicznej prowadzą dokumentację zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- O potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno - pedagogiczną wychowawca informuje rodziców/prawnych opiekunów ucznia.
- O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, dyrektor szkoły niezwłocznie informuje pisemnie rodziców/prawnych opiekunów ucznia ( załącznik nr 3) za pośrednictwem wychowawcy klasy.
ROZDZIAŁ V
ORGANIZACJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ DLA UCZNIA POSIADAJĄCEGO ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO
- Uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego:
- niepełnosprawności: niesłyszący, słabosłyszący, niewidomi, słabowidzący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zwani dalej "uczniami niepełnosprawnymi";
- niedostosowani społecznie, zwani dalej "uczniami niedostosowanymi społecznie";
- zagrożeni niedostosowaniem społecznym, zwani dalej " uczniami zagrożonymi niedostosowaniem społecznym";
- wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
- Szkoła zapewnia:
- realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
- warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne;
- zajęcia specjalistyczne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy - Prawo oświatowe, zwanej dalej " ustawą";
- inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne;
- integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi;
- przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.
- Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny ( załącznik nr 4 ) określa:
- zakres i sposób dostosowania wymagań edukacyjnych, o których mowa w art. 44b ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, z późn. zm. 2), do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z uczniem;
- integrowane działania nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, ukierunkowane na poprawę funkcjonowania ucznia, w tym – w zależności od potrzeb – na komunikowanie się ucznia z otoczeniem z użyciem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC), oraz wzmacnianie jego uczestnictwa w życiu szkolnym, w tym przypadku:
- ucznia niepełnosprawnego – działania o charakterze rewalidacyjnym,
- ucznia niedostosowanego społecznie – działania o charakterze resocjalizacyjnym
- ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym – działania o charakterze socjoterapeutycznym;
- formy i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy;
- działania wspierające rodziców ucznia – w zależności od potrzeb – zakres współdziałania z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi, innymi instytucjami oraz podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży;
- zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia, a także:
- w przypadku ucznia klasy VII i VIII szkoły podstawowej – zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego;
- zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu realizowane w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy;
- zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami ucznia w realizacji przez szkołę zadań wymienionych w pkt 5;
- w przypadku uczniów niepełnosprawnych – w zależności od potrzeb – rodzaj i sposób dostosowania warunków organizacji kształcenia do rodzaju niepełnosprawności ucznia, w tym w zakresie wykorzystywania technologii wspomagających to kształcenie;
- w zależności od indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia wskazanych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub wynikających z wielospecjalistycznych ocen – wybrane zajęcia edukacyjne, które są realizowane indywidualnie z uczniem lub w grupie liczącej do 5 uczniów.
- W ramach zajęć rewalidacyjnych w programie należy uwzględnić w szczególności rozwijanie umiejętności komunikacyjnych przez:
- naukę orientacji przestrzennej i poruszania się oraz naukę systemu Braill a lub innych alternatywnych metod komunikacji – w przypadku ucznia niewidomego;
- naukę języka migowego lub innych sposobów komunikowania się, w szczególności wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC) – w przypadku ucznia niepełnosprawnego z zaburzeniami mowy lub jej brakiem;
- zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne – w przypadku ucznia z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
- Zajęcia rewalidacyjne dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego organizowane są zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Zajęcia rewalidacyjne dla ucznia realizowane są w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Godzina zajęć rewalidacyjnych trwa 60 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć w czasie krótszym niż 60 minut, zachowując ustalony dla ucznia łączny czas tych zajęć.
- Program opracowuje zespół, który tworzą nauczyciele i specjaliści, prowadzący zajęcia z uczniem.
- Dla każdego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powołuje się osobny zespół, przy czym wychowawca, nauczyciel czy specjalista może być członkiem kilku zespołów.
- Zespół zostaje powołany niezwłocznie po otrzymaniu przez szkołę orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie lub do końca nauki w szkole podstawowej w sytuacji, gdy orzeczenie jest wydane na dalszy etap edukacji.
- Zespół opracowuje program po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia uwzględniając diagnozę i wnioski sformułowane na jej podstawie oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, we współpracy, w zależności od potrzeb, z poradnią psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnią specjalistyczną.
