- Statut szkoły
- Program Wychowawczo-Profilaktyczny
- Programy nauczania SP
- Kalendarz roku szkolnego
- Kalendarz uroczystości
- Kalendarz szkolny do konca I półrocza
- Plan pracy Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka
- Regulamin dowozów szkolnych
- Regulamin przyznawania stypendium motywacyjnego
- Procedura organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Regulamin pocztu sztandarowego
- Procedura wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły
- Procedura kontaktów z rodzicami
- Procedura przedłużenia okresu nauki
- Procedura przydziału dzieci do grup przedszkolnych
- Druki do pobrania
Procedura kontaktów z rodzicami
Procedura kontaktów z rodzicami/opiekunami prawnymi
obowiązująca w Szkole Podstawowej
im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
- Cele ogólne
-
- Celem procedury jest wprowadzenie jednolitego systemu współpracy z rodzicami/ prawnymi
opiekunami w zakresie wzajemnej komunikacji dla szeroko pojętego dobra wychowanków.
-
- Odpowiednio zorganizowane i celowe współdziałanie szkoły i rodziny przynosi wiele korzyści. Sprzyja lepszemu poznaniu i rozumieniu uczniów przez nauczycieli i rodziców/opiekunów prawnych, uzgodnieniu właściwego podejścia wychowawczego, udzieleniu sobie wzajemnej pomocy oraz stwarzaniu właściwej atmosfery wychowawczej w szkole i w domu.
- Respektowanie przez szkołę i rodziców/opiekunów prawnych ustalonych zasad kontaktu ułatwia współpracę. Rodzice stają się partnerami w realizacji zadań szkoły, a nauczyciele i wychowawcy partnerami rodziców w nauczaniu i wychowaniu dzieci.
- Założenia ogólne
- Procedura dotyczy rodziców/ opiekunów prawnych, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, wychowawców świetlicy, dyrektora szkoły.
- Rodzic/opiekun prawny ma prawo do informacji na temat swojego dziecka.
- Informacje o uczniu przekazywać może wychowawca, nauczyciel przedmiotu, pedagog,
wychowawca świetlicy, dyrektor szkoły.
-
- Informacje przekazywane są w formie ustnej lub pisemnej, drogą elektroniczną, mailową lub telefoniczną.
- Miejscem kontaktów rodziców/opiekunów prawnych z nauczycielami, wychowawcami, pedagogiem, dyrekcją jest szkoła, a w uzasadnionych przypadkach - miejsce zamieszkania ucznia. Wyklucza się uzyskiwanie informacji o uczniu od wychowawcy, nauczycieli poza terenem szkoły (np. na ulicy, w sklepie itp.).
- Wszelkich informacji dotyczących ucznia udziela się wyłącznie jego rodzicom/ prawnym opiekunom. Udzielanie jakiejkolwiek informacji na temat ucznia innej osobie wymaga stosownego upoważnienia złożonego u wychowawcy klasy przez rodzica/opiekuna prawnego (zasada ta dotyczy również udziału w zebraniu).
- Rozmowa z rodzicem/opiekunem prawnym ma być nie tylko wymianą informacji, lecz także wspólnym ustaleniem strategii postępowania z dzieckiem.
- Rodzice/opiekunowie prawni mający zastrzeżenia do zachowania innego dziecka na terenie szkoły zobowiązani są przekazać swoje uwagi wyłącznie wychowawcy klasy, pedagogowi lub dyrekcji szkoły. Wyklucza się bezpośrednią interwencję rodzica w stosunku do tegoż dziecka.
- W przypadku zaistniałej sytuacji spornej każda ze stron zobowiązana jest do kulturalnego wyrażania swojej opinii. Każde naruszenie godności uczestników spotkania może być przekazywane odpowiednim służbom.
-
- Sytuacje konfliktowe mające miejsce poza terenem szkoły lub na zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez podmioty zewnętrzne należy wyjaśnić z osobami prowadzącymi zajęcia lub bezpośrednio z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
- Ze względu na bezpieczeństwo dzieci rodzice/opiekunowie prawni przebywający na terenie szkoły nie mogą zakłócać pracy szkoły, a w szczególności przebywać na korytarzach szkolnych w czasie trwania lekcji.