- Program opracowuje się na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż etap edukacyjny. Program opracowuje się w terminie:
- do dnia 30 września roku szkolnego, w którym uczeń rozpoczyna od początku roku szkolnego kształcenie w szkole podstawowej, albo
- 30 dni od dnia złożenia w szkole podstawowej orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Pracę zespołu koordynuje wychowawca oddziału, do którego uczęszcza uczeń, albo nauczyciel lub specjalista, prowadzący zajęcia z uczniem, wyznaczony przez dyrektora szkoły.
- Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku szkolnym. Z każdego spotkania sporządzana jest notatka zespołu (załącznik nr 5).
- W spotkaniach zespołu mogą także uczestniczyć:
- na wniosek dyrektora szkoły – przedstawiciel poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, asystent lub pomoc nauczyciela;
- na wniosek rodziców/opiekunów prawnych ucznia lub za ich zgodą – inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.
- Zespół, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (załącznik nr 6), uwzględniając ocenę efektywności programu oraz w miarę potrzeb, dokonuje modyfikacji programu. Okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i modyfikacji programu dokonuje się, w zależności od potrzeb, we współpracy z poradnią psychologiczno – pedagogiczną, w tym z poradnią specjalistyczną, a także- za zgodą rodziców/opiekunów prawnych ucznia – z innymi podmiotami.
- Wielospecjalistyczne oceny uwzględniają w szczególności:
- indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia ucznia;
- w zależności od potrzeb, zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli, specjalistów, asystentów lub pomocy nauczyciela;
- przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu ucznia, w tym bariery i ograniczenia utrudniające funkcjonowanie i uczestnictwo ucznia w życiu szkolnym, a w przypadku ucznia realizującego wybrane zajęcia edukacyjne indywidualnie lub w grupie liczącej do 5 uczniów, zgodnie ze wskazaniem zawartym w programie – także napotykane trudności w zakresie włączenia ucznia w zajęcia realizowane wspólnie z oddziałem szkolnym oraz efekty działań podejmowanych w celu ich przezwyciężenia.
- Rodzice/opiekunowie prawni ucznia mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonywaniu wielospecjalistycznych ocen. Wychowawca zawiadamia pisemnie, w sposób przyjęty w danej szkole rodziców/opiekunów prawnych ucznia o terminie spotkania zespołu i możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu (załącznik nr 7).
- Rodzice ucznia otrzymują kopię: a) wielospecjalistycznych ocen; b) programu.
- Osoby biorące udział w spotkaniu zespołu są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na spotkaniu, które mogą naruszać dobra osobiste ucznia, jego rodziców/opiekunów prawnych, nauczycieli lub specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, a także innych osób uczestniczących w spotkaniu zespołu.
- W przypadku uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanych ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone, w szkole można zatrudnić dodatkowo:
- nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub
- asystenta nauczyciela lub osoby, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, prowadzących zajęcia w klasach I – III szkoły podstawowej, lub
- pomoc nauczyciela – z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Dyrektor szkoły, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez nauczycieli, o których mowa w pkt. 4 lub w których ci nauczyciele uczestniczą (załącznik nr 8 ).
- Specjaliści i pomoc nauczyciela realizują zadania wyznaczone przez dyrektora szkoły.
- Dyrektor szkoły powierza prowadzenie zajęć, o których mowa w § 5 pkt 4, nauczycielom lub specjalistom posiadającym kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności ucznia.
ROZDZIAŁ VI
ZADANIA NAUCZYCIELI I SPECJALISTÓW
- Zadania nauczycieli, wychowawców i specjalistów w szkole:
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;
- określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów
- rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu szkoły;
- podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi kompetencji oraz potencjału uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania;
- współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania uczniów, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu szkoły oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy funkcjonowania ucznia oraz planowania dalszych działań.
- Nauczyciele oraz specjaliści w szkole prowadzą w szczególności:
- obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami mającą na celu rozpoznanie u uczniów: - trudności w uczeniu się, w tym w przypadku uczniów klas I – III szkoły podstawowej deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych oraz ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się, a także potencjału ucznia i jego zainteresowań, - szczególnych uzdolnień,
- wspomaganie uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu w trakcie bieżącej pracy z uczniami.
- Zadania pedagoga i psychologa:
- Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.
- Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły.
- Udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
- Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
- Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.
- Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
- Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
- Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określania mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły;
- udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Zadania terapeuty pedagogicznego:
- Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się w celu rozpoznawania trudności oraz monitorowania efektów oddziaływań terapeutycznych.
- Rozpoznawanie przyczyn utrudniających uczniom aktywne i pełne uczestnictwo w życiu szkoły.
- Prowadzenie zajęć korekcyjno – kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym.
- Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających niepowodzeniom szkolnym, we współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów.
- Zadania logopedy:
- Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów.
- Prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla rodziców/opiekunów prawnych uczniów i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowanie ich zaburzeń.
- Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów.
- Zadania doradcy zawodowego:
- Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
- Gromadzenie, aktualizacja i udostępnienie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
- Prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów.
- Koordynowanie działalności informacyjno – doradczej prowadzonej przez szkołę.
- Współpraca z innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu.
- Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w:
- Rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły;
- Udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
ZAŁĄCZNIKI:
- Wniosek o objęcie ucznia pomocą psychologiczno – pedagogiczną.
- Karta pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Zgoda rodziców/ opiekunów prawnych na udział dziecka w zajęciach w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny.
- Protokół z posiedzenia zespołu ds. udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Wielospecjalistyczna ocena funkcjonowania ucznia.
- Zawiadomienie rodzica/opiekuna prawnego o posiedzeniu zespołu ds. udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Zawiadomienie rodzica/opiekuna prawnego ucznia o proponowanych formach pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Informacja o zakończeniu udzielania uczniowi pomocy psychologicznopedagogicznej.
- Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Lista osób objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w klasie/szkole.
- Oświadczam, o zapoznaniu się z treścią opinii.
Wprowadzono zarządzeniem Nr 26/2024 dyrektora szkoły w dniu 4 kwietnia 2024r.
Wniosek o objęcie ucznia pomocą psychologiczno – pedagogiczną.
Załącznik 1
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Dziewierzewo, dnia ………………………..
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
WNIOSEK
Wnioskuję o objęcie ucz. ………………………….…………………………………………… klasy………............................. pomocą psychologiczno – pedagogiczną w formie ……………………………………………....................................................................................…………......................................................................................…………………………………………………...........................................................................................................................
Uzasadnienie oraz dotychczas podejmowane działania w zakresie wsparcia ucznia: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………....................................................................................................…………………………………
……….………….…………………..……
(data i czytelny podpis wnioskodawcy)
Załącznik 2
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Karta pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
…………………………………………………………………………………………………..
imię i nazwisko ucznia klasa rok szkolny
Podstawa objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną (nazwa dokumentu, numer, data, przez kogo wydany, przyczyna objęcia ucznia pomocą) ..…………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………
CZĘŚĆ I
Indywidualne potrzeby i możliwości ucznia (informacje z opinii PPP oraz wychowawcy klasy, nauczycieli uczących, specjalistów, informacje od rodziców / opiekunów).
MOCNE STRONY (Umiejętności, uzdolnienia, zainteresowania, predyspozycje)
SŁABE STRONY (trudności, przyczyny niepowodzeń)
FORMY I SPOSOBY POMOCY PSYCHOLOGICZNOPEDAGOGICZNEJ. (np.: zajęcia, porady, konsultacje)
DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH WYNIKACJĄCYCH Z PROGRAMU NAUCZANIA DO INDYWIWDUALNYCH POTRZEB ROZWOJOWYCG I EDUKACYJNYCH, ORAZ MOŻLIWOŚCI PSYCHOFIZYCZNYCH UCZNIA WEDŁUG OPINII PPP I NAUCZYCIELI UCZĄCYCH
………………………………………… …………………………………………
Data i podpis wychowawcy klasy Data i podpis dyrektora szkoły
……………………………………
Data i podpis rodzica/opiekuna prawnego
Potwierdzam zapoznanie się z Kartą Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej ucznia
Przedmiot
Nazwisko i imię nauczyciela uczącego
Data
Podpis nauczyciela
KARTA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ UCZNIA ……………………………………………………………………………………………..
imię i nazwisko ucznia klasa rok szkolny
CZĘŚĆ II
Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wnioski i zalecenia dotyczące dalszej pracy, mającej na celu poprawę funkcjonowania ucznia.