- Rodzice i nauczyciele w trosce o poziom kontaktów i współpracy przestrzegają powyższego
regulaminu.
- Zasady kontaktów bezpośrednich
- Kontakty bezpośrednie rodziców/opiekunów prawnych ze szkołą odbywają się w formie:
- zebrań ogólnych dyrekcji szkoły z rodzicami,
- zebrań ogólnych z zaproszonymi specjalistami,
- zebrań z wychowawcą klasy,
- spotkań indywidualnych z wychowawcą lub poszczególnymi nauczycielami przedmiotów
- Kontakty bezpośrednie rodziców/opiekunów prawnych ze szkołą odbywają się w formie:
z inicjatywy nauczyciela lub rodzica/opiekuna prawnego,
-
-
- spotkań z pedagogiem z inicjatywy pedagoga lub rodzica/opiekuna prawnego,
- spotkań rady rodziców z udziałem dyrektora szkoły,
- udziału rodziców/opiekunów prawnych w organizowanych przez klasę lub szkołę
-
imprezach, festynach, uroczystościach,
-
-
- innych spotkań wynikających z potrzeb rodziców i nauczycieli.
- Zebrania ogólne odbywają się według ustalonego harmonogramu, podanego rodzicom/ opiekunom prawnym na wrześniowym zebraniu.
- Informacje o terminie każdego zebrania zamieszczane są dodatkowo:
- na stronie internetowej szkoły
- w dzienniku elektronicznym przez wychowawców - co najmniej pięć dni przed zebraniem.
- Udział rodziców/opiekunów prawnych w zebraniach z wychowawcą jest obowiązkiem rodzica/opiekuna prawnego. W sytuacji, gdy rodzic/opiekun prawny z przyczyn od niego niezależnych nie może wziąć udziału w zebraniu, powinien wcześniej uprzedzić o tym fakcie wychowawcę i przyjść do szkoły na indywidualne spotkanie w terminie uzgodnionym przez obydwie strony – najpóźniej do dwóch tygodni od dnia, w którym odbyło się zebranie.
- W przypadku nieobecności rodzica/opiekuna prawnego na dwóch kolejnych zebraniach oraz braku jakiegokolwiek z nim kontaktu, wychowawca zawiadamia w formie pisemnej (załącznik nr 1 do Procedury) rodzica/opiekuna prawnego o konieczności spotkania w szkole.
- Jeżeli rodzic/opiekun prawny jest nieobecny na zebraniu, nauczyciel ani wychowawca klasy nie mają obowiązku dodatkowego zawiadamiania o ocenach poza określonym w szkole systemem dziennika elektronicznego. Nie dotyczy to przewidywanych rocznych ocen niedostatecznych lub przewidywanego nieklasyfikowania oraz przewidywanej negatywnej oceny rocznej zachowania.
- Na prośbę rodzica/opiekuna prawnego wychowawca lub pedagog udostępnia rodzicowi informacje dotyczące jego dziecka przetwarzane w dzienniku elektronicznym.
- W sytuacjach tego wymagających nauczyciel/wychowawca zaprasza rodzica/opiekuna prawnego na spotkanie indywidualne. Jeżeli rodzic/opiekun prawny dwukrotnie odmówi przybycia, zawiadomienie o konieczności przyjścia do szkoły wystosowane jest w formie pisemnej (załącznik nr 1 do Procedury). Jeśli rodzic nadal odmówi przybycia, sprawa zostaje potraktowana jako zaniedbanie i zostanie zgłoszona do odpowiednich instytucji.
-
-
- Miejscem kontaktów nauczycieli i rodziców/opiekunów prawnych na terenie szkoły mogą być sale lekcyjne, pokój nauczycielski, świetlica szkolna oraz gabinety - dyrektora, pedagoga, logopedy.
- Indywidualne rozmowy nie mogą zakłócać toku pracy dydaktyczno – wychowawczej nauczyciela (poza nagłymi sprawami). Nauczyciel nie udziela informacji rodzicom/opiekunom prawnym w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych oraz w trakcie pełnienia dyżurów międzylekcyjnych.
- Jeżeli rodzic/prawny opiekun wyrazi potrzebę indywidualnego kontaktu z wychowawcą lub nauczycielem, spotkanie planowane jest w terminie odpowiednim dla obydwu stron.
- W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo w zebraniach lub spotkaniach indywidualnych
mogą wziąć udział osoby trzecie, np. pedagog, specjalista czy dyrektor szkoły.
- Zasady kontaktów za pośrednictwem dziennika elektronicznego
- Przekazywanie informacji rodzicom/opiekunom prawnym w dzienniku elektronicznym ma na celu usprawnienie komunikacji oraz łatwy podgląd postępów w nauce swojego dziecka, informacji odnośnie zachowania dziecka, jak również kontrolę realizacji obowiązku szkolnego.
- Szkoła zapewnia rodzicowi/opiekunowi prawnemu dostęp do komputera z Internetem
po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
-
- Każdy rodzic/prawny opiekun po otrzymaniu loginu i hasła ma obowiązek niezwłocznie zarejestrować się na stronie portalu VULCAN i systematycznie odczytywać zamieszczane w dzienniku elektronicznym komunikaty.
- W dzienniku elektronicznym do przekazywania i wymiany informacji służą moduły:
WIADOMOŚCI, OGŁOSZENIA, TERMINARZ, UWAGI, OCENY, FREKWENCJA.
-
- Moduł WIADOMOŚCI (komunikator) służy do komunikacji i przekazywania informacji z możliwością informacji zwrotnej. Odczytanie informacji przez odbiorcę, zawartej w module WIADOMOŚCI, jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości treści komunikatu, co potwierdzone zostaje automatycznie odpowiednią adnotacją systemu przy wiadomości. Adnotację potwierdzającą odczytanie wiadomości w systemie uważa się za równoważną dostarczeniu jej do rodzica/prawnego opiekuna ucznia, jak również do wychowawcy, nauczyciela, dyrektora czy sekretariatu szkoły.
- Jeżeli wymaga tego komunikat wysłany przez dziennik elektroniczny, osoby zainteresowane (nauczyciel, wychowawca, pedagog, rodzic/prawny opiekun) zobowiązane są w ciągu trzech dni roboczych udzielić krótkiej informacji zwrotnej.
- W przypadku nieobecności w pracy nauczyciela/wychowawcy/pedagoga spowodowanej np.
chorobą, termin odpowiedzi może zostać wydłużony do momentu powrotu do pracy.
-
- Komunikator nie służy do wyrażania prywatnych opinii, stanowisk, czy też reprezentowania własnych poglądów.
- Informacje dotyczące zachowania ucznia mogą być wysyłane do rodzica/prawnego opiekuna za pomocą modułu UWAGI. Wiadomości oznaczone jako UWAGI są automatycznie dodawane do kartoteki danego ucznia z podaniem:
- daty wysłania uwagi,
- imienia i nazwiska nauczyciela wpisującego uwagę,
- adresata,
- treści uwagi,
- daty odczytana przez rodzica/prawnego opiekuna.
- Wychowawca klasy na życzenie rodzica/prawnego opiekuna może udostępnić papierowy wydruk, który jest przewidziany dla konta rodzica/prawnego opiekuna w systemie dziennika
elektronicznego.
-
- W razie nieobecności wychowawcy informację o ocenach i uwagach udostępnić może rodzicowi/prawnemu opiekunowi nauczyciel przedmiotu, pedagog lub dyrektor szkoły po zweryfikowaniu, czy osoba jest uprawniona, w sposób uniemożliwiający wgląd w dane innych uczniów.
- W przypadku braku dostępu do Internetu, a tym samym do dziennika elektronicznego, rodzic/prawny opiekun kontaktuje się z wychowawcą/nauczycielem bezpośrednio lub w inny ustalony wspólnie na początku roku szkolnego sposób.