Klasa
Data
Analiza i ocena efektywności działań oraz wnioski do dalszej pracy
Podpisy nauczycielI
Zgoda rodziców na wystąpienie z wnioskiem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Załącznik 3
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Wyrażam zgodę na wystąpienie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej z wnioskiem o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu mojego dziecka ……………………………………………..….…., ur. ……………….………………….…….
w………………………………………………………… zamieszkałego w .……….…………
…………………………………………………………….ucznia klasy………………………..
…………………….…………………
data i podpis rodzica/opiekuna prawnego
Załącznik 4
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Arkusz indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego w kontekście nowych regulacji prawnych –
INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNY
dla …………………………………………………………………………………………………
ucznia realizującego podstawę programową kształcenia ogólnego
(dotyczy uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera)
Data posiedzenia zespołu nauczycieli i specjalistów w celu opracowania IPET: …..……………………..……
Lp.
Informacje dodatkowe
1
Numer orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
2
Nazwa poradni psychologiczno-pedagogicznej, która wydała orzeczenie
3
Orzeczenie wydano z uwagi na:
4
Okres, na jaki wydano orzeczenie:
Obszary warunkujące rozwój dziecka* wyłonione w wyniku wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia
Co rozwijamy?
Co usprawniamy?
Co utrwalamy?
sprawność fizyczna (mała i duża motoryka)
przetwarzanie zmysłowe i integracja sensoryczna
umiejętności komunikacyjne
procesy poznawcze (uwaga, spostrzeganie, pamięć, myślenie)
techniki szkolne (czytanie, pisanie, liczenie), wiadomości i umiejętności szkolne
zainteresowania i uzdolnienia
umiejętności społeczne
(kontakty/relacje z innymi, przestrzeganie ustalonych zasad)
postawa/zachowanie/
samoocena
kontrola emocji
motywacja do różnych działań i podejmowanie działań prospołecznych
funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły, placówki
Co rozwijamy?
Co usprawniamy?
Co niwelujemy?
*uszczegółowione zgodnie z potrzebami
1. ZAKRES I SPOSÓB DOSTOSOWANIA PROGRAMU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO LUB WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH (wytyczne dotyczące dostosowania programu nauczania[1] do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia)
ZAKRES – co wymaga dostosowania?
- dostosowanie programu wychowania przedszkolnego* (adekwatnie do potrzeb i możliwości dziecka – we wskazanych obszarach);
- dostosowanie wymagań edukacyjnych – wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – (niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych).
SPOSÓB – jak dostosujemy?
- dostosowanie warunków edukacyjnych (w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem lub uczniem);
- dostosowanie sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.
* Nauczyciel powinien tak dobierać zadania, aby z jednej strony nie przerastały one możliwości dziecka/ucznia (nie uniemożliwiały osiągnięcia sukcesu), a z drugiej nie powodowały obniżenia motywacji do radzenia sobie z wyzwaniami (z powodu nadmiernej łatwości).
2. ZINTEGROWANE DZIAŁANIA NAUCZYCIELI / SPECJALISTÓW / WYCHOWAWCÓW GRUP WYCHOWAWCZYCH[2] prowadzących z uczniem zajęcia o charakterze rewalidacyjnym ukierunkowane na poprawę funkcjonowania dziecka/ucznia w tym – w zależności od potrzeb – ukierunkowane na poprawę komunikowania się dziecka/ucznia z otoczeniem, z użyciem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC), oraz wzmacnianie jego uczestnictwa w życiu przedszkolnym lub szkolnym.
Kierunek zintegrowanych oddziaływań
nauczycieli, specjalistów i wychowawców grup wychowawczych
(Nad czym pracujemy? Co chcemy osiągnąć?)
Zintegrowane działania
o charakterze rewalidacyjnym
(Co robimy, żeby osiągnąć cel?)