- Wynikłe w czasie kontaktu sprawy trudne lub też wymagające udziału osób trzecich (nauczyciela przedmiotu, pedagoga, dyrektora szkoły) należy rozwiązać niezwłocznie. W celu sprawnego znalezienia rozwiązania osoby zainteresowane mogą zostać poproszone o bezpośredni kontakt.
- Zasady kontaktu mailowego, telefonicznego i SMS - owego
- Rodzice/opiekunowie prawni mogą komunikować się z wychowawcą, nauczycielem, pedagogiem, sekretarzem szkoły, wicedyrektorem lub dyrektorem za pomocą służbowych skrzynek mailowych w aplikacji Gmail.
- Jeżeli wymaga tego wiadomość przesłana w aplikacji Gmail osoby zainteresowane (nauczyciel, wychowawca, pedagog, rodzic/prawny opiekun) zobowiązane są w ciągu trzech dni roboczych udzielić krótkiej informacji zwrotnej.
- W przypadku nieobecności w pracy nauczyciela/wychowawcy/pedagoga spowodowanej np.
chorobą, termin odpowiedzi może zostać wydłużony do momentu powrotu do pracy.
-
- Aplikacja Gmail nie służy do wyrażania prywatnych opinii, stanowisk, czy też reprezentowania własnych poglądów.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania sposobu szybkiego i skutecznego kontaktu telefonicznego ze szkołą w sytuacjach nagłych (co najmniej dwa numery telefonów rodziców/osób zdeklarowanych do szybkiego odbioru dziecka w razie potrzeby) oraz zadbania, aby kontakt ten był skuteczny (poprzez systematyczne sprawdzanie połączeń telefonicznych w ciągu dnia).
- Telefoniczna informacja o nagłej potrzebie odebrania dziecka ze szkoły przekazana zostaje przez sekretarza szkoły lub wychowawcę z telefonu służbowego.
- Kontaktowanie się z nauczycielem poprzez jego prywatny numer telefonu odbywa się tylko i wyłącznie za zgodą nauczyciela, i na zasadach przez niego określonych.
- Zasady usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole oraz zwolnienia z zajęć szkolnych
- Jeśli rodzic/opiekun prawny wie, że dziecko będzie nieobecne w szkole dłużej niż trzy dni, zobowiązany jest powiadomić przez dziennik elektroniczny wychowawcę o przyczynie tejże nieobecności.
- Usprawiedliwianie nieobecności dziecka powinno nastąpić:
- do 14 dni po jego powrocie do szkoły,
- w formie pisemnej lub drogą elektroniczną poprzez komunikator.
- Zwolnienie ucznia z zajęć szkolnych możliwe jest tylko pod warunkiem pisemnego oświadczenia rodzica/opiekuna prawnego lub osobistego odebrania dziecka ze szkoły. Każde wyjście ucznia ze szkoły bez spełnienia powyższych warunków będzie uznane za ucieczkę.
- Wszelka korespondencja dotycząca usprawiedliwienia nieobecności dziecka na zajęciach, prowadzona jest w formie pisemnej lub drogą elektroniczną.
- Kolejność zgłaszania przez rodzica/opiekuna prawnego spraw różnych
W przypadku uzasadnionej potrzeby wszelkie sprawy dotyczące pracy szkoły, ocen, zachowania, stanu zdrowia dziecka itp. rodzice/prawni opiekunowie kierują w następującej kolejności do:
- wychowawcy klasy,
- nauczyciela przedmiotu, wychowawcy świetlicy,
- pedagoga,
- sekretariatu szkoły (nr telefonu 52 384 10 15),
a w wyjątkowych przypadkach, po przebyciu wskazanej wyżej drogi służbowej, do dyrektora szkoły.
- Dokumentowanie kontaktów
- Obecność na zebraniu rodzic/prawny opiekun potwierdza złożeniem podpisu na liście
przygotowanej przez wychowawcę klasy.