3. FORMY I OKRES UDZIELANIA UCZNIOWI POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi
Okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wymiar godzin
zajęcia rozwijające uzdolnienia (Wskazać, jakie.)
zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się*
zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze* (Wskazać, jakie.)
zajęcia specjalistyczne (Wskazać, jakie.):
korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, inne o charakterze terapeutycznym
zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu*
porady i konsultacje
warsztaty*
inne
* Nie dotyczy dziecka w wieku przedszkolnym
4. DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE RODZICÓW UCZNIA
(w razie potrzeby ZAKRES WSPÓŁDZIAŁANIA Z INSTYTUCJAMI)
Zakres wspierania
(wspólne ustalenia dotyczące tego, co robimy – dla ujednolicenia oddziaływań szkoła/dom)
Zaproponowana częstotliwość i forma udzielania wsparcia (porady, konsultacje, warsztaty, szkolenia, grupa wsparcia)
w rozwiązywaniu problemów wychowawczych (Wskazać konkretnie, jakich.)
w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych (Wskazać konkretnie, jakich.)
w rozwijaniu umiejętności wychowawczych rodziców (Wskazać konkretnie, jakich.)
5. ZAJĘCIA REWALIDACYJNE
(Wskazane jest zindywidualizowane podejście do realizacji form i programów zajęć rewalidacyjnych – z dostosowaniem do rodzaju niepełnosprawności dziecka/ucznia.)
Rodzaj zajęć rewalidacyjnych (nazwa)
Tygodniowy wymiar czasu zajęć
rozwijanie umiejętności komunikacyjnych przez naukę języka migowego lub innych sposobów komunikowania się, w szczególności wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC) – w przypadku dziecka lub ucznia niepełnosprawnego z zaburzeniami mowy lub jej brakiem
rozwijanie umiejętności komunikacyjnych przez naukę orientacji przestrzennej i poruszania się oraz naukę systemu Braille’a lub innych alternatywnych metod komunikacji – w przypadku dziecka lub ucznia niewidomego
zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne – w przypadku dziecka lub ucznia z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
zajęcia usprawniające funkcje poznawcze
zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej
zajęcia związane z usprawnianiem ruchowym
inne zajęcia związane z potrzebami tego ucznia
Rodzaj zajęć*
Sposób realizacji
zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego
* w przypadku ucznia klasy VII i VIII szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego i technikum
6. ZAKRES WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI / SPECJALISTÓW / WYCHOWAWCÓW GRUP WYCHOWAWCZYCH[3] Z RODZICAMI UCZNIA w realizacji przez przedszkole / szkołę / oddział / inną formę wychowania przedszkolnego / ośrodek zadań związanych z organizowaniem kształcenia specjalnego
Zadania szkoły
Zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami ucznia w realizacji zadań
realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego
zapewnienie warunków do nauki
zapewnienie zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
zapewnienie innych zajęć (odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne) w szczególności zajęć rewalidacyjnych
integracja ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi
przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym
7. RODZAJ I SPOSÓB DOSTOSOWANIA WARUNKÓW ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA DO RODZAJU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI UCZNIA, W TYM W ZAKRESIE WYKORZYSTANIA TECHNOLOGII WSPOMAGAJĄCYCH TO KSZTAŁCENIE (w zależności od potrzeb)*
*Wskazanie to dotyczy każdego rozwiązania, elementu wyposażenia czy produktu, które mogą być wykorzystane do zachowania lub poprawy możliwości funkcjonalnych dziecka lub ucznia – np. pomocnicze, adaptacyjne i rehabilitacyjne urządzenia osób niepełnosprawnych.
8. ZAJĘCIA EDUKACYJNE REALIZOWANE INDYWIDUALNIE Z UCZNIEM LUB W GRUPIE LICZĄCEJ DO 5 OSÓB (w zależności od indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia wskazanych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub wynikających z wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia)
Osoby uczestniczące w posiedzeniu zespołu: nauczyciele, specjaliści, wychowawcy grup wychowawczych, rodzice, dyrektor, osoby zaproszone przez dyrektora lub rodziców
Podpis
9. MODYFIKACJA IPET
Nr modyfikacji:
Data posiedzenia zespołu w celu określenia zakresu niezbędnej modyfikacji IPET:
Przyczyna modyfikacji IPET:
Zakres modyfikacji IPET:
Podpisy osób biorących udział w modyfikacji:
Załącznik 5
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA ZESPOŁU DS. UDZIELANIA I ORGANIZACJI
POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ.
W dniu ................................................... odbyło się posiedzenie zespołu dla dziecka ......................................................................................................................ucznia klasy:………
w składzie:
- ..................................................... - przewodniczący
- ......................................................
- ……………………………………
- …………………………………….
Rodzice ucznia – .......................................................................... zostali powiadomieni o terminie posiedzenia pismem/dziennik elektroniczny w dniu ................................................... i byli/nie byli obecni na posiedzeniu.
Podczas spotkania dokonano analizy następujących dokumentów:
- opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej
- orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej
- zaświadczenia lekarskiego
- opinii nauczyciela/wychowawcy
- innej, jakiej?...............................................................................
Ustalenia, w tym dotychczasowe formy wsparcie ucznia: ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... …………………………………………………………………………..
Proponowane formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Lp.
Forma wsparcia
Uzasadnienie formy wsparcia
Stanowisko rodziców: ……………………………………………………………………………………………….....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Uwagi: ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Podpis przewodniczącego zespołu:
........................................................
Podpis członków zespołu:
.....................................................
.....................................................
………………………………
Protokołował:....................................................................
Załącznik 6
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
ARKUSZ WIELOSPECJALISTYCZNEJ OCENY POZIOMU FUNKCJONOWANIA UCZNIA
………………………………………………………………….
okres podlegający ocenie: …………………..……………………………data sporządzenia oceny ……………………………………..……………..……..
indywidualne potrzeby rozwojowe dziecka/ucznia – wyniki diagnozy
indywidualne potrzeby edukacyjno-terapeutyczne dziecka/ucznia
uwarunkowania rozwojowe ucznia
czynniki wewnętrzne
planowany zakres i charakter wsparcia (wnioski do dalszej pracy)
mocne strony
/predyspozycje/
zainteresowania/
uzdolnienia
słabe strony
Co rozwijamy?
Co usprawniamy?
Co utrwalamy?
rozwój fizyczny
motoryka mała (sprawność rąk)
motoryka duża (ogólna sprawność fizyczna)
przetwarzanie zmysłowe (wzrok, słuch, czucie, węch, równowaga) i integracja sensoryczna
rozwój intelektualny
osiągnięcia edukacyjne
umiejętności komunikacyjne
procesy poznawcze (uwaga, spostrzeganie, myślenie, pamięć)
techniki szkolne
(czytanie, pisanie, liczenie), wiadomości i umiejętności szkolne
rozwój społeczno-emocjonalny
samodzielność
umiejętności społeczne kontakty/relacje
z rówieśnikami, dorosłymi
przestrzeganie ustalonych zasad, norm społecznych
postawa/zachowanie/
samoocena
współpraca w grupie
kontrola emocji:
radzenie sobie z emocjami, w tym w sytuacjach trudnych
motywacja do różnych działań
podejmowanie działań prospołecznych
przyczyny niepowodzeń edukacyjnych – wyniki diagnozy
planowany zakres i charakter wsparcia
mający na celu przezwyciężenie niepowodzeń
niepowodzenia edukacyjne rozpoznane u ucznia
czynniki środowiskowe –
kontekst edukacyjny
Co rozwijamy?
Co usprawniamy?
Co niwelujemy?
czynniki wspierające
bariery i ograniczenia
- ………………………….….
Co pomaga?
Co przeszkadza?
działania podejmowane w celu niwelowania przyczyn niepowodzeń edukacyjnych
wyniki – (efekty podejmowanych działań) i wnioski do pracy
wyniki – (efekty podejmowanych działań) i wnioski do pracy*
Co wymaga doskonalenia?
*dotyczy kolejnych ocen niezbędnych do modyfikacji IPET
Co się udało wyeliminować?
Co wymaga doskonalenia?
przyczyny trudności w funkcjonowaniu ucznia – wyniki diagnozy
planowany zakres i charakter wsparcia
mający na celu przezwyciężenie trudności
trudności związane z funkcjonowaniem ucznia
czynniki środowiskowe –
psychospołeczne uwarunkowania środowiska
Co rozwijamy?