-
- W trakcie zebrania jeden z rodziców/opiekunów prawnych ujmuje w protokole wszystkie
poruszone na zebraniu zagadnienia.
-
- Rodzic/opiekun prawny potwierdza własnoręcznym podpisem na liście przekazanej przez
wychowawcę fakt zapoznania się:
-
-
- z dokumentami regulującymi pracę szkoły (statut, przedmiotowe zasady oceniania, regulamin oceniania zachowania uczniów),
- z informacją o możliwości wglądu w bibliotece szkolnej w wymienione w pkt. 1) dokumenty.
- Informacja o indywidualnym kontakcie z rodzicem/opiekunem prawnym odnotowana jest przez wychowawcę w dzienniku elektronicznym (nazwisko ucznia, nazwisko rodzica/opiekuna prawnego, data i temat rozmowy).
- W sytuacjach problemowych wychowawca, nauczyciel przedmiotu, pedagog lub dyrektor szkoły sporządza notatkę służbową (załącznik nr 2 do Procedury – Notatka służbowa ze spotkania z rodzicem/opiekunem prawnym), która przechowywana jest w dokumentacji szkolnej.
- Każdorazowy kontakt rodzica/opiekuna prawnego z pedagogiem rejestrowany jest
-
w Dzienniku pedagoga szkolnego.
-
- Druki pisemnego zawiadomienia rodzica/opiekuna prawnego o konieczności spotkania
w szkole (załącznik nr 1 do Procedury) wydawane są wychowawcom w sekretariacie szkoły.
pieczątka szkoły
Załącznik nr 1 do Procedury kontaktów z rodzicami/prawnymi opiekunami
obowiązującej w Szkole Podstawowej
im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Dziewierzewo, dnia …………………
ZAWIADOMIENIE RODZICA O KONIECZNOŚCI SPOTKANIA W SZKOLE
…………………………………………………………… (imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego)
Proszę o obowiązkowe przybycie do szkoły w dniu……………..… o godz.................. w celu
…………………………………………………………………….….……….………………………....
...………………………………………………………………………………………………………… Proszę o potwierdzenie przybycia w ww. terminie do szkoły poprzez komunikator
w dzienniku elektronicznym lub telefonicznie w sekretariacie szkoły (nr telefonu: 52 384 10 15).
W przypadku braku możliwości stawienia się Pani/Pana w szkole, proszę w ciągu 3 dni od otrzymania niniejszego pisma o kontakt poprzez komunikator lub drogą telefoniczną w celu ustalenia innego, dogodnego dla obydwu stron terminu spotkania.
……….……..…………………….
Czytelny podpis wychowawcy
pieczątka szkoły
Załącznik nr 2 do Procedury kontaktów z rodzicami/prawnymi opiekunami obowiązującej w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
NOTATKA SŁUŻBOWA
ZE SPOTKANIA Z RODZICAMI/ OPIEKUNAMI PRAWNYMI UCZNIA W SZKOLE
Data spotkania: ………………………
Imię i nazwisko rodzica/prawnego opiekuna:…………………………………………………….….. Imię i nazwisko ucznia:……………………………………………….………………… klasa……… Imię i nazwisko wychowawcy/nauczyciela:……………………..…………………………..………… Inne osoby biorące udział w spotkaniu:……………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………...……
Przedmiot spotkania: ……………………………………………………………….……………….…
……………….………………………………………………………………………….……….………
……………………………….……..…………….……..………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………….…
……….……………………………………………………………………………………………..…..
…………….……………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….………
……………………………………………………………………………………………………….…
…………………………………………………………………………………………………….……
…………………………………………………………………………………………………….……
Wspólne ustalenia i wnioski:
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
………………………….……… ….………………….…………
Podpis rodzica/prawnego opiekuna Podpis wychowawcy/nauczyciela
……………………..… …………………………… …………………………...
Podpis innych osób biorących udział w spotkaniu
Wprowadzono zarządzeniem Nr 24/2024 dyrektora szkoły w dzniu 27.03.2024 r.