Co usprawniamy?
Co niwelujemy?
czynniki wspierające
bariery i ograniczenia
- z funkcjonowaniem ucznia i z uczestnictwem ucznia w życiu przedszkola, szkoły, placówki
Co pomaga?
Co przeszkadza?
- z włączeniem ucznia w zajęcia realizowane wspólnie z oddziałem, klasą, grupą
działania podejmowane w celu niwelowania przyczyn trudności w funkcjonowaniu ucznia
wyniki – (efekty podejmowanych działań) i wnioski do pracy
wyniki – (efekty podejmowanych działań) i wnioski do pracy*
Co wymaga doskonalenia?
*dotyczy kolejnych ocen niezbędnych do modyfikacji IPET
Co się udało wyeliminować?
Co wymaga doskonalenia?
Zawiadomienie rodzica/opiekuna prawnego o posiedzeniu zespołu ds. udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej
Załącznik 7
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Sz.P. ………………………………………………
Informuję, że w dniu ……………………. roku o godzinie …………w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie w sali nr ………….. odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. pomocy psychologiczno- pedagogicznej w sprawie udzielenia wsparcia dla Państwa córki/syna ……………………..………………………………………. w roku szkolnym …………….…………………...
…………………………………..
podpis wychowawcy klasy
Załącznik 8
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Informacja dla rodziców w sprawie objęcia ucznia
pomocą psychologiczno – pedagogiczną
Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020, poz. 1280) Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie informuje o organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w roku szkolnym ………………………………..…. dla ucznia ………………………………………………………………...……… klasy ………………….
Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Wymiar godzin
Termin realizacji
Osoba prowadząca
Okres udzielania pomocy psych. – pe dag.
………………………………………………………
(podpis Dyrektora Szkoły)
Potwierdzam, że zapoznałam/em się z zaproponowanymi formami, okresem oraz wymiarem godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
…………………….…………………
data i podpis rodzica/opiekuna prawnego
Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody na objęcie pomocą mojego dziecka i jego udział w proponowanych przez szkołę zajęciach.
…………………….…………………
data i podpis rodzica/opiekuna prawnego
Załącznik 9
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Dziewierzewo, dnia ………………………..
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
OŚWIADCZENIE
Rezygnuję z udzielania mojemu dziecku, …………………………………………………. ucz. klasy…………… pomocy psychologiczno-pedagogiczną organizowanej przez Szkołę Podstawową im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie, w formie………………………...
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
……….………….…………………..……
(data i czytelny podpis rodzica)
Załącznik 10
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Imię i nazwisko ucznia ……………………………………...……..……. klasa………….…
Lp.
Formy pomocy
Ocena efektywności (osiągnięcia, mocne strony, analiza udzielonej pomocy, realizacja celów, ocena zasadności pomocy i wsparcia)
Podpis osoby prowadzącej zajęcia
Wnioski: ………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………… Zalecenia: ………………………………………………………………………………………..………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
.…………………………
data i podpis wychowawcy
Załącznik 11
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Rok szkolny ……………… klasa ……………
Lista osób objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w klasie/szkole.
Lp.
Imię i nazwisko ucznia
Powód udzielania pomocy (orzeczenie, opinia, inne, jakie?)
Formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej/ nauczyciel prowadzący
Data rozpoczęci/zakończenia
Załącznik 12
do Procedury organizowania i udzielania
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że zapoznałam/em się z treścią opinii wydanej przez …...………………….…………………………………………...……………………………….Nr …………………… dla ucznia ……………………………………………………………..
Zobowiązuję się stosować zalecenia w pracy z uczniem, dostosowując wymagania do jego indywidualnych możliwości i potrzeb rozwojowych.
Nauczany przedmiot
Imię i nazwisko nauczyciela
Data i podpis
[1] Art. 127 ust. 3. Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 59): „Uczniowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się odpowiednio program wychowania przedszkolnego i program nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla ucznia IPET uwzględniającego zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
[2] Dotyczy wychowawców grup wychowawczych zatrudnionych w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych
lub specjalnych ośrodkach wychowawczych.[3] Dotyczy wychowawców grup wychowawczych zatrudnionych w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych
lub specjalnych ośrodkach wychowawczych.